Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 30/09/2024

Έχω κρίσεις πανικού και καύσο στο στήθος μετά τη γέννα, παρά τη λήψη xanax και σιταλοπράμης.

Καλησπέρα σας,εδώ και 4 μήνες έχω γεννήσει την μπέμπα μου βέβαια περάσαμε πολλά διότι γεννήθηκε με ένα μεγάλο και σπάνιας μορφής αιμαγγειωματος.Ημουν πολύ δυνατή όλο το διάστημα που προβλήθηκε και το μωρό σε επέμβαση.Γυρισαμε σπίτι όλα τέλεια εδώ και κάτι εμβομαδες παθαίνω κρίσεις πανικού έντονες και καψιμο στο στήθος ιδρώτας τάση για εμετο,ότι μπορεί αν πάθω κάτι Παίρνω ζαναξ 0,5 όχι πάντα ολόκληρο Και κάθε πρωί παίρνω σιταλοπραμη πλέον 15mg Αυτά τα συμπτώματα όμως συνεχίζουν Ενώ ήμουν μια χαρά έχει 1 βδομάδα σχεδόν που παθαίνω αυτά Τα χάπια τα ξεκίνησα στις 13 Σεπτέμβρη

11 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Είναι κατανοητό ότι οι εμπειρίες που περάσατε με τη γέννηση της κόρης σας και την κατάσταση της υγείας της μπορεί να έχουν προκαλέσει ένα σημαντικό άγχος και συναισθηματική ένταση. Οι κρίσεις πανικού που περιγράφετε είναι συχνά μια αντίδραση σε υπερβολικό άγχος ή στρες, και μπορεί να εμφανιστούν σε άτομα που έχουν βιώσει έντονες καταστάσεις, όπως εσείς. Το γεγονός ότι είχατε μια δύσκολη πορεία και ότι τώρα, αφού όλα φαίνεται να είναι καλύτερα με το μωρό σας, αρχίζετε να βιώνετε αυτές τις κρίσεις μπορεί να υποδηλώνει ότι οι συναισθηματικές και σωματικές σας αντοχές έχουν εξαντληθεί. Η αίσθηση του καψίματος στο στήθος, η εφίδρωση... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη και αγχωτική ήταν η εμπειρία που περάσατε με την υγεία της μπέμπας σας. Το ότι καταφέρατε να μείνετε δυνατή και να αντιμετωπίσετε όλη αυτή την κατάσταση δείχνει τη δύναμή σας και την αφοσίωσή σας ως μητέρα. Ωστόσο, το γεγονός ότι βιώνετε τώρα κρίσεις πανικού και σωματικά συμπτώματα, όπως κάψιμο στο στήθος, εφίδρωση και τάση για εμετό, είναι απόλυτα φυσιολογικό, δεδομένου του έντονου στρες που περάσατε. Τα συμπτώματα που περιγράφετε ταιριάζουν με αυτά του άγχους και των κρίσεων πανικού, κάτι που είναι πολύ συχνό μετά από μια δύσκολη και τραυματική εμπειρία. Ακόμα και αν την ώρα των γεγονότων νιώθατε δυνατή, το σώμα και... Διάβασε περισσότερα

    Γατίδου Μαρία, Τσικάκη Αναστασία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας.
    Μια αντικαταθλιπτική αγωγή χρειάζεται 3-4 εβδομάδες, για να λειτουργήσει. Η δοσολογία ίσως να μην είναι η ταιριαστή, πράγμα που θα συζητήσετε με τον γιατρό σας. Το ζάναξ είναι σε πολύ χαμηλή δόση, για να δείτε πιο επιθυμητά αποτελέσματα. Μην ξεχνάτε ότι στο χρονικό διάστημα που βρίσκεστε κάνει επίσημα την εμφάνισή της η επιλόχειος κατάθλιψη. Συμβουλευτείτε τον θεράποντα ιατρό σας για τις λεπτομέρειες και ζητήστε διευκρινίσεις.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Την ώρα της έντασης οι δυνάμεις μας είναι ανυπολόγιστες. Φαίνεται όμως ότι όλη αυτή η ένταση, σας δημιούργησε έντονο άγχος που είχε συσσωρευτεί κατά τη διάρκεια της αντιμετώπισης τοτ γεγονότος. Θα σας πρότεινα να μιλήσετε σε έναν ειδικό. Ακόμα και λίγες συνεδρίες θα σας βοηθήσουν να μιλήσετε και να αποσυμφορηθειτε

