Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε χθες

Μαμά με επιλόχεια κατάθλιψη, κρίσεις πανικού και αδυναμία μετά από 4 μήνες, συμβουλές;

Καλησπέρα ! Ειμαι μαμά ενός μωρού 4 μηνών …μετα τη γεννά πέρασα επιλόχεια κατάθλιψη και τους τελευταίους 2 μήνες εχω πολλές κρίσεις πανικού και αδυναμία κόπωση και πολλά συμπτώματα που επηρεάζουν την καθημερινότητα μου και τη φροντίδα του παιδιού μου ..μιλησα με ψυχίατρο και εδω και 1 μισή μήνα παίρνω enlift 20 πλέον εδω και 6 ημέρες καθώς και Tavon πρωί και βράδυ..δεν εχω δει καμία διαφορα ως τωρα και ανησυχώ πως δεν μπορώ να φροντίσω το παιδί μου μες στην ημέρα ούτε καν να το σηκώσω αγκαλιά να παω να του ψωνισω…κάθε μέρα ξυπνάω και εχω κρίσεις !! Τι με συμβουλεύετε ;; Χρειάζεται αναμονή ; Θα περάσει ολο αυτο !;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα! Ακούγεται πως περνάς μια πολύ δύσκολη περίοδο, και είναι φυσιολογικό να νιώθεις ανησυχία και απογοήτευση όταν η κατάσταση μοιάζει να μην βελτιώνεται τόσο γρήγορα όσο θα ήθελες. Η επιλόχεια κατάθλιψη και οι κρίσεις πανικού είναι πολύ σοβαρά ζητήματα που επηρεάζουν την καθημερινότητα και τη φροντίδα του μωρού σου, αλλά είναι σημαντικό να γνωρίζεις ότι υπάρχει φως στο τέλος του τούνελ και τα πράγματα μπορούν να βελτιωθούν με τον σωστό συνδυασμό θεραπείας και υποστήριξης. Μια καλή ψυχοθεραπευτική προσέγγιση μπορεί να σε βοηθήσει να αναγνωρίσεις τα μοτίβα σκέψης που προκαλούν τις κρίσεις πανικού και να βρεις τρόπους να τις διαχειριστείς... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας!
    Ως προς την φαρμακευτική σας αγωγή καλό θα ήταν να μιλήσετε με τον ψυχίατρό σας και να του εκφράσετε τις ανησυχίες σας και τις προσδοκίες από αυτή.
    Για την συνολική σας κατάσταση καλό θα ήταν να ξεκινήσετε κάποιας μορφής ψυχοθεραπεία με σκοπό να πάρετε βοήθεια και να μάθετε να φροντίζετε τον εαυτό σας σε αυτή την τόσο απαιτητική περίοδο στη ζωή μιας γυναίκας, ώστε να νιώσετε καλύτερα και να σταματήσουν οι κρίσεις πανικού. Σας αξίζει ηρεμία και αίσθημα ασφάλειας ώστε να χαρείτε το παιδάκι σας και να νιώσετε πιο δυνατή και ικανή να το φροντίσετε. Να θυμάστε πως όλα τα συναισθήματα που νιώθετε είναι φυσιολογικά και πολύ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καστορίνη Βασιλική

    Ψυχολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Φαίνεται πως το συγκεκριμένο φάρμακο δεν σας ταιριάζει - έχει ένδειξη για τα συμπτώματα που περιγράφετε, αλλά μάλλον δεν πάει καλά σε εσάς, γιατί μετά από 1,5 μήνα εφόσον είστε τακτική στη λήψη θα έπρεπε να έχετε δει διαφορά. Μιλήσατε ξανα με τον γιατρό σας? Μπορεί να γίνει αλλαγή σε άλλο φάρμακο που θα σας βοηθήσει περισσότερο. Θα έλεγα να μην περιμένετε άλλο γιατί είναι πολύ κουραστικό αυτό που βιώνετε και είναι κάτι που αντιμετωπίζεται.

    Ζήκα Αιμιλία

    Ψυχίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη και τρομακτική μπορεί να είναι αυτή η εμπειρία. Η επιλόχεια κατάθλιψη και οι κρίσεις πανικού μπορούν να επηρεάσουν βαθιά την καθημερινή σας ζωή και την ικανότητά σας να φροντίσετε το παιδί σας, και είναι φυσιολογικό να αισθάνεστε απογοητευμένη όταν δεν βλέπετε άμεσα αποτελέσματα από τη φαρμακευτική αγωγή. Όσον αφορά τα φάρμακα που παίρνετε, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι τα αντικαταθλιπτικά όπως το Enlift (που περιέχει βενλαφαξίνη) μπορεί να χρειάζονται αρκετές εβδομάδες, συνήθως από 4 έως 6 εβδομάδες ή και περισσότερο, για να αρχίσουν να δείχνουν αποτελέσματα. Εφόσον το παίρνετε εδώ και ενάμιση μήνα,... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.