• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 21/06/2024

Είναι η θλίψη πριν από διακοπές και η χαρά επιστροφής σύμπτωμα κατάθλιψης;

καλησπέρα σας. Πάντοτε, πριν από ένα προγραμματισμένο ταξίδι διακοπών με πιάνει μία θλίψη, σα να μη θέλω να φύγω. Αντίθετα, όσο καλά και να έχω περάσει στις διακοπές επιστρέφω πάντοτε με χαρά πίσω. Αντιλαμβάνομαι ότι είμαι άτομο γενικά ανασφαλές και αγχωτικό, είμαι 56 ετών. Θεωρείται το ανωτέρω σύμπτωμα κατάθλιψης ή κάτι άλλο; και πώς ξεπερνιούνται τέτοια συναισθήματα; ευχαριστώ.

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Τα συναισθήματα που περιγράφετε είναι αρκετά συνηθισμένα και μπορεί να οφείλονται σε διάφορους παράγοντες. Δεν είναι απαραίτητο να σημαίνουν ότι πάσχετε από κατάθλιψη. Πολλοί άνθρωποι αισθάνονται άγχος πριν από ένα προγραμματισμένο ταξίδι λόγω της αβεβαιότητας, της αλλαγής στη ρουτίνα ή του άγχους για το άγνωστο. Αντίστοιχα, η χαρά της επιστροφής μπορεί να συνδέεται με την αίσθηση της ασφάλειας και της οικειότητας που παρέχει το σπίτι.
    Τα συναισθήματα ανασφάλειας και άγχους που περιγράφετε μπορεί να είναι αποτέλεσμα της προσωπικής σας ψυχολογίας και του τρόπου που αντιμετωπίζετε τις αλλαγές και τις προκλήσεις. Ωστόσο, δεν ε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Σεξολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Μοιάζει να βιώνεται ένα άγχος σε κάτι καινούριο που ξεκινάτε, ακόμη και ένα ταξίδι. Ειναι ενταξει αυτό! Παντα το νέο δημιουργει μια ανασφάλεια. Καταλαβαίνεται τελικα οτι αδικως αγχωνόσαταν μιας και περασατε ωραία. Επισης γνωριζετε για τον εαυτο σας οτι βιωνετε ανασφάλεια και αγχη. Δεν μπορει κανεις να σας απαντησει ετσι απλα οτι ειναι στοιχειο καταθλιψης ή οχι αλλα τα συναισθηματα σας ειναι ανθρωπινα. Για να τα διαχειρίζεστε χρειαζεται να δωσετε και να παρετε φροντιδα και ανατροφοδοτηση. Τοσο απο τον εαυτο σας οσο και απο το περιβαλλον σας. Εαν αυτο δεν συμβαινει τοτε ισως απο εναν ειδικο ψυχικης υγειας.

    Τελιορίδου Βαλασία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Προσωποκεντρική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κηφισιά

  • Καλησπέρα,
    Το αίσθημα θλίψης πριν από ένα προγραμματισμένο ταξίδι διακοπών μπορεί να αποτελεί ένδειξη βαθύτερων συναισθηματικών καταστάσεων, όπως η ανασφάλεια ή το άγχος. Πολλοί άνθρωποι βιώνουν μια αντίθεση συναισθημάτων πριν και μετά το ταξίδι, καθώς η προετοιμασία και οι αλλαγές στη ρουτίνα μπορεί να προκαλέσουν φόβο ή αβεβαιότητα, ενώ η επιστροφή στην γνωστή καθημερινότητα προσφέρει ανακούφιση και ευχαρίστηση.
    Η αναγνώριση της ανασφάλειας και του άγχους είναι το πρώτο βήμα για την κατανόησή τους και τη διαχείριση τους. Είναι σημαντικό να διακρίνουμε τα συναισθήματα αυτά από την κατάθλιψη, καθώς, αν και μπορεί να αλληλοεπικαλύπτον
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Είναι αρκετά επιφανειακό και γραμμικό κανείς να μιλήσει για κατάθλιψη έστω και υπο την μορφή συμτωμάτων αν δεν προσεγγίσουμε συνολικά την κατάσταση. Όσο περισσότερο επαναλαμβάνεται καποια τέτοια κατάσταση, τόσο πιο ξεκάθαρα θα σας είναι κάποια κοινά χαρακτηριστικά της κάθε περίπτωσης. Οι διακοπές συνήθως είναι συνδεδεμένες με ξεκούραση και χαλάρωση. Ίσως να μην έχει να κάνει με την ανασφάλεια, ή τουλάχιστον όχι μόνο, αλλά με την επιθυμία και τη συνήθεια να είστε συνέχεια σε εγρήγορση και να κάνετε "κάτι", ό,τι κι αν είναι αυτό το κάτι (δουλειά, φροντίδα οικείων ατόμων, φροντίδα σπιτιού, εξωτερικές δουλειές κλπ). Σαν να μην θεωρείτε ... Διάβασε περισσότερα

    Κωνσταντίνου Χαρίκλεια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Είστε προφανως αγχώδης δεν είναι κατάθλιψη αυτό, μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας να διερευνήσετε τις σκέψεις που σας προκαλούν θλίψη, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας, είναι η αλήθεια πως η καθημερινότητα μας κουράζει και μπορεί να δυσκολευόμαστε κάποιες φορές να ξεκινήσουμε καινούργια πράγματα παρόλο που μπορεί να είναι προς όφελός μας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας. Το σύμπτωμα που περιγράφετε αφορά πιθανά σε μια γενικευμένη αγχώδη διαταραχή, με δυσκολίες αποχωρισμού, αλλαγής ρουτίνας και κοινωνικοποίησης. Για να συμπεράνει κανείς αν υπάρχει και μια υφέρπουσα καταθλιπτική διαταραχή, θα πρέπει να σας αξιολογήσει από κοντά. Έτσι θα κρίνει αν χρειάζεστε φαρμακευτική αγωγή ή/και ψυχοθεραπεία, μιας και πρέπει να διερευνηθούν εις βάθος οι λόγοι για τους οποίους αισθάνεστε αυτή τη θλίψη, η χρονιότητα της κατάστασης αυτής, οι συνθήκες που σας περιβάλλουν, προσωπικές και άλλες, όπως και τα κίνητρά σας για μια σημαντική αλλαγή στη ζωή σας.

    Σοφία Χατζηδημητρίου & Αλέξανδρος Χριστοδουλόπουλος

    Ψυχοθεραπευτής - Σύμβουλος ψυχικής υγείας

    Κηφισιά

  • Καλησπέρα σας!
    Αναφέρετε ότι είστε άτομο "ανασφαλές και αγχωτικό", ίσως λοιπόν να αισθάνεστε το σπίτι σας ως το ασφαλές σας μέρος, το μέρος όπου είστε προστατευμένη/ος άρα και χαλαρή/ός. Γιατί λοιπόν να θέλετε να πάτε κάπου που π.χ θα σας προκαλέσει άγχος? Είναι λογικό να θέλετε να μείνετε στην ασφάλειά σας.
    Επίσης, το να περνάμε καλά κάπου, δεν σημαίνει ότι θέλουμε να μείνουμε για πάντα εκεί.
    'Ολα αυτά είναι φυσιολογικά, μιας και είμαστε άνθρωποι και νιώθουμε διάφορα συναισθήματα, ευχάριστα, δυσάρεστα, άβολα, κάποιες φορές και όλα μαζί.
    Θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να αγχώνεστε (και) γι' αυτό. Εξάλλου, δεν λ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Βέττα Μαριέτα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλλήνη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.