• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 07/06/2024

Δυνατοί χτύποι καρδιάς και γρήγοροι ρυθμοί μετά από κρίσεις πανικού - Αιτίες και λύσεις?

Καλησπέρα σας! Το τελευταιο διάστημα ειχα κάποιες κρίσεις πανικού λόγω εξεταστικής και πανελληνίων το οποίο με την πάροδο του καιρού έχει εξαφανιστεί εντελώς αλλά τώρα τη τελυταια εβδομάδα έχω κάτι δυνατούς χτύπους ξαφνικούς στην καρδιά μου (σαν να βγαίνει έξω από το σωμα μου) και γρήγορους καρδιακούς ρυθμούς. Πήγα σε καρδιολόγο έκανα τριπλεξ και χρησιμοποίησα και το χολτερ αλλά και έκανα εξετάσεις για το θυρωυδη μου τα οποία ήταν όλα μια χαρά και δεν βρέθηκε κάποιο πρόβλημα αλλά δεν σταματάνε να επαναλαμβάνονται αυτή η δυνατή κτύπη κάτι το οποίο με τρομάζει για την υγεία μου ακόμα και αν οι γιατροί μου λένε ότι είναι όλα φυσιολογικα. Μήπως γνωρίζετε την αιτία και να με βοηθήσετε τι να κάνω για να μην επαναληφθούν

10 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα είναι συχνό μετά από μια δύσκολη και πιεστική συνθήκη όπως αυτή των εξετάσεων να πέφτουν οι ψυχικές μας άμυνες και να εμφανίζονται διαφορά συμπτώματα άγχους. Θα σας προτεινα να συμβουλευτείτε ψυχολόγο για να μάθετε να διαχειρίζεστε καλύτερα το άγχος σας.

    Μπάμπουλη Αλεξάνδρα

    Κλινική Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για αυτό που περιγράφετε. Ακούγεται σαν το σώμα σας να λειτουργεί με τη δική του θέληση, ταυτόχρονα χωρίς να μπορεί να εντοπιστεί κάτι το παθολογικό. Ακούγεται τρομακτικό.

    Συνηθέστερα, τέτοια ζητήματα οφείλονται στο άγχος. Αν θέλετε, υπάρχει η επιλογή της φαρμακευτικής αγωγής (σε συνεργασία με ψυχίατρο) για λίγο διάστημα, για μία πιο άμεση ανακούφιση. Αυτό που όμως θα φέρει πιο μόνιμα και σταθερά αποτελέσματα, είναι η ψυχοθεραπεία, η οποία μπορει να γίνει είτε μόνη της είτε συνδυαστικά με τη φαρμακευτική αγωγή.

    Επικοινωνήστε με ψυχολόγο για να σας υποστηρίξει στη δύσκολη αυτή περίοδο και να βρείτε μα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας! Κατανοώ πόσο δύσκολο και αγχωτικό μπορεί να είναι να βιώνετε έντονους χτύπους καρδιάς και γρήγορους καρδιακούς ρυθμούς, ειδικά όταν οι ιατρικές εξετάσεις δεν δείχνουν κάποιο πρόβλημα. Αφού οι καρδιολογικές και θυρεοειδικές εξετάσεις σας είναι φυσιολογικές, είναι πιθανό τα συμπτώματά σας να συνδέονται με άγχος ή στρες, κάτι που μπορεί να είναι συχνό μετά από μια περίοδο έντονου στρες, όπως η εξεταστική και οι πανελλήνιες. Η συμβουλευτική ή η ψυχοθεραπεία μπορεί να είναι πολύ βοηθητική. Ένας ειδικός ψυχικής υγείας μπορεί να σας βοηθήσει να διαχειριστείτε το άγχος και τις κρίσεις πανικού. Η γνωστική συμπεριφορική θεραπεία (CBT) εί... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα, η καρδιά σαν όργανο έχει την συνήθεια να ¨χτυπάει¨. Τα επεισόδια που περιγράφεται δεν είμαι πολύ σίγουρη αν θα τα βάζαμε στις κρίσεις πανικού, καθώς αυτές γίνονται κατά κόρον χωρίς κάποια αιτία. Άρα, κάνουμε λόγο για αυξηένο στρε κατά την διάρκεια των εξετάσεων. Είναι οκεύ.. Εφόσον απέκλισες όλα τα παθολογικά αίτια πάρε μια ανάσα, η καρδιά σου φαίνεται να είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Οπότε, δεν υπάρχει μαγικό να φύγουν οι χτύποι της καρδιάς. Προσπαθησε να παίρνεις διαφραγματικές ανασούλες και σκέψου ρεαλιστικά.

