• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 07/06/2024

Όταν είμαι σε δίαιτα, μπορώ να τρώω ψαρονέφρι;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, ναι είναι μια πολύ καλή επιλογή καθώς είναι πολύ χαμηλό σε λίπος.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Ναι, το ψαρονέφρι μπορεί να αποτελέσει μια υγιεινή επιλογή στο πλαίσιο μιας δίαιτας, καθώς είναι:

    Πηγή άπαχης πρωτεΐνης: Η πρωτεΐνη συμβάλλει στο αίσθημα κορεσμού και στην διατήρηση της μυϊκής μάζας κατά τη διάρκεια της δίαιτας.
    Χαμηλό σε θερμίδες: Μια μερίδα 100 γραμμαρίων ψητού ψαρονέφρου περιέχει περίπου 110 θερμίδες.
    Πλούσιο σε θρεπτικά συστατικά: Το ψαρονέφρι είναι καλή πηγή βιταμίνης Β12, ψευδαργύρου και σεληνίου.
    Είναι σημαντικό, ωστόσο, να λάβετε υπόψη τα ακόλουθα:

    Τρόπος μαγειρέματος: Προτιμήστε μεθόδους μαγειρέματος με λίγα λιπαρά, όπως ψήσιμο, βράσιμο ή μαγείρεμα στον ατμό. Αποφύγετε το τηγάνισμα ή το
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παυλίδου Ελένη

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Δράμα

  • Καλημέρα φυσικά και μπορείτε να τρώτε ψαρονέφρι. Αποτελεί μια εξαιρετική επιλογή κρέατος, χωρίς μεγάλη ποσότητα λίπος, άρα είναι ιδανικό για δίαιτα. Το ψαρονέφρι περιέχει 143 kcal, 26 γραμ. πρωτεΐνης και 3,6 γραμ. λίπος στα 100 γραμ. Αν συγκρίνουμε το ψαρονέφρι με μια κλασική χοιρινή μπριζόλα θα δούμε ότι στα 100 γραμ. η μπριζόλα έχει 230 kcal, 14 γραμ. λίπους (μεγάλο μέρος των οποίων είναι κορεσμένα), με ακριβώς τα ίδια γραμμάρια πρωτεΐνης. Σαφώς πιο υγιεινή επιλογή είναι το ψαρονέφρι. Οι μόνοι λόγοι για να μην τρώτε ψαρονέφρι είναι να έχετε επιλέξει μια χορτοφαγική διατροφή που εξ’ορισμού δεν επιτρέπει τα κρέατα ή εάν εμφανίζετε κάποια τροφ... Διάβασε περισσότερα

    Τζιώγιου Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Γεια σας,
    Το ψαρονέφρι μπορεί να καταναλωθεί κανονικά σε περίοδο για προσπάθεια απώλειας βάρους, και πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες των ειδικών για την συχνότητα και ποσότητα, καθώς ανήκει την κατηγορία του κόκκινου κρέατος. Είναι μάλιστα μια σχετικά χαμηλή σε λίπος επιλογή όταν επιλέγετε χοιρινό κρέας.

    Παπαβασιλείου Γεωργία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Εννοείται μπορείτε να τρώτε το ψαρονέφρι, είναι το κρέας το χοιρινό από τα καλά κομμάτια του χοιρινού. Γενικότερα κόκκινο κρέας μπορείτε να καταναλώνετε 1 φορά την εβδομάδα, πχ μοσχαρίσιο ή χοιρινό χωρίς το εμφανές λίπος και υγιεινά μαγειρεμένο. Ενας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει, θα σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας. Το διαιτολόγο σας θα περιέχει ποικιλία σε τροφές, προσεγμένο από το πρωί μέχρι το βράδυ με σωστά συνδυασμένα γεύματα, σωστή και ισορροπημένη διατροφή και κατάλληλες ποσότητες ανάλογα με τις ανάγκες σας.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Ναι φυσικά είναι εντελώς άλιπο.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Όλα τα τρόφιμα χωράνε στις σωστές ποσότητες σε ένα ισορροπημένο πρόγραμμα διατροφής, εάν φυσικά δεν υπάρχει κάποιος λόγος υγείας που μας αναγκάζει να τα αποφεύγουμε.
    Συγκεκριμένα το ψαρονέφρι είναι από τα πιο άπαχα μέρη του χοιρινού, οπότε αποτελεί πολύ καλή επιλογή εάν θέλουμε να καταναλώσουμε κόκκινο κρέας (πλούσιο σε πρωτεΐνες υψηλής βιολογικής αξίας και σίδηρο), περιορίζοντας τα κορεσμένα λιπαρά που λαμβάνουμε.

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.