• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 17/07/2024

Τι μπορεί να έχω; Έχω κατάθλιψη; Μπορούν τα φάρμακα να βοηθήσουν;

Κοντεύω τα 23 και από τα 15 μου Πιστεύω πως ξεκίνησα να έχω κατάθλιψη, η αλήθεια είναι η κατάσταση τώρα έχει χειροτερέψει πάρα πολύ μειώνω τον εαυτό μου, μεγάλωσα σε ένα άσχημο οικογενειακό περιβάλλον Οπότε σκέφτομαι το παρελθόν κάθε βράδυ και αυτό επηρεάζει την αυτοπεποίθηση μου διότι από μικρή άκουγα τα σχόλια τύπου( είσαι ένα σκουπίδι είσαι, άχρηστη δεν μπορείς να κάνεις τίποτα) άρχισα και τα πιστεύα όλα αυτά τα λόγια για τον εαυτό μου και βλέπω τον εαυτό μου ως ένα σκουπίδι. Εβγαινα συνέχεια σε κλαμπ έβγαινα συνέχεια με παρέες έλειπα πολλές ώρες απ’το σπίτι γιατί ένιωθα ότι αν κάτσω σπίτι κερδίζει η κατάθλιψη κερδίζει η θλίψη ,έκανα διπλή ζωή αρκετά χρόνια . Έχω σκεφτεί την αυτοκτονία πολλές φορές. θέλω να βρω γαλήνη ,δε νιώθω γαλήνη . Πλέον Έχω φτάσει σε σημείο να μην πλένομαι για εβδομάδα (που εγώ είχα μανία με την εμφάνιση μου) το δωμάτιο μου είναι με πατατάκια με σκουπίδια με τσιγάρα με πεταμένα ρούχα σε άθλια κατάσταση, μαλώνω με τη μητέρα μου συνέχεια για το θέμα του δωματίου λέγοντας μου ότι είμαι τεμπέλα ,και της εξηγώ ότι απλά δεν έχω τη δύναμη να ασχοληθώ με το δωμάτιο και με τίποτα άλλο νιώθω πιεσμένη όταν έχω μια υποχρέωση, κοιμάμαι συνέχεια 6-10 Το πρωί και ξυπνάω το βράδυ, βλέπω συνέχεια σειρές η κλαίω, αποφεύγω να βγω .Δεν έχω δύναμη δεν έχω όρεξη για τίποτα πήγα σε μία ψυχολόγο Αλλά δε με βοήθησε πολύ δεν ένιωσα οικία μαζί της οπότε μετά από πέντε συνεδρίασης έφυγα. Είχε φτάσει σε σημείο να μου πει ότι μπορεί και να χρειαστώ φαρμακευτική αγωγή και ότι θα το συζητούσε με έναν ψυχίατρο. φοβήθηκα να το παραδεχτώ ότι είμαι Για «φάρμακα» και με όποιους το συζητούσα μου έλεγαν τα χειρότερα για την αγωγή. Σήμερα έχω φτάσει σ’ ένα σημείο το οποίο δεν αντέχω άλλο και η τελευταία μου ελπίδα για να ζήσω αλλά να ζήσω σαν άνθρωπος να ζήσω σαν νέο παιδί πιστεύω ότι είναι η φαρμακευτική αγωγή. Η ερώτηση μου είναι Τι μπορεί να έχω ; Έχω κατάθλιψη ; και τα φάρμακα όντως μπορούν να βοηθήσουν κάποιον; ή θα με κάνουν να φαίνομαι «μαστουρωμένη» ;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Γιατί δεν επισκέπτεστε ένα ψυχίατρο και να κάνετε μια φιλική συζήτηση μαζί του; θα σας βοηθήσει να καταλάβετε τι σας έχει συμβεί και θα σας προτείνει την πιο κατάλληλη λύση.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Η μακροχρόνια επίδραση ενός αρνητικού οικογενειακού περιβάλλοντος έχει καθορίσει την αυτοαντίληψή σας, με τα αρνητικά σχόλια να επηρεάζουν την αυτοπεποίθησή σας στο βαθμό να εσωτερικεύσετε τις αρνητικές απόψεις που οι άλλοι είχαν για εσάς.
    Η εμπειρία σας με την ψυχολόγο, παρότι αρχικά δεν φάνηκε να είναι αποτελεσματική, δεν σημαίνει ότι η ψυχοθεραπεία δεν μπορεί να σας βοηθήσει.
    Είναι σημαντικό να βρείτε έναν επαγγελματία με τον οποίο να αισθάνεστε άνετα και οικεία, για να μπορέσετε να επωφεληθείτε πλήρως από την θεραπεία.
    Η συζήτηση για φαρμακευτική αγωγή με έναν ψυχίατρο μπορεί επίσης να είναι μια απαραίτητη κίνηση για τη ρύθμισ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Όπως περιγράφετε τα συμπτώματα, χρειάζεται να επισκεφθείτε έναν ψυχίατρο ο οποίος θα κάνει διάγνωση και θα λάβετε φαρμακευτική αγωγή. Τα φάρμακα έχουν πλέον εξελιχθεί και δεν θα φαίνεστε όπως το είπατε " μαστουρωμένη". Παράλληλα θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε ψυχοθεραπευτικές συνεδρίες. Το ότι δεν νιώσατε οικεία με την ψυχολόγο δεν σημαίνει ότι την ίδια αίσθηση θα έχετε με κάποια άλλη ψυχολόγο.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα, περιγράφετε μια αρκετά δύσκολη κατάσταση και πόσο μάλλον για το νεαρό της ηλικίας σας. Ήδη θίξατε το κομμάτι της αυτοπεποίθησης που εύλογα νιώθετε οτι έχει κλονιστεί και αποτελεί πυρηνικό κομμάτι αυτής της ηλικιακής περιόδου. Παρ' όλα αυτά είναι πολύ σημαντικό που πήρατε την απόφαση να επισκεφθείτε ειδικό, αντιλαμβανόμενη οτι χρειάζεστε βοήθεια. Το οτι δεν ''ταιριάξατε'' και σας ανησύχησε η τοποθέτησή της περί φαρμάκων είναι λογικό να σας οδηγήσει στο να διακόψετε, ωστόσο πιστεύω οτι αξίζει να δώσετε μια ακόμα ευκαιρία στον εαυτό σας να συνδεθεί με έναν άλλο άνθρωπο (ειδικό) και να λάβετε την απαραίτητη βοήθεια,... Διάβασε περισσότερα

