• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 27/05/2024

Τι να κάνω όταν το άγχος με κάνει να ξεχνάω να αναπνέω;

Μερικές φορές που το άγχος είναι υπερβολικό, είναι φάσεις που συνηδειτοποιώ πως δεν έχω πάρει ανάσα..σαν να το ξεχνάω ένα πράγμα και το καταλαβαίνω όταν μου τελειώνει το οξυγόνο..έτσι μπορώ να το εξηγήσω..

4 ειδικοί απάντησαν

  • Πράγματι το άγχος μπορεί να γίνει κάτι που δεν αντέχουμε. Ίσως έχει να κάνει με τον τρόπο ζωής ή με πολλά που μας συμβαίνουν. Το ''δεν αναπνέω΄΄ έχει και το συμβολισμό του στη ζωή μας. Μπορεί να μην αναπνέει το συναίσθημα ή κάποιος σημαντικός τομέας στη ζωή μου. Ή κάποιες ανάγκες μου να μην καλύπτονται και να βιώνω περιορισμό. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει στην αναπνοή. Και πρακτικα, με ασκήσεις και τεχνικές (πχ. mindfulness) και με το πως διαμορφώνεται η καθημερινότητα αλλά και συμβολικά, στα βαθύτερα αίτια του ψυχισμού.

    Κουδουμογιαννάκη Βαλέρια

    Ψυχολόγος - Θεραπεία μέσω τεχνών

    Αθήνα

  • Το έντονο άγχος προκαλεί σύσπαση των μυών και έτσι δεν μπορούμε να χαλαρώσουμε τον θώρακα και το διάφραγμα μας ώστε να αναπνέουμε ελεύθερα. Θεωρείται παθολογικό εαν δημιουργεί προβλήματα στην καθημερινή λειτουργία, στην επίτευξη επιθυμητών στόχων ή στην συναισθηματική σας ηρεμία. Η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία έχει αποδεδειγμένα αποτελέσματα σε περιπτώσεις άγχους, όπως πολύ βοηθητικές είναι και τεχνικές αναπνοών και mindfulness. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται να εμβαθύνετε στην αιτία του τόσο έντονου άγχους ώστε να το διαχειριστείτε αποτελεσματικά.

    Τσίρμπα Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Σταδιοδρομίας

    Θεσσαλονίκη

  • Θεωρώ ότι αφού εξαντλήσετε τα οργανικά αίτια με την καθοδήγηση ενός γενικού παθολόγου όσον αφορά τις ιατρικές ειδικότητες όπου θα σας παραπέμψει, η επιλογή της ψυχοδυναμικής ψυχοθεραπείας θα σας βοηθούσε να αναγνωρίσετε την ψυχική βάση των συμπτωμάτων σας.

    Τσορώνης Τάκης

    Ψυχοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Αυτές οι αντιδράσεις που αναφέρετε υποδεικνύουν μία αυτόματη σωματική αντίδραση στο στρες. Το άγχος συχνά παγιδεύει το σώμα σε καταστάσεις όπου δεν είμαστε συνειδητά παρόντες στις βασικές μας ανάγκες, όπως η αναπνοή.
    Η εμπειρία σε τέτοιες περιπτώσεις βιώνεται σαν ένα συναίσθημα πνιγμού, το οποίο γίνεται αντιληπτό μόνο όταν αρχίζει να μας λείπει το οξυγόνο.
    Είναι σημαντικό να δίνουμε προτεραιότητα στην αυτοφροντίδα και την ψυχική μας υγεία. Εάν δυσκολευόμαστε να το κάνουμε μόνοι μας καλό θα ήταν να αναζητήσουμε την βοήθεια ενός ειδικού ψυχικής υγείας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.