• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 27/05/2024

Έντονος φόβος και δυσφορία μετά από αυτοικανοποίηση και αίσθημα κενού

Πριν λίγες μέρες έπειτα από αυτοικανοποίηση έτρωγα διάβαζα κάτι στο κιν κ έκανε ένα τσάφ στο κεφάλι μου σαν ασφάλεια που μου προκάλεσε μια μικρή δυσφορία έντονη αλλά για λίγο π συνοδεύτηκε από φόβο. Προσπάθησα να το προσπεράσω και έπεσα για ύπνο. Το πρωί π ξύπνησα είχα έντονο φόβο οτι μετά το χτεσινό γεγονός απλά άρχισα να τρελαίνομαι και το σκεφτόμουν συνέχεια. Ήμουν στη τσίτα και σκεφτόμουν τί μπορεί να είναι, μήπως έτσι ξεκινάει κάποιος να τρελαίνεται. Εντωμεταξύ πριν ένα περίπου μήνα είχα έντονο άγχος από έναν πρησμένο αδένα που τελικά υποχώρησε και λίγες μέρες μετά μια άφτρα μου προκαλούσε δυσφορία οτι μπορεί να ήταν μέχρι και HPV από μια περασμένη ελεύθερη σχέση 2+ χρόνια πριν Αυτό που περνάω τις τελευταίες μέρες όμως μ έχει σπάσει γτ είναι εντός του κεφαλιού μου και δεν ξέρω αν μπορεί να το διαγνώσει καποιος. Δυσκολεύομαι να κάνω πράγματα και να σκεφτώ ελεύθερα από φόβο μη τρελαθώ, ξυπνάω τα βράδια και το σκέφτομαι μέχρι να ξανακοιμηθώ, είχα ταχυκαρδίες και ένταση του τύπου επαγρύπνησης για κτ π θα μ έφερνε σε αμηχανία κ δυσφορία. Ειδικά μέχρι σήμερα αισθάνομαι κενός. Νιώθω ανακούφιση όταν αυτοικανοποιούμαι και προσπαθώ να το αποφύγω για να μη γίνει ανάγκη και συνηθίσω έτσι τον οργανισμό μου. Εκτός από αυτό όμως ΔΕΝ νιώθω τίποτα. Δεν είναι οτι νιώθω άσχημα ή απογοητευμένος ή καταθλιπτικά. Το αντίθετο, θέλω να κάνω πράγματα, στο τηλέφωνο όταν μιλάω κάνω και πλάκα αυθόρμητα ΑΛΛΑ όταν γελάω αυθόρμητα δε νιώθω την ικανοποίηση ξέρετε εκείνο το αίσθημα το έντονο που ένιωθα, δε μπορώ να στεναχωρηθώ, δε μπορώ να φοβηθώ ιδιαίτερα, αισθάνομαι έναν πόνο πίσω από τα αυτιά σα πίεση σα κάτι να μπλοκάρει το συναίσθημα. Τώρα που έγραψα αυτά δάκρυσα λίγο αλλά ο οργανισμός μου το σταμάτησε αμέσως. Γενικά όσο επιδίωκα να κάνω πράγματα αυτές τις μέρες ήταν ευχάριστο και το επιδίωκα και ξεχνιόμουν αλλά δεν είδα αλλαγή στα συναισθήματα που δεν νιώθω και την ευχαρίστηση που δεν παίρνω. Πχ ξύπναγα το πρωί και έλεγα πόσο τυχερός είμαι σαν άνθρωπος, ή κάτι π πρμν να κανω

3 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας ! Μπορείτε να απευθυνθείτε σε έναν ψυχολόγο για να μπουν τα πράγματα λίγο σε μια σειρά αλλά αποτι φαίνεται μπορεί να ήταν σαν μια μικρή κρίση πανικού και αυτό να σας αναστάτωσε και τώρα ο φόβος που αισθάνεστε να είναι για να μην επανέλθει μια τέτοια δυσάρεστη κατάσταση. Όσον αφορά τα υπόλοιπα καλό θα ήταν να μιλήσετε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας για μεγαλύτερη διερεύνηση !

    Τραμπακοπούλου Αλεξία

    Ψυχολόγος

    Πετράλωνα

  • Καλησπέρα σας,

    Βρίσκω θαυμαστό τον αυθεντικό και ειλικρινή τρόπο που περιγράφετε αυτό που νιώθετε.
    Αναφέρετε ένα μπλοκάρισμα που βιώνετε στα συναισθήματά σας, το οποίο με τη σειρά του προκαλεί μία αίσθηση (η πίεση πίσω από τα αυτιά). Η καλή επίγνωση που έχετε για το τι συμβαίνει στο σώμα σας είναι πολύ πιθανό να σας βοηθήσει να επεξεργαστείτε αυτό που σας εμποδίζει να νιώσετε το οποιοδήποτε συναίσθημα. Αυτό είναι μία διαδικασία που θα μπορούσατε να κάνετε με τη στήριξη κάποιου ειδικού.

    Η αίσθηση του κενού που περιγράφετε, ίσως να σας προστατεύει από το να βιώσετε κάτι πολύ έντονα αρνητικό, σαν μία άμυνα. Καταλαβαίνω πως
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα

  • Η αίσθηση δυσφορίας και φόβου που νιώθετε, μπορεί να προέρχεται από διάφορους ψυχολογικούς ή σωματικούς παράγοντες. Οι εντεινόμενοι φόβοι και η αγωνία είναι μια φυσιολογική αντίδραση σε ανεξήγητα γεγονότα που προκαλούν ανησυχία.
    Οι επίμονες προσπάθειές σας για αυτοέλεγχο και αντιμετώπιση των συναισθημάτων σας μπορεί να οδηγήσουν σε σωματικές και ψυχολογικές επιπτώσεις. Η αναζήτηση ανακούφισης μέσω της αυτοϊκανοποίησης δείχνει μια προσπάθεια εύρεσης ισορροπίας, αλλά είναι σημαντικό να αντιμετωπιστούν οι βαθύτερες ψυχολογικές αιτίες.
    Η συνολική σας εικόνα, όπως την περιγράφετε δείχνει ανάγκη για ψυχολογική υποστήριξη και βοήθεια για να
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.