• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 23/07/2024

Είναι φυσιολογικό να αυξάνονται οι αρνητικές σκέψεις και η θλίψη λόγω ύπνου;

Καλησπέρα σας έχω αυτές τις κρίσης κ τις αρνητικές σκέψεις εδώ κ δώδεκα ημέρες περίπου..οι αρνητικές σκέψεις όσο περνάνε οι ημέρες δεν φεύγουν, ίσα ίσα αυξάνονται.. είναι λογικό να με ρίχνει τόσο πολύ κάποιες ημέρες κ να νιώθω ότι θα τα παρατήσω?? νιώθω μεγάλη θλίψη ώρες ώρες κ στεναχώρια..κ όλο σκέφτομαι τον ύπνο..από τον ύπνο διμηουργηθηκε όλο αυτό κ πλέον φοβάμαι την κάθε στιγμή που θα πάω για ύπνο

5 ειδικοί απάντησαν

  • Θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Η συμπτωματολογία που αναφέρατε είναι απολύτως λογική, όπως και τα αποτελέσματά της. Είναι κάτι που δύναται να λυθεί, βεβαίως με προσπάθεια από μέρους σας και καλή συνεργασία με τον ψυχολόγο σας.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Το μήνυμά σας εκπέμπει τόση ανησυχία και φόβο.. Μιλάτε για σκέψεις, αρνητικές, που όσο περνάει ο καιρός αντί να ηρεμούν εκείνες αυξάνονται και με κάποιο τρόπο γίνονται δυσβάσταχτες. Σα να έχουν μία δική τους δυναμική, ξέχωρη από τη δική σας. Όλο αυτό δημιουργεί θλίψη και στενοχώρια, και σας κάνει να αναρωτιέστε αν είναι λογικό όλο αυτό που βιώνετε, με μία αίσθηση του "τι μου συμβαίνει;". Κάπου μέσα σε όλα αυτά υπάρχει και ο φόβος για τον ύπνο, εφόσον μοιάζει να αποτελεί "εύφορο έδαφος" για τις σκέψεις αυτές.

    Θα σας ενθάρρυνα να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο ώστε να ακουμπήσετε το βάρος που σηκώνετε και ν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι που βιώνετε αυτή τη δύσκολη κατάσταση. Οι κρίσεις άγχους και οι αρνητικές σκέψεις μπορούν να είναι ιδιαίτερα επώδυνες και να επηρεάσουν σημαντικά την καθημερινότητά σας. Είναι απόλυτα φυσιολογικό να αισθάνεστε απογοήτευση και θλίψη όταν οι σκέψεις αυτές δεν υποχωρούν. Αν δεν το έχετε ήδη κάνει, είναι σημαντικό να επικοινωνήσετε με έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας, όπως ψυχολόγο. Οι επαγγελματίες αυτοί μπορούν να σας βοηθήσουν να αντιμετωπίσετε τις κρίσεις άγχους και τις αρνητικές σκέψεις. Η γνωσιακή-συμπεριφορική θεραπεία (CBT) είναι μια από τις πιο αποτελεσματικές μεθόδους για την αντιμετώπιση των αρνητικών σκέψεων και... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα,
    Η αντιμετώπιση των αρνητικών σκέψεων και κρίσεων αποτελεί ένα δύσκολο κομμάτι για σας. Η συνεχής παρουσία και η ένταση αυτών των σκέψεων επιβαρύνει σημαντικά την καθημερινή ζωή σας, επηρεάζοντας την ψυχική και σωματική σας ευημερία.
    Καθώς οι ημέρες περνούν και η κατάσταση φαίνεται να χειροτερεύει, είναι φυσιολογικό να νιώθει κάποιος απογοητευμένος και να θεωρεί ότι η κατάσταση είναι ανυπόφορη ειδικά, όταν ο ύπνος μετατρέπεται σε πηγή άγχους και φόβου.
    Θα σας συνιστούσα να αναζητήσετε βοήθεια από ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή ώστε να βρείτε τις αιτίες που υποκινούν αυτές τις σκέψεις βελτιώνοντας την ποιότητας της σωματικής και
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.