• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 19/07/2024

Είναι φυσιολογικό να φοβάμαι ότι θα χάσω τα λογικά μου κατά τις κρίσεις πανικού;

Ο μεγάλος φόβος που μου δημιουργειτε όταν έρχετε ο Πανικός είναι ότι θα χάσω τα λογικά μου κ ότι δεν θα μπορέσω να κοιμηθώ ξανά κ θα πεθάνω.. είναι φυσιολογικό να μου έρχονται τέτοιες σκέψεις όταν με πιάνουν κρίσεις?? Έχω φοβηθεί πολύ με όλο αυτό κ θέλω να μάθω από εσάς τους ειδικούς αν ξεπερνιέται όλο αυτό κ αν θα γυρίσω στην κανονικότητα μου..το απέκτησα 11 Ιουλίου,8 ημέρες το έχω περίπου κ φοβάμαι.. θέλει χρόνο??

6 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτό που περιγράφετε άπτεται των συμπτωμάτων του Πανικού. Και ναι ξεπερνιέται. Το πόσο χρόνο μπορεί να χρειαστεί εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης-Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Η εμφάνιση κρίσεων πανικού δημιουργεί έντονο συναίσθημα φόβου και ανησυχίας, προκαλώντας σκέψεις ότι θα χάσετε τον έλεγχο.
    Αυτού του είδους οι σκέψεις είναι φυσιολογικές κατά τη διάρκεια μιας κρίσης πανικού. Χαρακτηρίζονται από ξαφνικές, έντονες εξάψεις φόβου που συνοδεύονται από φυσικά συμπτώματα όπως αναπνευστικές δυσκολίες, ταχυκαρδία, ζάλη και τρέμουλο.
    Η αναζήτηση επαγγελματικής βοήθειας είναι ένα σημαντικό πρώτο βήμα για την επιστροφή στην κανονικότητά σας. Παρ' όλο που η διαδικασία μπορεί να πάρει χρόνο, με την κατάλληλη υποστήριξη, είναι δυνατόν να ξεπεράσετε αυτές τις δυσκολίες και να βελτιώσετε την ποιότητα της ζωής σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Κατανοώ πόσο τρομακτικές μπορεί να είναι αυτές οι σκέψεις και τα συναισθήματα που βιώνετε κατά τη διάρκεια μιας κρίσης πανικού. Είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι δεν συμβαίνει μόνο σε εσάς αυτό και ότι αυτές οι σκέψεις είναι συνηθισμένες σε άτομα που αντιμετωπίζουν κρίσεις πανικού.

    Οι κρίσεις πανικού συχνά προκαλούν σκέψεις όπως ο φόβος της απώλειας του ελέγχου, της τρέλας, του θανάτου ή ότι δεν θα μπορέσετε να κοιμηθείτε ξανά. Αυτές οι σκέψεις είναι αποτέλεσμα του έντονου άγχους και του φόβου που συνοδεύει την κρίση.

    Η επιστροφή στην κανονικότητα είναι απολύτως εφικτή και οι κρίσεις πανικού μπορούν να αντιμετωπιστούν αποτελ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Κατανοώ πλήρως την ανησυχία και το φόβο που βιώνετε κατά τη διάρκεια των κρίσεων πανικού. Όλες οι σκέψεις και τα συναισθήματα που περιγράφετε είναι φυσιολογικά για όσους βιώνουν κρίσεις πανικού, και δεν είστε μόνοι σε αυτό. Ναι, είναι φυσιολογικό να έχετε σκέψεις όπως η απώλεια ελέγχου ή ο φόβος για θάνατο κατά τη διάρκεια μιας κρίσης πανικού. Αυτές οι σκέψεις συνήθως προκύπτουν από τη σφοδρή συναισθηματική και σωματική αντίδραση του οργανισμού σας. Η κρίση πανικού μπορεί να δημιουργήσει έντονη αίσθηση κινδύνου, ακόμη και αν δεν υπάρχει πραγματικός κίνδυνος. Η θεραπεία για τις κρίσεις πανικού συνήθως απαιτεί χρόνο και υπομονή, ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Χρειάζεται να ξέρετε ότι όσο δυσάρεστη και τρομακτική εμπειρία προκαλεί η κρίση πανικού, δεν πρόκειτα να χάσετε τα λογικά σας. Εκείνες τις στιγμές υπάρχει υπερδιέγερση του συμπαθητικού νευρικού συστήματος του οργανισμού σας (πρόκειται για ακραίες καταστάσεις άγχους) με αποτέλεσμα να νιώθετε παράξενα και φοβικά πράγματα να σας συμβαίνουν. Δεν κινδυνεύετε να πεθάνετε από κρίση πανικού. Για να ξεπεραστεί χρειάζεται να πάρετε τα κατάλληλα μέτρα. Θα πρέπει να επισκεφτείτε είτε κλινικό ψυχολόγο, είτε ψυχίατρο ο οποίος θα αξιολογήσει το που οφείλεται η κατάσταση αυτή και θα σας κατευθύνει κατάλληλα. Η ψυχοθεραπεία είναι κάτι που θα πρέπει να κάνετε ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Κατανοώ πόσο τρομακτική μπορεί να είναι η εμπειρία μιας κρίσης πανικού και οι σκέψεις που τη συνοδεύουν. Είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι οι κρίσεις πανικού είναι μια κοινή αντίδραση του σώματος στο άγχος και ότι οι σκέψεις που έρχονται μαζί τους, όπως η αίσθηση ότι θα χάσετε τα λογικά σας ή ότι δεν θα μπορέσετε να κοιμηθείτε ξανά, είναι φυσιολογικές μέσα σε αυτή την κατάσταση.

    Αυτές οι σκέψεις συχνά είναι αποτέλεσμα της έντονης ανησυχίας και του άγχους που συνοδεύουν τις κρίσεις πανικού. Παρόλο που οι κρίσεις πανικού μπορεί να είναι πολύ δυσάρεστες και να προκαλούν φόβο, δεν οδηγούν σε απώλεια των λογικών σας ούτε είναι επικίνδυνες
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μπούκας Δημήτριος

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.