• Depression
  • Submitted on 20/07/2024

Γιατί δεν μπορώ να κοιμηθώ παρά τη λήψη Stilnox και Clonotril στα 56 μου;

Καλησπέρα σας. Είμαι 56 χρονών και εδώ και 8 χρόνια δεν μπορώ να κοιμηθώ. Έχω κάνει τα πάντα έχω πάει σε δεκάδες γιατρούς έχω κάνει μελέτη ύπνου έχω πάρει αντικαταθλιπτικά αλλά τίποτα. Σήμερα παίρνω ένα stilnox το βράδυ και λίγο ακόμα και 1-2 mg clonotril και πάλι δυσκολεύομαι .. Πολύ δύσκολη κατάσταση δεν συμβαίνει κάτι δεν μπορώ να καταλάβω τι μου συμβαίνει. Μήπως έχω μάθει τον εαυτό μου να κοιμάται μόνο με χάπια? Διορθώνεται αυτό? Σας ευχαριστώ.

4 specialists answered

  • Όλα διορθώνονται με ορθή διαχείριση και διεπιστημονική προσέγγιση.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα,
    Η αντιμετώπιση της χρόνιας αϋπνίας αποτελεί μια πολυσύνθετη διαδικασία, ειδικά όταν οι δυσκολίες ύπνου υπάρχουν για πάνω από οκτώ χρόνια.
    Παρά την φαρμακευτική αγωγή, συνεχίζετε να αντιμετωπίζετε δυσκολίες στον ύπνο, γεγονός που επιτείνει την ψυχολογική και σωματική σας κόπωση.
    Είναι απόλυτα φυσιολογικό να αναρωτιέστε αν έχετε αναπτύξει εξάρτηση από τα φάρμακα και αν η κατάστασή σας μπορεί να διορθωθεί χωρίς τη μακροχρόνια χρήση τους.
    Η αναζήτηση μιας αποτελεσματικής λύσης για σας πρέπει να περιλαμβάνει μια ολιστική προσέγγιση, ενσωματώνοντας ψυχοθεραπευτικές παρεμβάσεις όπως ψυχοθεραπεία και στρατηγικές διαχείρισης
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Καλησπέρα σας. Η χρόνια αϋπνία είναι ένα πολύπλοκο ζήτημα που μπορεί να επηρεάσει σοβαρά την ποιότητα ζωής. Αφού έχετε ήδη επισκεφθεί πολλούς γιατρούς και έχετε δοκιμάσει διάφορες θεραπείες χωρίς επιτυχία, είναι κατανοητό ότι μπορεί να αισθάνεστε απογοητευμένος. Το ότι παίρνετε stilnox και clonotril, αλλά ακόμα αντιμετωπίζετε δυσκολία στον ύπνο, μπορεί να υποδηλώνει ότι το πρόβλημα δεν είναι μόνο βιολογικό, αλλά ίσως και συμπεριφορικό ή ψυχολογικό. Η Συμπεριφορική Θεραπεία για την Αϋπνία είναι μια ειδική μορφή γνωσιακής συμπεριφορικής θεραπείας που είναι πολύ αποτελεσματική για την αντιμετώπιση της χρόνιας αϋπνίας. Περιλαμβάνει τεχνικές για τ... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Καλησπέρα σας. Εδώ και 8 χρόνια βιώνετε αυτή τη δυσκολία στον ύπνο, και παρόλο που έχετε δοκιμάσει τα πάντα, δεν έχετε δει κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα. Η δυσκολία στον ύπνο για κάποιο λόγο επιμένει. Η κατάσταση αυτή σας έχει κουράσει, σας κάνει να αναρωτιέστε τι μπορεί να σας συμβαίνει, και ανησυχείτε για το αν και πώς διορθώνεται.

    Τι θα λέγατε να "δώσετε χώρο" σε αυτή τη δυσκολία; Να την ακούσετε; Άραγε για ποιο λόγο συμβαίνει; Υπάρχει ενδεχομένως άγχος που να εμποδίζει τον ύπνο; Αυτά και περισσότερα ερωτήματα θα έχετε την ευκαιρία να διερευνήσετε μέσω της ψυχοθεραπείας. Εφόσον έχετε δοκιμάσει όλα τα υπόλοιπα, ίσως να είχ
    ... Read more

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.