Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 08/09/2024

Καλησπέρα, είμαι 50 ετών έκανα πρόσφατα εξετάσεις και έχω 266 χοληστερίνη, ldl 182, hdl 46 και τριγλυκερίδια 190. Πιστεύετε ότι θα μπορούσα να μειώσω τα επίπεδα με αλλαγή διατροφής και σωματική άσκηση; Όλες οι υπόλοιπες δείκτες των εξετάσεων είναι εντός των φυσιολογικών ορίων.

12 ειδικοί απάντησαν

  • αυξηστε την κινηση και την καλη διατροφή. θα φτιαξουν και τα υπολοιπα

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • καλημερα σας. Φυσικα και ολα ρυθμιζονται στον οργανισμο με την καταλληλη διατροφη. Στη δικη σας περιπτωση θα ρυθμισουμε το λιπιδαιμικο προφιλ. ευχαριστω πολυ

    EYDIET - Δουδουλακάκη Ιωάννα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πειραιάς

  • Ναι φυσικα με σωστή διατροφη μπορούν να μειωθούν όλοι αυτοί οι δείκτες ..εξαρταται όμως και από άλλους παράγοντες όπως κληρονομικούς για το αν θα πρέπει να μπείτε σε αγωγή ή όχι

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Γαλάτσι

  • Καλησπέρα σας ναι φυσικά και μπορείτε. Ειδικά αν έχετε περιθώριο μείωσης του σωματικού σας βάρους τα αποτελέσματα με απώλεια 10-15 κιλών είναι εντυπωσιακά.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Καλησπέρα, τα επίπεδα της χοληστερίνης και των τριγλυκεριδίων εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες. Σχετικά οι παράγοντες που επηρεάζουν τα παραπάνω προς τα αρνητικά είναι το συνολικό ζωικό λίπος (κορεσμένο) της διατροφής, τα trans λιπαρά (που βρίσκονται σε τηγανιτά και επεξεργασμένα τρόφιμα), τα πρόσθετα σάκχαρα (γλυκά και επεξεργασμένα τρόφιμα). Η μείωση πρόσληψη των παραπάνω τροφίμων και επιλογή φυτικών λιπαρών και ιχθυελαίων στην θέση τους (π.χ. ελαιόλαδο, αβοκάντο, ξηροί καρποί, σαρδέλες), όπως και η διατήρηση ενός υγιούς βάρους μπορούν να βοηθήσουν στην βελτίωση των παραπάνω δεικτών. Η διακοπή του καπνίσματος, της χρήσης αλκοόλ και η αύξησ... Διάβασε περισσότερα

    Μοσχονάς Νικόδημος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Ναι φυσικά είναι κάτι το οποίο γίνεται, φτάνει να είστε συνεπής τόσο με τη διατροφή σας όσο και με την άσκηση σας.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας!
    Είναι πολύ καλό που ενδιαφέρεστε να βελτιώσετε την υγεία σας και να μειώσετε τα επίπεδα χοληστερόλης σας. Η αλήθεια είναι ότι, ναι, μπορείτε να κάνετε σημαντική διαφορά μέσω αλλαγών στη διατροφή σας και τακτικής σωματικής άσκησης.
    Γιατί είναι σημαντικό να μειώσετε τη χοληστερόλη;
    Η υψηλή χοληστερόλη αυξάνει τον κίνδυνο καρδιακών παθήσεων, εγκεφαλικού επεισοδίου και άλλων προβλημάτων υγείας. Είναι ιδιαίτερα σημαντικό να την παρακολουθείτε, ειδικά αν έχετε οικογενειακό ιστορικό καρδιακών προβλημάτων ή άλλους παράγοντες κινδύνου.
    Πώς μπορείτε να μειώσετε τη χοληστερόλη;
    • Διατροφή:
    o Περιορίστε τα κορεσμένα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παυλίδου Ελένη

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Δράμα

  • Αρχικά, είναι ευχάριστο το γεγονός ότι τα αποτελέσματα των υπόλοιπων εξετάσεών σας ήταν εντός φυσιολογικού εύρους.

    Τα υψηλά επίπεδα χοληστερόλης στο αίμα μπορεί να οφείλονται σε τροποποιήσιμους και μη τροποποιήσιμους παράγοντες.

    Οι τροποποιήσιμοι παράγοντες περιλαμβάνουν:
    - Το αυξημένο σωματικό βάρος.
    - Τη διατροφή.
    - Την καθιστική ζωή.
    - Το κάπνισμα.
    - Την υπερβολική πρόσληψη αλκοόλ.

    Οι μη τροποποιήσιμοι παράγοντες περιλαμβάνουν:
    - Την κληρονομικότητα.
    - Την ηλικία και το φύλο.
    - Την εθνικότητα.
    - Τη λήψη φαρμακευτικής αγωγής.

    Μια ισορροπημένη και υγιεινή διατροφή σε συν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαδοπούλου Κυριακή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αθήνα

  • Καλησπέρα σας. Ναι φυσικά μπορούν να βελτιωθούν με μικρές αλλαγές στην διατροφή σας και ίσως περισσότερο περπάτημα. Συνήθως σε αυτές τις τιμές, βλέπουμε βελτίωση εντός 2 - 3 μηνών !

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Καλησπέρα
    Αρχικά είναι σημαντικό πούμε ότι οι βιοχημικές εξετάσεις που είναι καλό να κάνουμε τακτικά είναι ένα πρώτο μέσο πρόληψης ή ανίχνευσης ασθενειών. Πάντα πρέπει να συνυπολογίζονται και άλλοι παράγοντες κινδύνου για να δωθεί η κατάλληλη οδηγία από τον γιατρό. Δηλαδή στην περίπτωση των λιπιδίων του αίματος που αποτελούν παράγοντα κινδύνου για καρδιαγγειακές ασθένειες συνυπολογίζεται ο παράγοντας της ηλικίας, της κληρονομικότητας, το επίπεδο σωματικής δραστηριότητας, το αν κάποιον είναι καπνιστής, αν έχει αρτηριακή πίεση, αν έχει αυξημένο σωματικό λίπος κτλ. Έτσι ο γιατρός αποφασίζει αν θα δωθεί αγωγή ή όχι. Πάντα στις περισσότερες πε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μανδύλη Βασιλική

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εξάρχεια

  • Οι τιμές χοληστερίνης και λιπιδίων που αναφέρεις είναι αρκετά αυξημένες, ειδικά η LDL ("κακή" χοληστερίνη) και τα τριγλυκερίδια.
    Πρώτο σου μέλημα είναι να επισκεφτείς τον γιατρό σου και εκείνος θα αποφασίσει αν θα χρειαστείς φαρμακευτική αγωγή σε συνδυασμό με τις αλλαγές στον τρόπο ζωής.
    Η διατροφή και η σωματική άσκηση μπορούν να βοηθήσουν σημαντικά .
    Προτάσεις για τη διατροφή:
    1. Μείωση κορεσμένων λιπαρών: Περιορισμός των λιπαρών από κρέατα, γαλακτοκομικά προϊόντα πλήρους λιπαρών και επεξεργασμένα τρόφιμα (π.χ. έτοιμα φαγητά).
    2. Αύξηση της πρόσληψης καλών λιπαρών: Ελαιόλαδο, αβοκάντο, ξηροί καρποί και ψάρια (
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιναρδάκη Εύα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις και θα έχετε το επιθυμητό αποτέλεσμα μακροπρόθεσμα σχετικά με τις εργαστηριακές εξετάσεις σας.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.