• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 08/09/2024

Υπάρχει διαφορά μεταξύ φυτικών και ζωικών κορεσμένων λιπαρών; όσον αφορά τις επιπτώσεις τους στην υγεία; Για παράδειγμα, τι είναι πιο ωφέλιμο 20gr κορεσμένα από ταχίνι ή από χοιρινό;

8 ειδικοί απάντησαν

  • το ταχινι εχει και ακορεστα, το χοιρινο όχι. εννοειται τα φυτικα ειναι καλυτερα σε ενα γενικό πλαισιο

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Τα κορεσμένα λιπαρά είναι ίδια από όποια πηγή και να τα παίρνεις. Η διαφορά είναι στο ότι το λίπος του κρέατος υπάρχει μεγάλο ποσοστό κορεσμένων λιπαρών ενώ πχ το ταχίνι υπάρχει μικρό ποσοστό κορεσμένων λιπαρών.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας,
    Για τον γενικό πληθυσμό, η ημερήσιας πρόσληψη των κεκορεσμένων λιπαρών οξέων ανεξαρτήτως της πηγής δεν πρέπει να ξεπερνά το 10% των θερμίδων της διατροφής. Τα φυτικά τρόφιμα όμως, περιέχουν και άλλα θρεπτικά π.χ. ω-6 λιπαρά και φυτικές ίνες που είναι ωφέλιμα για την υγεία. Οπότε εφόσον έχουμε μία πρόσληψη δεν ξεπερνά αυτό το όριο θα ήταν προτιμότερο να τα λαμβάνουμε από φυτικές πηγές, πάντα έχοντας λάβει υπόψιν ότι καλυπτόμαστε σε άλλα θρεπτικά π.χ. σίδηρος, B12 που βρίσκονται κυρίως σε ζωικής προέλευσης προϊόντα.

    Μοσχονάς Νικόδημος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Πολύ εύστοχη ερώτηση, όμως η απάντηση, τουλάχιστον αυτή που έχω να δώσω εγώ, είναι κάπως σύνθετη.

    Όλες οι τροφές, όταν δεν είναι πολύ επεξεργασμένες, έχουν να προσφέρουν θρεπτικά συστατικά. Αυτό σημαίνει ότι, για να χρησιμοποιήσω και τα παραδείγματα που αναφέρατε, τόσο το χοιρινό κρέας, όσο και το ταχίνι, παρά την περιεκτικότητά τους σε κορεσμένα λιπαρά, προσφέρουν και άλλα χρήσιμα θρεπτικά συστατικά στον οργανισμό.

    Σε αυτό το σημείο, αξίζει να αναφερθεί ότι οι φυτικής προέλευσης τροφές έχουν συνήθως λιγότερα κορεσμένα λιπαρά, συγκριτικά με τις τροφές ζωικής προέλευσης. Έτσι, για να λάβουμε 20 γρ. κορεσμένων λιπαρών, χρειάζ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαδοπούλου Κυριακή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αθήνα

  • Είναι μια πολύ καλή ερώτηση που απασχολεί πολλούς! Η διαφορά μεταξύ των φυτικών και των ζωικών κορεσμένων λιπαρών είναι ένα θέμα που έχει συζητηθεί εκτενώς στην επιστημονική κοινότητα και οι απόψεις δεν είναι εντελώς ξεκάθαρες.
    Η βασική διαφορά έγκειται στη χημική τους σύσταση. Αν και και τα δύο είναι κορεσμένα λιπαρά, η ακριβής σύνθεση των λιπαρών οξέων που τα απαρτίζουν διαφέρει. Για παράδειγμα, τα ζωικά κορεσμένα λιπαρά (π.χ. στο χοιρινό, το βούτυρο, το τυρί) περιέχουν συχνά διαφορετικές μορφές λιπαρών οξέων, όπως το παλμιτικό και το στεατικό οξύ, τα οποία έχουν συνδεθεί με την αύξηση της LDL ("κακής" χοληστερόλης).
    Από
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παυλίδου Ελένη

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Δράμα

  • Καλησπέρα σας. Τα κορεσμένα λιπαρά δημιουργούν πρόβλημα ανεξάρτητα αν είναι φυτικής ή ζωικής προέλευσης. Απλά το ταχίνι περιέχει πολύ μικρό ποσοστό κορεσμένων λιπαρών σε σχέση με το σύνολο και αυτό το καθιστά μια υγιεινή τροφή.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Η διαφορά μεταξύ φυτικών και ζωικών κορεσμένων λιπαρών όσον αφορά τις επιπτώσεις τους στην υγεία είναι ένα θέμα που έχει προκαλέσει σημαντικό ενδιαφέρον και συζητήσεις στη διατροφική επιστήμη. Ας δούμε τις βασικές διαφορές και τις επιπτώσεις στην υγεία.
    1. Χημική Σύσταση και Πηγή Κορεσμένων Λιπαρών:
    • Φυτικά κορεσμένα λιπαρά (π.χ. στο ταχίνι ή σε τροφές όπως η καρύδα) έχουν διαφορετική χημική σύνθεση σε σχέση με τα ζωικά κορεσμένα λιπαρά.
    • Ζωικά κορεσμένα λιπαρά (π.χ. σε τρόφιμα όπως το χοιρινό, το βούτυρο, το τυρί) περιέχουν συχνά διαφορετικές μορφές λιπαρών οξέων, όπως το παλμιτικό και το στεατικό οξύ, τα οποία έχουν συνδεθεί μ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιναρδάκη Εύα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Υπάρχει μεγάλη διαφορά. Είναι σημαντικό η διατροφή σας να αποτελείται από τροφές με καλής ποιότητας λιπαρά και όχι κορεσμένα κακής ποιότητας λίπη. Τέτοιες τροφές είναι το ταχίνι, το φυστικοβουτυρο , οι ξηροί καρποί, το ελαιόλαδο, οι ελιές, τα λιπαρά ψάρια, το αβοκάντο. Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις. Η διατροφή σας θα πρέπει να περιλαμβάνει ποικιλία από τροφές με πολλές φυτικές ίνες, με καλά λιπαρά, με υψηλής βιολογικής αξίας σε πρωτεινες, μ... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.