• Depression
  • Submitted yesterday

Μαμά με επιλόχεια κατάθλιψη, κρίσεις πανικού και αδυναμία μετά από 4 μήνες, συμβουλές;

Καλησπέρα ! Ειμαι μαμά ενός μωρού 4 μηνών …μετα τη γεννά πέρασα επιλόχεια κατάθλιψη και τους τελευταίους 2 μήνες εχω πολλές κρίσεις πανικού και αδυναμία κόπωση και πολλά συμπτώματα που επηρεάζουν την καθημερινότητα μου και τη φροντίδα του παιδιού μου ..μιλησα με ψυχίατρο και εδω και 1 μισή μήνα παίρνω enlift 20 πλέον εδω και 6 ημέρες καθώς και Tavon πρωί και βράδυ..δεν εχω δει καμία διαφορα ως τωρα και ανησυχώ πως δεν μπορώ να φροντίσω το παιδί μου μες στην ημέρα ούτε καν να το σηκώσω αγκαλιά να παω να του ψωνισω…κάθε μέρα ξυπνάω και εχω κρίσεις !! Τι με συμβουλεύετε ;; Χρειάζεται αναμονή ; Θα περάσει ολο αυτο !;

4 specialists answered

  • Καλησπέρα! Ακούγεται πως περνάς μια πολύ δύσκολη περίοδο, και είναι φυσιολογικό να νιώθεις ανησυχία και απογοήτευση όταν η κατάσταση μοιάζει να μην βελτιώνεται τόσο γρήγορα όσο θα ήθελες. Η επιλόχεια κατάθλιψη και οι κρίσεις πανικού είναι πολύ σοβαρά ζητήματα που επηρεάζουν την καθημερινότητα και τη φροντίδα του μωρού σου, αλλά είναι σημαντικό να γνωρίζεις ότι υπάρχει φως στο τέλος του τούνελ και τα πράγματα μπορούν να βελτιωθούν με τον σωστό συνδυασμό θεραπείας και υποστήριξης. Μια καλή ψυχοθεραπευτική προσέγγιση μπορεί να σε βοηθήσει να αναγνωρίσεις τα μοτίβα σκέψης που προκαλούν τις κρίσεις πανικού και να βρεις τρόπους να τις διαχειριστείς... Read more

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας!
    Ως προς την φαρμακευτική σας αγωγή καλό θα ήταν να μιλήσετε με τον ψυχίατρό σας και να του εκφράσετε τις ανησυχίες σας και τις προσδοκίες από αυτή.
    Για την συνολική σας κατάσταση καλό θα ήταν να ξεκινήσετε κάποιας μορφής ψυχοθεραπεία με σκοπό να πάρετε βοήθεια και να μάθετε να φροντίζετε τον εαυτό σας σε αυτή την τόσο απαιτητική περίοδο στη ζωή μιας γυναίκας, ώστε να νιώσετε καλύτερα και να σταματήσουν οι κρίσεις πανικού. Σας αξίζει ηρεμία και αίσθημα ασφάλειας ώστε να χαρείτε το παιδάκι σας και να νιώσετε πιο δυνατή και ικανή να το φροντίσετε. Να θυμάστε πως όλα τα συναισθήματα που νιώθετε είναι φυσιολογικά και πολύ
    ... Read more

    Kastorini Vasiliki

    Ψυχολόγος

    Neo Irakleio

  • Φαίνεται πως το συγκεκριμένο φάρμακο δεν σας ταιριάζει - έχει ένδειξη για τα συμπτώματα που περιγράφετε, αλλά μάλλον δεν πάει καλά σε εσάς, γιατί μετά από 1,5 μήνα εφόσον είστε τακτική στη λήψη θα έπρεπε να έχετε δει διαφορά. Μιλήσατε ξανα με τον γιατρό σας? Μπορεί να γίνει αλλαγή σε άλλο φάρμακο που θα σας βοηθήσει περισσότερο. Θα έλεγα να μην περιμένετε άλλο γιατί είναι πολύ κουραστικό αυτό που βιώνετε και είναι κάτι που αντιμετωπίζεται.

    Ζήκα Αιμιλία

    Psychiatrist

    Glyfada

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη και τρομακτική μπορεί να είναι αυτή η εμπειρία. Η επιλόχεια κατάθλιψη και οι κρίσεις πανικού μπορούν να επηρεάσουν βαθιά την καθημερινή σας ζωή και την ικανότητά σας να φροντίσετε το παιδί σας, και είναι φυσιολογικό να αισθάνεστε απογοητευμένη όταν δεν βλέπετε άμεσα αποτελέσματα από τη φαρμακευτική αγωγή. Όσον αφορά τα φάρμακα που παίρνετε, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι τα αντικαταθλιπτικά όπως το Enlift (που περιέχει βενλαφαξίνη) μπορεί να χρειάζονται αρκετές εβδομάδες, συνήθως από 4 έως 6 εβδομάδες ή και περισσότερο, για να αρχίσουν να δείχνουν αποτελέσματα. Εφόσον το παίρνετε εδώ και ενάμιση μήνα,... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.