• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 05/06/2024

Πώς να σταθεροποιήσω την περίοδο μου φυσικά ή φαρμακευτικά με νευρική ανορεξία;

Καλησπέρα. Είμαι 17 ετών και έχω νευρική Ανορεξία. Η περίοδος μου διαρκεί 13-15 μέρες, σταματά για 1-2 και ξαναεπιστρέφει. Είμαι συνεχώς πρησμένη και φουσκωμένη. Υπάρχει κάποιος τρόπος να την σταθεροποιήσω φυσικά ή φαρμακευτικά;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα θα πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφτείς έναν γυναικολόγο ώστε με τις κατάλληλες εξετάσεις και πιθανώς τα κατάλληλα φάρμακα να μπορέσει να έρθει περίοδό σου σε μία σειρά. Ταυτόχρονα θα πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφτείς έναν διαιτολόγο διατροφολόγο ώστε να φτιάξεις μία διατροφή πλούσια σε θρεπτικά συστατικά για να μπορέσει το σώμα σου να επανέλθει σε ένα φυσιολογικό σωματικό βάρος. Ο στόχος είναι η διατροφή σε συνδυασμό με θεραπεία που θα επιλέξει ο γυναικολόγος να πάνε χέρι χέρι ώστε να επανέλθει η περίοδο σου σε μια κανονικότητα.
    Μαρια Τζιώγιου
    Διαιτολόγος Διατροφολόγος, ηρώων πολυτεχνείου 6, Αγία Παρασκευή

    Τζιώγιου Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας αυτή η διάρκεια στη περίοδο δεν δικαιολογείται μόνο από τη παρουσία της νευρικής ανορεξίας. Πιθανότατα υπάρχουν και άλλοι λόγοι που συμβαίνει αυτό. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι μια επίσκεψη στο γυναικολόγο σας.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Χρειάζεται άμεσα να μπείτε σε θεραπεία με ψυχίατρο καθώς και παθολόγο μην αφήσετε τον εαυτό σας απρόστάτευτο ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα,
    Η νευρική ανορεξία συχνά οδηγεί σε σημαντικές διατροφικές ελλείψεις που μπορούν να επηρεάσουν την ορμονική ισορροπία, προκαλώντας ακανόνιστους και παρατεταμένους κύκλους περιόδου.
    Το πρήξιμο και το φούσκωμα μπορεί να είναι αποτέλεσμα τόσο της διατροφικής ανεπάρκειας όσο και της ακανόνιστης περιόδου. Για να σταθεροποιήσετε φυσικά την περίοδο σας, συνιστάται μια ισορροπημένη διατροφή πλούσια σε θρεπτικά συστατικά, επαρκής ενυδάτωση και τακτική άσκηση σε υγιεινά πλαίσια.
    Σε περιπτώσεις όπου οι φυσικές μέθοδοι δεν αποδίδουν, υπό την καθοδήγηση ιατρού και ψυχολόγου θα μπορέσετε να διαχειριστείτε τη νευρική ανορεξία και τις ε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Να επισκεφτείς έναν ειδικό να σε βοηθήσει στο ψυχολογικό κομμάτι και να επανέρθεις με διαιτολόγο σε φυσιολογικό βάρος!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας, να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις ώστε το βάρος σας να επανέλθει σε φυσιολογικά επίπεδα ανάλογα με την ηλικία και το ύψος σας και η περίοδος σας με σωστή και ισορροπημένη διατροφή από έναν ειδικό θα επανέλθει ξανά σε μηνιαία βάση.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Η νευρική ανορεξία μπορεί να προκαλέσει σημαντικές ορμονικές διαταραχές που επηρεάζουν την εμμηνορροϊκή περίοδο. Η αντιμετώπιση αυτών των προβλημάτων απαιτεί μια πολυδιάστατη προσέγγιση. Η διατροφική υποστήριξη είναι κρίσιμη για την αποκατάσταση της ορμονικής ισορροπίας και την επαναφορά της κανονικότητας της περιόδου. Η επίσκεψη σε γυναικολόγο ή ενδοκρινολόγο είναι απαραίτητη για την εξέταση φαρμακευτικών λύσεων, ενώ η ψυχολογική υποστήριξη μέσω της ψυχοθεραπείας μπορεί να βοηθήσει στην αντιμετώπιση της διαταραχής. Συμπληρωματικές θεραπείες όπως η γιόγκα και ο διαλογισμός, καθώς και τα συμπληρώματα διατροφής, μπορεί να συμβάλλουν στη βελτίωσ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχίατρο ειδικό σε διαταραχές διατροφής για να σας βοηθήσει θεραπευτικά και να μην υποφέρετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.