• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 28/05/2024

Πώς να διαχειριστώ την κατάθλιψη μετά από νοσηλεία για ψυχωτική διαταραχή;

Γειά σας και ευχαριστώ. Η δική μου περίπτωση είναι δύσκολη πιστεύω, γιατί ήμουν χρόνια χρήστης ουσιών και αλκοόλ...Τελευταία έχω ελαττώσει το αλκοόλ και στα ναρκωτικά κάνω υποτροπές. Παλιότερα έχω διαγνωστεί με μείζων κατάθλιψη, έπαιρνα αγωγή κάποιο διάστημα και έπειτα την σταμάτησα. Έχω νοσηλευτεί σε ψυχιατρείο στην Γερμανία και εκεί η διάγνωση ήταν: Ψυχωτική Διαταραχή. Έχω νοσηλευτεί και στο ψυχιατρείο της Θεσσαλονίκης και εκεί η διάγνωση ήταν η ίδια: Ψυχική διαταραχή και διαταραχές συμπεριφοράς που οφείλονται στη χρήση ψυχοδραστικων ουσιών. Από τότε που βγήκα από το ψυχιατρείο (1,5 μήνα) με έχει πιάσει κατάθλιψη. Ειδικά τον τελευταίο μήνα κλαίω συνεχώς όλη μέρα, είμαι κλεισμένη σε ένα δωμάτιο, δεν έχω όρεξη και επιθυμία για ΤΙΠΟΤΑ, δεν με ικανοποιεί ΤΙΠΟΤΑ, δεν ευχαριστεί ΤΙΠΟΤΑ, νιώθω απελπισμένη, συνεχώς στεναχωρημένη, νιώθω τύψεις και ενοχές, δεν κοιμάμαι ΚΑΘΟΛΟΥ καλά, πάντα πρωινές ώρες και αυτό ελάχιστα, τρώω ελάχιστα, και γενικώς νιώθω πολύ χάλια. Έχω κλείσει κάποιο ραντεβού με ψυχίατρο αλλά καθυστερεί λόγω καθυστερήσεων στα ραντεβού στα νοσοκομεία. Δεν ξέρω αν θα αντέξω...

5 ειδικοί απάντησαν

  • Η κατάστασή σας είναι σίγουρα δύσκολη και κατανοώ πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να αντιμετωπίζετε την κατάθλιψη και τις ψυχωτικές διαταραχές, ειδικά όταν αυτές συνδέονται με τη χρήση ουσιών. Η προσέγγιση της κατάστασής σας θα πρέπει να είναι ολιστική και να περιλαμβάνει φαρμακευτική αγωγή, ψυχοθεραπεία και υποστήριξη από το κοινωνικό σας περιβάλλον. Συνδυασμένες θεραπείες έχουν αποδειχθεί πιο αποτελεσματικές σύμφωνα με πολλές έρευνες.
    Η συνέχιση της φαρμακευτικής αγωγής είναι κρίσιμη για τη σταθεροποίηση της διάθεσης και την αποφυγή υποτροπών. Τα αντικαταθλιπτικά, αντιψυχωτικά και σταθεροποιητικά διάθεσης μπορούν να παίξουν σημαντικό ρόλο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Σμύρνη

  • Γεια σας. Όσο περίμενε το ραντεβού με τον ψυχίατρο σας καλό είναι και με βάση το ιστορικό σας να ξεκινήσετε μια προσωπική θεραπεία με ψυχολόγο !

    Τραμπακοπούλου Αλεξία

    Ψυχολόγος

    Πετράλωνα

  • Καλησπέρα σας,

    Όπως διαβάζω αυτό που γράψατε μου ήρθε μία φράση που ανέφερε μία νοσηλεύτρια ψυχικής υγείας (δε θυμάμαι ακριβώς που το είδα αυτό, ήταν στα αγγλικά). Η ίδια ανέφερε πως κάποια άτομα πάσχουν από το σύνδρομο δύσκολης ζωής, το οποίο προφανώς δεν είναι κάποια διάγνωση αλλά ένας τρόπος που σκέφτηκε να χαρακτηρίσει (χαριτολογώντας ελαφρώς) το πόσο υποφέρουν κάποιοι άνθρωποι λόγω των βιωμάτων στη ζωή τους, σε σημείο που μοιάζει σαν να τους κυνηγάνε.
    Παρόλα αυτά, όπως βλέπω σε αυτά που γράφετε, μου φαίνεται πως δεν το βάζετε κάτω και συνεχίζετε να το παλεύετε κλείνοντας αυτό το ραντεβού με τον ψυχίατρο, το οποίο είναι μία
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα

  • Πηγαίνετε στα επείγοντα κάποιας ψυχιατρικής κλινικής μέχρι να σας δεχτούν στο τακτικό ιατρείο.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Γεια σας,
    Η πολυετής πάλη με τις ουσίες και το αλκοόλ αποτελεί μια τεράστια πρόκληση για οποιοδήποτε άτομο, ειδικά όταν συνδυάζεται με διάγνωση μείζονος κατάθλιψης. Η διακοπή της αγωγής και οι υποτροπές στα ναρκωτικά έχουν επιδεινώσει την κατάσταση, οδηγώντας σε επαναλαμβανόμενες νοσηλείες τόσο στην Ελλάδα όσο και στη Γερμανία, όπου η διάγνωση της ψυχωτικής διαταραχής δείχνει τη σοβαρότητα της κατάστασης.
    Σε αυτό το στάδιο, η συνεχής υποστήριξη και η έγκαιρη παρέμβαση από ειδικούς ψυχικής υγείας είναι απαραίτητες για την αντιμετώπιση αυτής της σύνθετης και δύσκολης πραγματικότητας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.