Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 08/08/2024

Καλησπέρα. Μια φίλη μου παθαίνει έντονες κρίσεις πανικού. Την βρήκα στο πάτωμα του σπιτιού της άσπρη να τρέμει και να δε μπορεί να αναπνεύσει. Το πρόβλημα είναι ότι αρνείται να δει κάποιον ειδικό για να τη βοηθήσει να διαχειριστεί τις κρίσεις Δε ξέρω τι μπορώ να κάνω για την βοηθήσω

7 ειδικοί απάντησαν

  • Αν είναι ενήλικη δεν μπορείτε να κάνετε πολλά πράγματα. Σε κάθε περίπτωση μπορείτε να ενημερώσετε κάποιον δικό της και με κατανόηση να ακούσετε τους ενδοιασμούς της για να δει κάποιον ειδικό. Ρωτήστε την τι χειρότερο φοβάται ότι θα συμβεί αν δει κάποιον ειδικό; Φοβάται ότι θα της δώσει φάρμακα; Αν η κατάσταση της δεν οφείλεται σε ψυχολογικά αίτια αλλά σε οργανικά πως θα το ξέρει; Βοηθήστε την να σκεφτεί ψύχραιμα χωρίς να την επικρίνετε. Η αντίδραση της δεν είναι ασυνήθιστη, αυτό δείχνει ότι έχει πάρα πολύ άγχος και την αγχώνει ακόμα και η διαδικασία της διερεύνησης της αιτιολογίας και της θεραπείας.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Δυστυχώς εσείς δεν μπορείτε να κάνετε κάτι να τη βοηθήσετε εάν εκείνη δεν το θέλει. Πιθανόν να μην είναι έτοιμη να δει κάποιον ειδικό. Μπορεί όμως κάποια στιγμή να το καταλάβει από μόνη της εάν έρθει σε πολύ δύσκολη κατάσταση.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα. Καταλαβαίνω την ανησυχία σας για τη φίλη σας και είναι απόλυτα φυσιολογικό να θέλετε να τη βοηθήσετε. Οι κρίσεις πανικού είναι σοβαρές και μπορεί να είναι ιδιαίτερα τρομακτικές, τόσο για εκείνον που τις βιώνει όσο και για εσάς που βρίσκεστε δίπλα της. Είναι σημαντικό να της προσφέρετε υποστήριξη με κατανόηση, χωρίς να την πιέζετε. Προσπαθήστε να της μιλήσετε ήρεμα για το πώς αισθάνεται και για το πόσο σημαντικό θα ήταν να λάβει βοήθεια από έναν ειδικό, ο οποίος θα μπορούσε να τη βοηθήσει να διαχειριστεί τις κρίσεις της. Ίσως θα μπορούσατε να της προτείνετε να ξεκινήσει με απλές τεχνικές χαλάρωσης ή αναπνοής, και να της δείξετε ότι ... Διάβασε περισσότερα

    Αρχοντή Άννα

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα , οι κρίσεις πανικού μπορεί να είναι μια δύσκολη κατάσταση για να αντιμετωπιστεί.
    Μερικές φορές το να πιέζεται ο άνθρωπος που τις παθαίνει προς μια κατεύθυνση μπορεί να προσθέτει στο ασυνείδητο άγχος που νιώθει. Ακούστε το γιατί δεν θέλει να δεί κάποιον ειδικό και ίσως να βρείτε μια λύση που να έρθει από εκείνη και να αισθάνεται ασφαλής με αυτήν.
    Μπορεί να είναι μια φαρμακευτική αγωγή, ένας ψυχοθεραπευτής/τρια, μια θεραπευτική ομάδα κλπ.
    Μόνο εκείνη μπορεί να δείξει τον δρόμο προς την ίασή της και να σταματήσει να υποφέρει, όποτε νιώσει έτοιμη.

    Γουμαλάτσος Παναγιώτης

    Ψυχοθεραπευτής - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Θα πρέπει να δει ειδικό, μιλήστε με τους συγγενείς της

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Μπορείτε να κάνετε κάποια πράγματα, αλλά αν η ίδια δεν θέλει να πάει σε κάποιον ειδικό, πρωτίστως εσείς να δεχτείτε ότι η βοήθειά σας φτάνει ως ένα σημείο και είναι δικαίωμά της είτε να μη ζητήσει βοήθεια και να βρει τρόπους να το απαλύνει είτε να μάθει να ζει με αυτό.

    Η κρίση πανικού είναι ουσιαστικά η κορύφωση του άγχους, που συνήθως εκδηλώνεται ως μια ξαφνική και έντονη δυσφορία με στοιχεία φόβου, που συχνά συνοδεύεται από σωματικά και ψυχολογικά συμπτώματα όπως ταχυπαλμία, δύσπνοια, ζαλάδα, αίσθημα πνιγμού, ρίγη, αίσθημα αποπροσανατολισμού, και μια αίσθηση ότι κάτι τρομερό πρόκειται να συμβεί. Οι κρίσεις πανικού μπορεί να είναι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λέκκας Στράτος

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα,
    Οι κρίσεις πανικού είναι έντονα επεισόδια που συνοδεύονται από σωματικά και ψυχολογικά συμπτώματα, τα οποία μπορεί να περιλαμβάνουν ταχυκαρδία, τρέμουλο, αδυναμία αναπνοής και αίσθηση επικείμενου θανάτου.
    Ως φίλη της, μπορείτε να την υποστηρίξετε προσπαθώντας να τη βοηθήσετε να αναγνωρίσει τις συναισθηματικές της ανάγκες και να της προτείνετε σταδιακά να σκεφτεί το ενδεχόμενο να μιλήσει σε κάποιον επαγγελματία ψυχικής υγείας, τονίζοντας την αξία της φροντίδας αυτού του σημαντικού ζητήματος, της ψυχικής υγείας.
    Οι ειδικοί θα μπορέσουν να προσφέρουν στρατηγικές διαχείρισης των κρίσεων πανικού και ψυχολογική υποστήριξη.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.