• Θεραπεία ζεύγους
  • Υποβλήθηκε 18/08/2024

Καλησπέρα , έχω σχέση 4,5 χρόνια περίπου 26 και 30 χρόνων. Περνάμε καλά στην σχέση δεν υπάρχουν τσακωμοί και έχουμε περάσει πολλά μαζί , γελάμε, κάνουμε ταξίδια κλπ, αλλά πολλές φορές δεν νιώθω το σεξουαλικό ενδιαφέρον όπως στην αρχή δεν υπάρχει όρεξη. Εκτιμώ πολύ αυτό το άτομο και δεν θα ήθελα να τον πληγώσω γιατί δεν το αξίζει . Γενικά υπήρχε και πίεση για γάμο συν περιφερόντουσαν όλοι από την αρχή σαν να ήμασταν παντρεμένοι και εγώ ένιωθα μια πίεση και έβαλα όρια. Με έχει ξενερώσει αυτό και έχω αποστασιοποιηθεί λίγο από την οικογένεια του δεν μου βγαίνει. Το θέμα είναι ότι υπάρχει ενδιαφέρον από ενα άτομο που γνώρισα ον-λάιν, αλλά δεν ξέρω τις προθέσεις του και είναι από απόσταση όποτε δεν ξερω πως θα λειτουργήσει . Δεν ξερω τι να κάνω έχω μπερδευτεί γιατί υπήρχε πολλή χημεία με αυτό το άτομο και υπαρχει ενδιαφέρον από την άλλη μεριά. Να συνεχίσω την σχέση μου μην τα πετάξω όλα έτσι , γιατί δεν είναι και σωστό να κοροϊδεύω με αυτό τον τρόπο. Νιώθω ότι θα ήθελα να προχωρήσω και σε κάτι άλλο , αλλά ταυτόχρονα δεν μπορώ να τελείωσω και αυτό που έχω τώρα . Φοβάμαι πως θα κάνω λάθος και θα το μετανιώσω γιατί εκτιμώ και αγαπώ την σχεση μου. Νιώθω ότι κάποιες φορές θεωρούμαι δεδομένη αλλά μου συμπεριφέρεται καλά και με στηρίζει. Δεν θέλω να μπερδευτούν χειρότερα τα πράγματα και θα φανώ τρελή αν δεν ξαναμιλήσω με το άλλο άτομο, γιατί μοιραστήκαμε πολλά πράγματα μιλήσαμε πολύ. Θα φανώ τρελή και θα έχω παίξει με τα συναισθήματα ανθρώπων

5 ειδικοί απάντησαν

  • Πάντα στις επιλογές κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις! Δεν υπάρχει επιλογή χωρίς κόστος.
    Είναι λοιπόν στοιχείο ωριμότητας να αποδέχεσαι το κόστος της επιλογής σου.
    Ευχαριστώ!

    Χατζηευφραιμίδου Δέσποινα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Άλιμος

  • Καλησπέρα σας. Ακούγεται πως βρίσκεστε σε μια δύσκολη κατάσταση με πολλά συναισθηματικά και πρακτικά ζητήματα. Η έλλειψη σεξουαλικού ενδιαφέροντος στη σχέση σας, η πίεση για γάμο και το ενδιαφέρον για ένα νέο άτομο από απόσταση, όλα αυτά συνθέτουν μια περίπλοκη εικόνα. Αρχικά, είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε και να κατανοήσετε τα συναισθήματά σας για τη σχέση σας. Εάν το σεξουαλικό ενδιαφέρον έχει μειωθεί, αυτό μπορεί να είναι ένδειξη μιας βαθύτερης δυσφορίας ή ανησυχίας. Σκεφτείτε αν μπορείτε να μιλήσετε ανοιχτά με τον σύντροφό σας για αυτά τα συναισθήματα. Η επικοινωνία μπορεί να βοηθήσει να κατανοήσετε αν υπάρχουν τρόποι να ανακτήσετε τη σ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα! Είναι απολύτως φυσιολογικό να αισθάνεστε μπερδεμένη και να αναρωτιέστε για το μέλλον της σχέσης σας. Το γεγονός ότι εκτιμάτε και αγαπάτε τον σύντροφό σας, ενώ ταυτόχρονα αισθάνεστε έλξη για κάποιον άλλον, μπορεί να δημιουργήσει σύγχυση και άγχος.

    Αφιερώστε λίγο χρόνο για να σκεφτείτε τι πραγματικά θέλετε και τι σας κάνει να νιώθετε ολοκληρωμένη. Τι είναι αυτό που σας λείπει στη σχέση σας και τι σας προσφέρει το νέο άτομο;
    Μιλήστε ανοιχτά με τον σύντροφό σας για το πώς νιώθετε. Μπορεί να είναι δύσκολο, αλλά η ειλικρινής επικοινωνία μπορεί να οδηγήσει σε λύσεις που δεν είχατε φανταστεί.

    Εάν νιώθετε ότι δεν μπορ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Η μακροχρόνια σχεση σας προσφέρει στήριξη και εγγύτητα, ενώ η νέα γνωριμία σας έχει αυτό το πάθος και προκαλεί τον ενθουσιασμό που αποζητάτε. Θα πρέπει να κάνετε έναν απολογισμό κόστους-οφέλους σε καθεμία από αυτές ώστε να καταλήξετε.

    Μπάμπουλη Αλεξάνδρα

    Κλινική Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας να καταλάβετε τί ακριβώς θέλετε να κάνετε, άνθρωπο που είναι μακριά πρέπει να είσαστε επιφυλακτική πριν να τον γνωρίσετε καλά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.