• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 19/06/2024

Είμαι 20 ετών και έχω έντονο άγχος, απογοήτευση και κρίσεις πανικού;

Είμαι κοπέλα 20 ετών . Όταν προσπαθώ να πετύχω έναν στόχο με καταβάλει έντονη ανησυχία απογοητεύομαι και τα παρατάω συνειδητά. Ταυτόχρονα κουράζομαι ψυχολογικά , δεν έχω όρεξη να σηκωθώ από το κρεβάτι κάθε πρωί και κάποια βραδιά με καταλάβει τόσο πολύ το άγχος που κλαίω με διακατέχει μια έντονη ανησυχία και βρίσκομαι σε έντονη Σύγχυση (συνήθως βάζω ένα συγκεκριμένο τραγούδι μέχρι να ηρεμήσω και να με πάρει ο ύπνος. Ο ύπνος μου δνε είναι φυσιολογικός διαταράσσεται το πρωί γιατί ξυπνάω και κοιμάμαι και πολλές δορές το βράδυ αγχώνομαι μήπως και τυχόν δεν έχω βάλει ξυπνητήρι και από κοιμηθώ .Ξεσπαω έντονα στο φαγητό τρώω μεγάλες ποσότητες φαγητού χωρίς να τις εχω ανάγκη. Κάποια στιγμή είχα επισκεφτεί έναν ειδικό και μου είπε ότι διαχειρίζομαι πολύ καλά τα συναισθήματα μπυ επειδή πιέζω τον εαυτό μπυ να συμμετέχει σε δραστηριότητες καθημερινά . Για μελλοντικά πλάνα ακόμα και για διακοπές νιώθω κουρεαμσνεβ δνε έχω διάθεση να πάω . Πριν από κάτι μήνες είχα πάθει κάτι με την αναπνοή μου δεν μπορούσα να αναπνεύσω και να ολοκλήρωσω την ανάσα μου , επισκέφτηκα πνευμονολόγο και μου είπε ότι είναι από το άγχος ( ηρεμούσα κάθε φορά με το ίδιο τραγούδι ) . Αυτό που παθαίνω τα βραδιά είναι κρίση άγχους ;

2 ειδικοί απάντησαν

  • Η καλή διαχείρηση των συναισθημάτων δεν συνίσταται στην καταπίεσή τους, αλλά στην αναγνώρισή τους, όπως και την αναγνώριση των αίτιων που τα προκαλούν. Θα σας συνέστηνα να κάνετε ψυχοθεραπεία, ώστε να δώσετε χρόνο και χώρο στον εαυτό σας να κατανοήσετε τι ακριβώς και γιατί σας συμβαίνει. Όσο πιο ενήμεροι είμαστε για τις εσωτερικές μας συγκρούσεις, ανάγκες και διεργασίες, τόσο καλύτερα μπορούμε να αναλάβουμε την ευθύνη του να αλλάξουμε τις συνθήκες μας, ψυχικές, σχεσιακές ή άλλες, αλλά και την συμπεριφορά μας και στάση μας απέναντι στα πράγματα, ώστε να οδηγηθούμε σε μια καλύτερη ζωή.

    Σοφία Χατζηδημητρίου & Αλέξανδρος Χριστοδουλόπουλος

    Ψυχοθεραπευτής - Σύμβουλος ψυχικής υγείας

    Κηφισιά

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε είναι αρκετά κοινά μεταξύ των ατόμων που βιώνουν έντονο άγχος, ειδικά σε νέες ηλικίες όπως εσείς. Βλέποντας την έντονη ανησυχία που σας καταβάλει κατά την προσπάθεια επίτευξης στόχων, και την απογοήτευση που ακολουθεί, είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε την ψυχολογική κούραση που συνεπάγεται αυτή η κατάσταση.
    Τα προβλήματα ύπνου που αναφέρετε, καθ' όλη τη διάρκεια της νύχτας με έντονο άγχος, καθώς και τα επεισόδια βουλιμίας, καταδεικνύουν τον τρόπο με τον οποίο προσπαθείτε να διαχειριστείτε το άγχος σας.
    Η ανάγκη να ακούτε συγκεκριμένο τραγούδι για να ηρεμήσετε είναι μία από τις στρατηγικές αντιμετώπισης
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.