• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 22/06/2024

Νιώθω ότι έχω χάσει τον εαυτό μου και δεν αντέχω άλλο, τι να κάνω;

Καλησπέρα σας νιώθω ότι πλέον δεν αντέχω άλλο υποφέρει η ψυχή μου πολλά χρόνια σε όποιο μιλάω δεν με βοηθάει σε ψυχολόγο που έχω πάει το ίδιο είμαι 22 νιώθω ότι έχω χάσει τον εαυτό μου την όρεξη για προσπάθεια νιώθω μόνη μου ενώ έχω ανθρώπους τριγύρω που με αγαπάνε αλλά νιώθω ότι δεν μπορώ να ανταπεξέλθω άλλο με όλα όσα μου συμβαίνουν δεν έχω όρεξη να βγω έξω βόλτα ούτε να πάω στην δουλειά μου θέλω να είμαι σε ένα κρεβάτι όλη μέρα το παλεύω πάρα πολύ μηχανικά αλλά δεν μπορώ να το κάνω πλέον

3 ειδικοί απάντησαν

  • Φαίνεται να έχετε καταθλιπτικά συμπτώματα, μιλήστε με ψυχίατρο να σας βοηθήσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα,
    Είναι συχνό φαινόμενο σε περιόδους έντονου άγχους και ψυχολογικής φόρτισης, να νιώθει κανείς ότι δεν αντέχει άλλο και ότι η ψυχή του υποφέρει. Συχνά, η έλλειψη υποστήριξης από φίλους και ειδικούς μπορεί να εντείνει τα συναισθήματα αυτά.
    Η αίσθηση απώλειας της προσωπικής ταυτότητας και του κινήτρου, όπως επίσης και η μοναξιά παρά την ύπαρξη αγαπημένων ανθρώπων, δημιουργούν ένα βαρύ ψυχολογικό φορτίο. Αυτή η κατάσταση μπορεί να οδηγήσει σε δυσκολία διαχείρισης των καθημερινών υποχρεώσεων και της εργασίας, ενώ ταυτόχρονα δημιουργεί την τάση να αποφεύγει κανείς τις εξωτερικές δραστηριότητες και οποιαδήποτε κοινωνική αλληλεπίδρα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Φαίνεται να έχει συμβεί και να συμβαίνει κάτι πολύ δύσκολο στη ζωή σας ώστε να σας ρίχνει τόσο. Δεν έχει να κάνει με την ηλικία αλλά πόσο μάλλον στη φάση που βρίσκεστε, θα σας έκανε καλό να κατανοήσετε την πηγή της δυσκολίας αυτής μέσα από την ψυχοθεραπεία. Έχετε να αναζητήσετε ένα ψυχοθεραπεύτή που να μπορέσει να σας κατανοήσει και στην πορεία να σας βοηθήσει να βρείτε τους τρόπους να απεγκλωβιστείτε από αυτό που βιώνετε. Να δείτε τη ζωή πιο ενεργά και ζωντανά, όχι απλά μηχανικά αλλά ενεργά. Αξιοποιείστε το υποστηρικτικό δίκτυο που αναφέρετε οτι έχετε ώστε να νιώσετε καλύτερα και να βρείτε τη δύναμη να αναζητήσετε βοήθεια και έξω από αυτό. Χ... Διάβασε περισσότερα

    Κωνσταντίνου Χαρίκλεια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.