• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 25/05/2024

Πώς να διαχειριστώ το άγχος στη δουλειά και την επιθυμία να φύγω στο εξωτερικό;

Καλησπέρα τα τελευταία 2 χρόνια πιέζομαι απίστευτα στην δουλειά. Τώρα ιδίως τον τελευταίο καιρό ακόμη πιο πολύ και βρίσκω αφορμές να μην πηγαίνω ολες τις ημέρες. Γενικά δεν θελω να βλέπω κανέναν. Θελω να εξαφανιστώ κυριολεκτικά και να ξεκινήσω από το μηδέν. Δεν ξέρω τι να κάνω πως να αντιδράσω.Συνεχως σκέφτομαι ναφυγω για το εξωτερικό και να μην κοιτάξω πίσω με όποιο Ρίσκο έχει αυτη η απόφαση

4 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας. Ορισμένες φορές στην ζωή όταν ένα αντικείμενο (δουλειά, ρούχα) ή μια μορφή (άνρθωπος, φίλος, σύντροφος) έχει εξυπηρετήσει οριστικά το σκοπό της και έχει κάνει τον κύκλο της, καλό είναι να ολοκληρώνεται εξίσου οριστικά. Ο φόβος της αποτυχίας είναι αυτός που κάπως διατηρεί την υπάρχουσα θέση και που αναστέλλει τα οράματα, ωστόσο η κρίση έχει επέλθει, επομένως η αλλαγή καλό είναι να γίνει. Το που και πως θα γίνει, χρειάζεται οργάνωση καθάρα και μόνο από εσάς. Η συμβολή της ψυχοθεραπείας, ξεθολώνει αυτό το τοπίο με μια ωραία κατεύθυνση. Στη διάθεση σας σχετικά με αυτό. Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Οι επαγγελματικές αστάθειες πολλές φορές συνδέονται και με άλλες καταστάσεις του παρόντος ή και του παρελθόντος. Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να διερευνηθούν ώστε να προληφθούν παρορμητικές αποφάσεις. Ένας τρόπος που γνωρίζω είναι η ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία, όμως απαιτείται ένα πιο πλήρες ιστορικό το οποίο δεν μπορεί να δοθεί παρά μόνο μέσω συνεδριών.

    Τσορώνης Τάκης

    Ψυχοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Πολλές φορές μπορεί να νιώσουμε πως βρισκόμαστε εγκλωβισμένοι σε αδιέξοδα, είτε αυτά αφορούν τη σχέση μας, το γάμο μας, την δουλειά μας η τον τρόπο ζωής μας. Νιώθουμε ότι κάτι δεν μας ικανοποιεί, ότι είμαστε δέσμιοι κάποιων προβλημάτων ή περιστάσεων αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για να βελτιώσουμε ή να διορθώσουμε την κατάσταση. Ο τρόπος που βλέπουμε τον κόσμο, μας «επιβάλλει» να αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα από μία συγκεκριμένη οπτική γωνία. Περιμένουμε ίσως μαγικά να αλλάξει κάτι, όμως η ζωή συνεχίζεται με τον ίδιο τρόπο και τα ίδια προβλήματα που μας κάνουν να νιώθουμε πως δεν είμαστε ευτυχισμένοι παραμένουν.

    Μπορεί,
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γκαντίνας Θεόδωρος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Κατανοώ πόσο δύσκολο είναι να αντιμετωπίζεις τόση πίεση στη δουλειά και να αισθάνεσαι τόσο καταβεβλημένος. Το αίσθημα της ανάγκης να απομακρυνθείς και να ξεκινήσεις από την αρχή είναι κάτι που πολλοί άνθρωποι βιώνουν όταν βρίσκονται σε παρόμοια κατάσταση.

    Είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι οι σκέψεις αυτές είναι ένα σημάδι ότι χρειάζεσαι μια αλλαγή και ότι η ψυχική σου υγεία είναι σε προτεραιότητα. Πριν πάρεις οποιαδήποτε μεγάλη απόφαση, όπως το να φύγεις στο εξωτερικό, θα ήταν χρήσιμο να εξετάσεις όλες τις επιλογές σου και να αναζητήσεις υποστήριξη.

    Μια πρώτη κίνηση θα μπορούσε να είναι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία ψυχικής
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αγγελάκη Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Εξάρχεια

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.