Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 29/08/2024

Καλησπέρα έχω αρχίσει διατροφη εδώ και ενάμιση μήνα έχω χάσει 15 κιλά και αυτή την εβδομάδα έχω πόνους στην κοιλιά ταση για εμετό και μια μέρα έκανα αρκετούς εμετούς φταίει η διατροφή μου;

8 ειδικοί απάντησαν

  • φταιει που τρωτε πολυ λιγο

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα!!! Η απώλεια 15 κιλών σε τόσο λίγο διάστημα είναι αρκετά μεγαλύτερη από την συνιστώμενη. Η ασφαλής απώλεια κυμαίνεται στα 2-4 κιλά / μήνα!! Προφανώς για μια τόσο μεγάλη απώλεια θα είχατε και μεγάλο θερμιδικό έλλειμμα, δηλαδή θα τρώγατε πολύ λιγότερο από όσο χρειαζόταν ο οργανισμός σας.

    Η συμβουλή μου είναι να κάνετε συχνά γεύματα μέσα στη μέρα σας, να πίνετε αρκετό νερο και να επισκεφτείτε έναν διαιτολόγο για να διαμορφώσετε μαζί ένα πλάνο που να ταιριάζει στη καθημερινότητα σας!!!

    Τσιώλης Θανάσης

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Τρίπολη

  • Η αληθεια είναι πως χάσατε πάρα πολλά κιλά σε μικρό χρονικό διάστημα κάτι που δεν είναι επιθυμητό και αυτό μπορεί να προκαλέσει γαστρεντερικές διαταραχές

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Γαλάτσι

  • Καλησπέρα αν και είναι σύντομο το χρονικό διάστημα δεν αποκλείεται γιατί είναι αρκετά παραπάνω τα κιλά από τα επιτρεπόμενα. Φυσικά θα μπορούσε να είναι κάτι ιογενές (γαστεντερίτιδα) αλλά αν και είναι μικρή η πιθανότητα κοιτάξτε μήπως είναι κάποια πέτρα στη χολή (Υπέρηχος άνω κοιλίας). Είναι πιθανή παρενέργεια της πολύ γρήγορης απώλειας και είναι αρκετά σοβαρό όταν έχει ως αποτέλεσμα ανακάτεμα-εμετούς.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Καλησπέρα σας! Δεν διευκρινίζετε άμα έχετε ξεκινήσει την διατροφή με διαιτολόγο ή μόνος σας. Στην περίπτωση που πηγαίνετε σε διαιτολόγο πρέπει να απευθυνθείτε στον ειδικό, άμα κάνετε μόνος σας διατροφή τότε το πιο πιθανό είναι να κάνετε κάτι λάθος διότι τα 15 κιλά σε ενάμιση μήνα είναι πολλά και μη φυσιολογική απώλεια.

    Μακαρατζή Βίκυ

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορυδαλλός

  • Αρχικά, χωρίς να γνωρίζουμε το πλήρες ιατρικό και διατροφικό σας ιστορικό, είναι δύσκολο να προσδιορίσουμε ακριβώς την αιτία των συμπτωμάτων σας, καθώς οι παράγοντες που θα μπορούσαν να σχετίζονται με αυτά είναι αρκετοί.

    Ωστόσο, η τόσο γρήγορη απώλεια βάρους σε συνδυασμό με τους εμετούς μπορεί να οδηγήσει (μεταξύ άλλων παθολογικών καταστάσεων και) σε υποθρεψία. Η απώλεια βάρους προκειμένου να είναι ασφαλής και αποτελεσματική σε βάθος χρόνου θα πρέπει να γίνεται σταδιακά.

    Σίγουρα μια απότομη αλλαγή του διαιτολογίου, μια πολύ περιοριστική δίαιτα και η μεγάλη απώλεια υγρών μπορεί να επηρεάσουν την ομαλή λειτουργία του πεπτικού
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαδοπούλου Κυριακή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αθήνα

  • Καλησπέρα! Τα συμπτώματα που περιγράφεις, όπως οι πόνοι στην κοιλιά, η τάση για εμετό και οι συχνοί εμετοί, δεν είναι φυσιολογικά και μπορεί να υποδηλώνουν ότι κάτι δεν πάει καλά.
    Η γρήγορη απώλεια βάρους μπορεί να είναι στρεσογόνος για το σώμα και να προκαλέσει διάφορα προβλήματα υγείας. Μπορεί επίσης να είναι αποτέλεσμα μιας διατροφής που δεν καλύπτει τις ανάγκες σου σε θρεπτικά συστατικά ή που είναι πολύ περιοριστική. Ωστόσο, τα συμπτώματα που περιγράφεις μπορεί να οφείλονται και σε άλλους παράγοντες, όπως:
    Γαστρεντερικές διαταραχές: Μπορεί να έχεις κάποια λοίμωξη ή γαστρίτιδα.
    Υπογλυκαιμία: Αν η διατροφή σου δεν περιλαμβάνει
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιναρδάκη Εύα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις. Μην κάνετε αυτοσχέδιες διατροφές από μόνοι σας. Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν επαγγελματία διαιτολόγο.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.