• Diet and nutrition
  • Submitted on 07/06/2024

Όταν είμαι σε δίαιτα, μπορώ να τρώω ψαρονέφρι;

7 specialists answered

  • Καλησπέρα σας, ναι είναι μια πολύ καλή επιλογή καθώς είναι πολύ χαμηλό σε λίπος.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi

  • Ναι, το ψαρονέφρι μπορεί να αποτελέσει μια υγιεινή επιλογή στο πλαίσιο μιας δίαιτας, καθώς είναι:

    Πηγή άπαχης πρωτεΐνης: Η πρωτεΐνη συμβάλλει στο αίσθημα κορεσμού και στην διατήρηση της μυϊκής μάζας κατά τη διάρκεια της δίαιτας.
    Χαμηλό σε θερμίδες: Μια μερίδα 100 γραμμαρίων ψητού ψαρονέφρου περιέχει περίπου 110 θερμίδες.
    Πλούσιο σε θρεπτικά συστατικά: Το ψαρονέφρι είναι καλή πηγή βιταμίνης Β12, ψευδαργύρου και σεληνίου.
    Είναι σημαντικό, ωστόσο, να λάβετε υπόψη τα ακόλουθα:

    Τρόπος μαγειρέματος: Προτιμήστε μεθόδους μαγειρέματος με λίγα λιπαρά, όπως ψήσιμο, βράσιμο ή μαγείρεμα στον ατμό. Αποφύγετε το τηγάνισμα ή το
    ... Read more

    Παυλίδου Ελένη

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Drama

  • Καλημέρα φυσικά και μπορείτε να τρώτε ψαρονέφρι. Αποτελεί μια εξαιρετική επιλογή κρέατος, χωρίς μεγάλη ποσότητα λίπος, άρα είναι ιδανικό για δίαιτα. Το ψαρονέφρι περιέχει 143 kcal, 26 γραμ. πρωτεΐνης και 3,6 γραμ. λίπος στα 100 γραμ. Αν συγκρίνουμε το ψαρονέφρι με μια κλασική χοιρινή μπριζόλα θα δούμε ότι στα 100 γραμ. η μπριζόλα έχει 230 kcal, 14 γραμ. λίπους (μεγάλο μέρος των οποίων είναι κορεσμένα), με ακριβώς τα ίδια γραμμάρια πρωτεΐνης. Σαφώς πιο υγιεινή επιλογή είναι το ψαρονέφρι. Οι μόνοι λόγοι για να μην τρώτε ψαρονέφρι είναι να έχετε επιλέξει μια χορτοφαγική διατροφή που εξ’ορισμού δεν επιτρέπει τα κρέατα ή εάν εμφανίζετε κάποια τροφ... Read more

    Tziogiou Maria

    Dietitian - Nutritionist

    Agia Paraskevi

  • Γεια σας,
    Το ψαρονέφρι μπορεί να καταναλωθεί κανονικά σε περίοδο για προσπάθεια απώλειας βάρους, και πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες των ειδικών για την συχνότητα και ποσότητα, καθώς ανήκει την κατηγορία του κόκκινου κρέατος. Είναι μάλιστα μια σχετικά χαμηλή σε λίπος επιλογή όταν επιλέγετε χοιρινό κρέας.

    Papavasiliou Georgia

    Dietitian - Nutritionist

    Platia Mavili

  • Εννοείται μπορείτε να τρώτε το ψαρονέφρι, είναι το κρέας το χοιρινό από τα καλά κομμάτια του χοιρινού. Γενικότερα κόκκινο κρέας μπορείτε να καταναλώνετε 1 φορά την εβδομάδα, πχ μοσχαρίσιο ή χοιρινό χωρίς το εμφανές λίπος και υγιεινά μαγειρεμένο. Ενας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει, θα σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας. Το διαιτολόγο σας θα περιέχει ποικιλία σε τροφές, προσεγμένο από το πρωί μέχρι το βράδυ με σωστά συνδυασμένα γεύματα, σωστή και ισορροπημένη διατροφή και κατάλληλες ποσότητες ανάλογα με τις ανάγκες σας.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

  • Ναι φυσικά είναι εντελώς άλιπο.

    Konstantinou Krini

    Dietitian - Nutritionist

    Voula

  • Όλα τα τρόφιμα χωράνε στις σωστές ποσότητες σε ένα ισορροπημένο πρόγραμμα διατροφής, εάν φυσικά δεν υπάρχει κάποιος λόγος υγείας που μας αναγκάζει να τα αποφεύγουμε.
    Συγκεκριμένα το ψαρονέφρι είναι από τα πιο άπαχα μέρη του χοιρινού, οπότε αποτελεί πολύ καλή επιλογή εάν θέλουμε να καταναλώσουμε κόκκινο κρέας (πλούσιο σε πρωτεΐνες υψηλής βιολογικής αξίας και σίδηρο), περιορίζοντας τα κορεσμένα λιπαρά που λαμβάνουμε.

    Restemi Eygenia

    Dietitian - Nutritionist

    Evosmos

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.