    Ζουριδάκη Βασιλική

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Κατανοώ ότι βιώνετε μια πολύ δύσκολη περίοδο και είναι πολύ γενναίο εκ μέρους σας που μοιράζεστε τις σκέψεις και τα συναισθήματά σας. Βάσει των όσων περιγράφετε, φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε σοβαρά συμπτώματα. Αυτά τα συμπτώματα μπορεί να έχουν βαθύτατες επιπτώσεις στην καθημερινή ζωή, την αυτοεκτίμηση και την ψυχική σας ευεξία. Αυτό που αντιμετωπίζετε απαιτεί επαγγελματική αντιμετώπιση. Η φαρμακευτική αγωγή μπορεί να είναι ένας πολύ αποτελεσματικός τρόπος για την αντιμετώπιση της κατάθλιψης. Τα αντικαταθλιπτικά φάρμακα για παράδειγμα δεν είναι «μαστουρωτικά» και δεν αλλάζουν την προσωπικότητα σας. Αντίθετα, στόχος τους είναι να βοηθ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας. Σίγουρα η ψυχοθεραπευτική παρέμβαση θα βοηθούσε, κυρίως στην μείωση των ψυχολογιών συμπτωμάτων.
    Σχετικά με την φαρμακευτική αγωγή, αν όντως προταθεί από τον ψυχίατρο θα υπάρχει βελτίωση.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Περνάς τόσο δύσκολα και σε συγχαίρω για το θάρρος σου να μοιραστείς την ιστορία σου. Τα συναισθήματα και τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι πολύ σοβαρά και είναι σημαντικό να αναζητήσεις επαγγελματική βοήθεια. Ας δούμε κάποια σημαντικά σημεία στην αναφορά σου:

    Από την περιγραφή σου, φαίνεται ότι αντιμετωπίζεις συμπτώματα κατάθλιψης. Τα συμπτώματα περιλαμβάνουν:

    Αίσθημα αναξιότητας και χαμηλής αυτοεκτίμησης
    Απομόνωση
    Αίσθημα απελπισίας και σκέψεις αυτοκτονίας
    Έλλειψη ενδιαφέροντος για δραστηριότητες που κάποτε απολάμβανες
    Διαταραχές στον ύπνο
    Έλλειψη ενέργειας και αδυναμία να φροντίσεις τον εαυτό σου
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γιαννή Ιωάννα

    Ψυχολόγος

    Καλλιθέα

  • Έχεις περάσει πολύ δύσκολα φαντάζομαι και πλέον έχεις φτάσει στο σημείο να αναζητάς μια βοήθεια. Αυτό είναι το σημείο 0 και το θετικό είναι ότι από εκεί και πέρα υπάρχει μόνο πιο πάνω.
    Ακούγεται σαν κατάθλιψη αυτό που περιγράφεις, αλλά βέβαια δεν μπορεί να γίνει μια διάγωνση από μια παράγραφο.
    Σίγουρα στην ψυχοθεραπεία το 50% είναι να δημιουργηθεί μια ισχυχρή θεραπευτική σχέση, οπότε αν δεν ένιωθες άνετα στην ψυχολόγο που πήγες είναι λογικό να μην υπάρχει και αποτέλεσμα.
    Πιστεύω ότι ο συνδυασμός ψυχοθεραπείας και αγωγής θα ήταν μια καλή προσέγγιση για εσένα όπως το περιγράφεις.
    Σκέψου ότι έχει βγει ένα κόκαλο από την θέση του
    ... Διάβασε περισσότερα

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.