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Μετά από όλα αυτά που περάσατε με το μωρό σας είναι επόμενο να εκδηλώσετε αυτά τα συμπτώματα. Επισκεφτείτε ψυχολόγο για να μπορέσετε να διαχειριστείτε όλο αυτό που περάσατε.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη είναι η κατάσταση που περνάτε, ειδικά μετά από μια τόσο έντονη περίοδο με το μωρό σας. Το άγχος και οι κρίσεις πανικού είναι συχνές μετά από στρεσογόνες καταστάσεις, ακόμη και αν φαινομενικά τα πράγματα έχουν ηρεμήσει. Το σώμα και ο νους συχνά χρειάζονται χρόνο για να προσαρμοστούν μετά από μεγάλες προκλήσεις. Συζήτησέ τον με τον ιατρό σου καθώς ο ίδιος έχει το πλήρες ιστορικό σου.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα,
    Η μητρότητα είναι ένα μοναδικό και θαυμάσιο ταξίδι, ωστόσο η εμπειρία της γέννησης συνοδευετε από καταστάσεις που επηρεάζουν τη ψυχολογία της μητέρας.
    Οι έντονες κρίσεις πανικού που εμφανίζετε τους τελευταίους μήνες, μαζί με τα σωματικά συμπτώματα όπως κάψιμο στο στήθος και τάση για εμετό, είναι αποτέλεσμα της αυξημένης ψυχολογικής πίεσης που προέρχεται από την πρόσφατη εμπειρία σας.
    Η φαρμακευτική αγωγή σίγουρα θα σας βοηθήσει, όμως η συνέχιση αυτών των συμπτωμάτων δείχνει πως είναι απαραίτητο να αντιμετωπιστούν οι εσωτερικές σας ανησυχίες και φοβίες.
    Θα σας πρότεινα να αναζητήσετε υποστήριξη από ψυχολόγο ώστε, μέ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Πέρα από τη φαρμακευτική αγωγή θα ήταν καλό να μάθετε τεχνικές να χειρίζεστε το άγχος σας και να έχετε μια υποστήριξη από ψυχολόγο.

    Μπάμπουλη Αλεξάνδρα

    Κλινική Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Μιλήστε με τον ψυχίατρό σας προκειμένου να ρυθμιστεί η δόση των φαρμάκων που λαμβάνετε ώστε να μην έχετε συμπτώματα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας! Καταρχάς να σας ζήσει το κοριτσάκι σας κι εύχομαι να είναι υγιές! Φανήκατε πολύ δυνατή μητέρα και μπράβο σας για αυτό. Ωστόσο, στην προσπάθεια σας να δείξετε δύναμη απέναντι στο παιδί σας εξαντλήσατε τα ψυχικά σας αποθέματα. Κρατήσατε την ψυχραιμία σας σε μια έντονα στρεσογόνα κατάσταση και τώρα που τα πράγματα ηρέμησαν το σώμα σας άρχισε να μιλά γιατί έχει ανάγκη από φροντίδα. Ακούστε το. Συνήθως τα χάπια έχουν χαρακτήρα πυροσβεστικό. Θα κατευνάσουν τα συμπτώματα αλλά ίσως όλο αυτό το βίωμα παράλληλα με τα ορμονικά σκαμπανεβάσματα του τοκετού χρειάζεται να τα δουλέψετε σε προσωπική θεραπεία για να φροντίσετε και τον εαυτό σας ... Διάβασε περισσότερα

    Φραγκάκη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας, αυτο που θα σας προτεινα είναι να κάνετε επίσης μερικές συνεδρίες ψυχοθεραπείας προκειμένου να εξαλειφθούν οι κρίσεις.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.