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Το σύμπτωμα που περιγράφεται συνδέεται συχνά με έντονο άγχος που ίσως την τελευταία εβδομάδα που μπήκατε σε ρυθμούς πανελληνίων να κορυφώθηκε. Είναι επίσης ένα σύμπτωμα που παρατηρείται στις κρίσεις πανικού. Εφόσον κάνατε εξετάσεις και είναι όλα καλά, δεν χρειάζεται να ανησυχείτε μήπως πάθετε κάτι λόγω της ταχυπαλμίας. Αν δείτε ότι συνεχίζεται, είναι βοηθητικό να ζητήσετε ψυχολογική υποστήριξη.

    Τσίρμπα Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Σταδιοδρομίας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπερα!
    Είναι σημαντικό που κάνατε εξετάσεις και βιολογικά ειστε υγειής.
    Ίσως οι σκέψεις σας ή η καθημερινότητα σας έχει έντονο άγχος με αποτέλεσμα να έχετε αυτούς τους γρήγορους καρδιακούς ρυθμούς.
    Θα βοηθούσαν οι ασκήσεις με την αναπνοή, ο διαλογισμός και το περπάτημα..
    Εύχομαι γρήγορη ανακούφιση.!
    Καλή συνέχεια.!

    Μαρτζιβάνου Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα,
    Η πρόσφατη εμπειρία σας με κρίσεις πανικού κατά τη διάρκεια της εξεταστικής περιόδου φαίνεται να έχει επιδράσει στον τρόπο που αντιλαμβάνεστε το άγχος και την υγεία σας. Παρόλο που οι κρίσεις πανικού έχουν τελείως εξαφανιστεί, αυτή τη στιγμή αντιμετωπίζετε δυνατούς καρδιακούς χτύπους που σας προβληματίζουν.
    Επισκεφθήκατε καρδιολόγο και κάνατε καρδιακό έλεγχο, καθώς και εξετάσεις για τον θυρεοειδείς σας, με τα αποτελέσματα να είναι απολύτως φυσιολογικά, κάτι που δείχνει ότι δεν υπάρχει οργανικό πρόβλημα.
    Ωστόσο, οι ανησυχίες σας παραμένουν λόγω της συνεχής επανάληψης των συμπτωμάτων. Είναι πιθανό ότι το επίμονο άγχος είν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Μπορεί τα συμπτώματα να οφείλονται σε άγχος, μιλήστε με ψυχίατρο να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας.

    Το άγχος είναι ένας βιολογικός μηχανισμός γνωστός και ως αντίδραση φυγής/πάλης που βοηθά έναν οργανισμό να αντιμετωπίσει θανάσιμους κινδύνους. Στο προϊστορικό παρελθόν της ανθρωπότητας αυτός ο μηχανισμός ήταν η λεπτή γραμμή ανάμεσα στο θάνατο και την επιβίωση. Αντιμέτωπος με ένα άγριο θηρίο θα είχατε δύο επιλογές, να παλέψετε ή να φύγετε, όμως ό,τι από τα δύο και αν επιλέγατε θα έπρεπε να γίνετε πιο δυνατός, πιο ανθεκτικός και πιο γρήγορος.

    Για να επιτευχθεί αυτό, το σύστημα πάλης/φυγής ανεβάζει τους ρυθμούς της αναπνοής και της καρδιάς ώστε να εισέρχεται περισσότερο οξυγόνο στον οργανισμό και να πηγαίνει περι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γκαντίνας Θεόδωρος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Μοιάζει να υποφέρεται από άγχος χρειάζεται να δείτε ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να μάθετε να ηρεμείτε τον εαυτό σας και να διαχειρίζεστε το άγχος σας ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coach

    Άγιος Νικόλαος

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.