Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 28/09/2024

Μπορεί η κλειστοφοβία μου να βελτιωθεί αν οι θεραπείες δεν βοηθούν;

Πάσχω απο φοβίες αλλά κυρίως απο κλειστοφοβία με αποτέλεσμα να δυσκολεύω απίστευτα τη ζωή μου.Ολοι οι κλειστοί χώροι είναι φόβητρο για μένα.Ταλαιπωρούμαι χρόνια με φάρμακα και θεραπείες.μπορείτε να με βοηθήσετε?Ειλκρινά δεν αντέχω άλλο!!

7 ειδικοί απάντησαν

  • Κατανοώ πόσο δύσκολη μπορεί να είναι η καθημερινότητα όταν κάποιος παλεύει με έντονες φοβίες, όπως η κλειστοφοβία, και είναι απολύτως φυσιολογικό να νιώθετε εξουθενωμένος/η και απογοητευμένος/η μετά από χρόνια δυσκολιών. Οι φοβίες, και ειδικά η κλειστοφοβία, μπορούν να περιορίσουν πολύ τη ζωή ενός ατόμου, δημιουργώντας εμπόδια σε καθημερινές δραστηριότητες και προκαλώντας διαρκές άγχος. Η αίσθηση ότι τα φάρμακα και οι θεραπείες δεν έχουν αποδώσει είναι κατανοητή, ωστόσο αξίζει να αναγνωρίσετε ότι η θεραπεία των φοβιών, ειδικά όταν είναι τόσο βαθιά ριζωμένες, μπορεί να απαιτεί συνεχή και προσαρμοστική προσέγγιση. Δεν υπάρχει μία μοναδική λύση ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας.
    Οι φοβίες ταλαιπωρούν πολύ κόσμο στη σημερινή εποχή.
    Η επίλυση της δυσκολίας σας δεν μπορεί να γίνει μέσα από διαδικτυακές συμβουλές που θα είναι γενικές και τυχαίες.
    Οι θεράποντές σας θα σας βοηθήσουν σε αυτό. Δεν είναι σαφές τι εννοείτε με τα φάρμακα και θεραπείες. Χρειάζεστε εξειδικεύμενη προσέγγιση από τους ειδικούς που σας παρακολοθούν.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Ψυχοθεραπεία για να αντιμετωπίσετε τους φόβους σας χρειάζεστε .

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι έχετε κάνει ψυχοθεραπεία χρόνια και δεν έχετε καταφέρει να εκτεθειτε σε κλειστούς χώρους. Ίσως χρειάζεστε μια άλλη προσέγγιση ψυχοθεραπευτική και η πιο βοηθητική για αυτές τις περιπτώσεις είναι είναι η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεια

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Η κλειστοφοβία αποτελεί μια μορφή φοβίας που επηρεάζει την καθημερινή ζωή πολλών ατόμων.
    Αυτή η κατάσταση χαρακτηρίζεται από έντονο φόβο ή ανησυχία σε κλειστούς χώρους, όπως ασανσέρ, μικρά δωμάτια ή ακόμα και μέσα στα δημόσια μέσα μεταφοράς.
    Η διαχείριση του φόβου μέσω φαρμάκων και ψυχοθεραπείας έχει αποδειχθεί αποτελεσματική για πολλούς ανθρώπους, προσφέροντας ανακούφιση και τρόπους αντιμετώπισης.
    Τα ερωτήματα σας θα σας συμβούλευα να τα συζητήσετε με τον θεραπευτή σας μήπως χρειάζεται να προσαρμόσετε η αλλάξετε την θεραπεία σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Η φαρμακευτική αγωγή δεν είναι πανάκεια. Έχετε απευθυνθεί σε κάποιον ψυχολόγο? Οι φοβίες αυτές μπορούν να αντιμετωπιστούν αποτελεσματικά με συγκριμένο πλάνο δράσης και πρόγραμμα.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Χαίρετε,
    Η κλειστοφοβία είναι μια αρκετά προκλητική κατάσταση που μπορεί να δυσκολέψει την καθημερινότητα του ατόμου και να το γεμίσει με δυσφορικά συναισθήματα.
    Είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικό το ότι έχετε αναζητήσει θεραπεία στο παρελθόν. Εξετάστε το ενδεχόμενο γνωστικής συμπεριφορικής ψυχοθεραπείας, μιας και είναι η αποτελεσματικότερη για την αντιμετώπιση ειδικών φοβιών. Δουλεύουμε κυρίως με την αναδόμηση των σκέψεων και την έκθεση σε φοβικές καταστάσεις. Όταν ερχόμαστε σε σταδιακή (το υπογραμμίζω!) επαφή με την συνθήκη που προκαλεί φόβο, και την "ανεχόμαστε", τα επίπεδα του άγχους, σιγά σιγά πέφτουν, έως ότου εξαλειφθούν.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αρχοντή Άννα

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.