• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 28/05/2024

Έντονος πονοκέφαλος, ζάλη και μούδιασμα μετά από κρίσεις πανικού - είναι ψυχολογικό;

Γειά σας! Πέρασα μια εβδομάδα πολύ έντονη με κρίσεις πανικού καί πολύ στρες! Είχα μυϊκούς πόνους, μούδιασμα, ταχυκαρδία κλπ! Τις τελευταίες μέρες είμαι καλύτερα ψυχολογικά αλλά έχω έντονο πονοκέφαλο και ζάλη όταν ξαπλώνω όταν τρώω, επίσης μούδιασμα στην μια πλευρά δλδ στα πόδια και τα χέρια και στο πρόσωπο κυρίως από την δεξιά πλευρά.Επισης πόνο στα άκρα του χεριού και στα πόδια στην γάμπα ή στον αστράγαλο γενικά νιώθω περίεργα και όταν περπατάω. Είναι ψυχολογικό ή είναι σκλήρυνση κατά πλάκα ή πρόβλημα με τα αυτιά ή τον αυχένα; Έχω πάει σε καρδιολόγο και παθολόγο και λένε είναι ψυχολογικό, είμαι 17 χρόνων! Πρέπει να επισκεφθώ νευρολόγο; Έχω αγχωθει!

6 ειδικοί απάντησαν

  • Ειδικό ψυχικής υγείας πρέπει να δείτε ειδικό στις αγχώδης διαταραχές σε θεραπεία και θα βρείτε τρόπο να βοηθηθείτε ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλημέρα σας. Από την περιγραφή σας φαίνεται να σωματοποιείτε το άγχος σας. Αυτό που θα σας βοηθήσει μακροπρόθεσμα είναι να συζητήσετε για τις δυσκολίες που περιγράφετε σε ένα ψυχοθεραπευτικό πλαίσιο. Αντίθετα η φαρμακευτική αγωγή μπορεί να σας ανακουφίσει από τα συμπτώματα αλλά μόνο βραχυπρόθεσμα.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Κοινωνική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καλησπέρα! Καταλαβαίνω πως αυτό που βιώνεις έχει δυσκολία και ταλαιπωρία. Καθώς μπορεί να δημιουργεί περισσότερο άγχος. Είναι θετικό το ότι αναζητάς λύση και το πως να το αντιμετωπίσεις. Και ναι πολύ καλό το ότι αναζητάς την ιατρική γνώμη και συμβουλή. Φαίνεται όμως να έχεις μελετήσει αυτό που περνάς και είναι ένας τρόπος φροντίδας το ότι το ψάχνεις. Από τη στιγμή που έχεις επισκεφτεί τις ειδικότητες καρδιολόγου και παθολόγου έχεις ήδη κάνει σημαντικά βήματα. Ναι θα χρειαστεί να δεις και κάποιον νευρολόγο. Επίσης σημαντικό το να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία και να δεις το ψυχολογικό κομμάτι. Θα πρότεινα σε αυτή την περίπτωση κάποιον ειδικό που δου... Διάβασε περισσότερα

    Κουδουμογιαννάκη Βαλέρια

    Ψυχολόγος - Θεραπεία μέσω τεχνών

    Αθήνα

  • Καλημέρα σας. Τα συμπτώματά σας, όπως οι κρίσεις πανικού, οι μυϊκοί πόνοι, η ταχυκαρδία, οι πονοκέφαλοι, η ζάλη και το μούδιασμα, μπορεί να σχετίζονται με το άγχος και τον πανικό. Ωστόσο, υπάρχουν και άλλες πιθανές αιτίες που μπορεί να περιλαμβάνουν αυτά τα προβλήματα. Συνιστάται να συνεχίσετε να παρακολουθείτε την υγεία σας με τον καρδιολόγο και τον παθολόγο σας και να επισκεφτείτε έναν νευρολόγο για λεπτομερή εξέταση. Η συμβουλή ενός ψυχολόγου ή ψυχίατρου μπορεί επίσης να βοηθήσει στην αντιμετώπιση του άγχους σας. Παρακολουθήστε και καταγράψτε τα συμπτώματά σας για να δώσετε ακριβείς πληροφορίες στους γιατρούς σας.

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας.
    Το άγχος είναι ένας βιολογικός μηχανισμός γνωστός και ως αντίδραση φυγής/πάλης που βοηθά έναν οργανισμό να αντιμετωπίσει θανάσιμους κινδύνους. Στο προϊστορικό παρελθόν της ανθρωπότητας αυτός ο μηχανισμός ήταν η λεπτή γραμμή ανάμεσα στο θάνατο και την επιβίωση. Αντιμέτωπος με ένα άγριο θηρίο θα είχατε δύο επιλογές, να παλέψετε ή να φύγετε, όμως ό,τι από τα δύο και αν επιλέγατε θα έπρεπε να γίνετε πιο δυνατός, πιο ανθεκτικός και πιο γρήγορος.

    Για να επιτευχθεί αυτό, το σύστημα πάλης/φυγής ανεβάζει τους ρυθμούς της αναπνοής και της καρδιάς ώστε να εισέρχεται περισσότερο οξυγόνο στον οργανισμό και να πηγαίνει περισσότε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γκαντίνας Θεόδωρος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας ! Θα μπορούσε να είναι κάποιος ψυχολογικός στρεσογόνος παράγοντας όποτε μπορείτε να κάνετε μια επίσκεψη σε έναν ψυχολόγο.

    Τραμπακοπούλου Αλεξία

    Ψυχολόγος

    Πετράλωνα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.