• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 20/07/2024

Γιατί δεν μπορώ να κοιμηθώ παρά τη λήψη Stilnox και Clonotril στα 56 μου;

Καλησπέρα σας. Είμαι 56 χρονών και εδώ και 8 χρόνια δεν μπορώ να κοιμηθώ. Έχω κάνει τα πάντα έχω πάει σε δεκάδες γιατρούς έχω κάνει μελέτη ύπνου έχω πάρει αντικαταθλιπτικά αλλά τίποτα. Σήμερα παίρνω ένα stilnox το βράδυ και λίγο ακόμα και 1-2 mg clonotril και πάλι δυσκολεύομαι .. Πολύ δύσκολη κατάσταση δεν συμβαίνει κάτι δεν μπορώ να καταλάβω τι μου συμβαίνει. Μήπως έχω μάθει τον εαυτό μου να κοιμάται μόνο με χάπια? Διορθώνεται αυτό? Σας ευχαριστώ.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Όλα διορθώνονται με ορθή διαχείριση και διεπιστημονική προσέγγιση.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα,
    Η αντιμετώπιση της χρόνιας αϋπνίας αποτελεί μια πολυσύνθετη διαδικασία, ειδικά όταν οι δυσκολίες ύπνου υπάρχουν για πάνω από οκτώ χρόνια.
    Παρά την φαρμακευτική αγωγή, συνεχίζετε να αντιμετωπίζετε δυσκολίες στον ύπνο, γεγονός που επιτείνει την ψυχολογική και σωματική σας κόπωση.
    Είναι απόλυτα φυσιολογικό να αναρωτιέστε αν έχετε αναπτύξει εξάρτηση από τα φάρμακα και αν η κατάστασή σας μπορεί να διορθωθεί χωρίς τη μακροχρόνια χρήση τους.
    Η αναζήτηση μιας αποτελεσματικής λύσης για σας πρέπει να περιλαμβάνει μια ολιστική προσέγγιση, ενσωματώνοντας ψυχοθεραπευτικές παρεμβάσεις όπως ψυχοθεραπεία και στρατηγικές διαχείρισης
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Η χρόνια αϋπνία είναι ένα πολύπλοκο ζήτημα που μπορεί να επηρεάσει σοβαρά την ποιότητα ζωής. Αφού έχετε ήδη επισκεφθεί πολλούς γιατρούς και έχετε δοκιμάσει διάφορες θεραπείες χωρίς επιτυχία, είναι κατανοητό ότι μπορεί να αισθάνεστε απογοητευμένος. Το ότι παίρνετε stilnox και clonotril, αλλά ακόμα αντιμετωπίζετε δυσκολία στον ύπνο, μπορεί να υποδηλώνει ότι το πρόβλημα δεν είναι μόνο βιολογικό, αλλά ίσως και συμπεριφορικό ή ψυχολογικό. Η Συμπεριφορική Θεραπεία για την Αϋπνία είναι μια ειδική μορφή γνωσιακής συμπεριφορικής θεραπείας που είναι πολύ αποτελεσματική για την αντιμετώπιση της χρόνιας αϋπνίας. Περιλαμβάνει τεχνικές για τ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας. Εδώ και 8 χρόνια βιώνετε αυτή τη δυσκολία στον ύπνο, και παρόλο που έχετε δοκιμάσει τα πάντα, δεν έχετε δει κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα. Η δυσκολία στον ύπνο για κάποιο λόγο επιμένει. Η κατάσταση αυτή σας έχει κουράσει, σας κάνει να αναρωτιέστε τι μπορεί να σας συμβαίνει, και ανησυχείτε για το αν και πώς διορθώνεται.

    Τι θα λέγατε να "δώσετε χώρο" σε αυτή τη δυσκολία; Να την ακούσετε; Άραγε για ποιο λόγο συμβαίνει; Υπάρχει ενδεχομένως άγχος που να εμποδίζει τον ύπνο; Αυτά και περισσότερα ερωτήματα θα έχετε την ευκαιρία να διερευνήσετε μέσω της ψυχοθεραπείας. Εφόσον έχετε δοκιμάσει όλα τα υπόλοιπα, ίσως να είχ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.