Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 06/09/2024

Καλησπέρα σας είμαι 23 χρόνων ζω στην Γερμανία τα τελευταία 2μιση χρόνια περίπου, έχω κατέβει για διακοπές στους γονείς μου και για κάποιο λόγο φεν νιώθω χαρούμενη όλο τον χρόνο μου λείπουνε και είναι και η πρώτη φορά που νιώθω λίγο άβολα Τους βλέπω να μεγαλώνουν και στεναχωριέμαι σκέφτομαι συνέχεια το μετά μετά αγχώνομαι μόνη μου και νιώθω ότι δεν πω το τώρα γιατί πάντα σκέφτομαι το μετά και δεν είμαι ποτέ χαρούμενη δεν ξέρω τι μου συμβαίνει

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα! Είναι πολύ φυσιολογικό να αισθάνεσαι έτσι, ειδικά όταν βρίσκεσαι μακριά από τους αγαπημένους σου για τόσο καιρό. Οι αλλαγές που βιώνουμε στη ζωή, όπως η μετανάστευση, η ανεξαρτησία και η απόσταση από την οικογένεια, μπορούν να φέρουν συναισθήματα όπως άγχος, νοσταλγία, και ανασφάλεια. Είναι απολύτως λογικό να σε απασχολεί η σκέψη του «μετά» και το να βλέπεις τους γονείς σου να μεγαλώνουν μπορεί να είναι συναισθηματικά δύσκολο.
    Αυτό που περιγράφεις, δηλαδή το να μην μπορείς να απολαύσεις το παρόν γιατί συνεχώς σκέφτεσαι το μέλλον, είναι μια κατάσταση που βιώνουν πολλοί άνθρωποι. Ίσως είναι αποτέλεσμα άγχους ή ακόμα και
    ... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα,
    Φαίνεται ότι η εσωτερική σύγκρουση που νιώθετε σας εμποδίζει να απολαύσετε πραγματικά την στιγμή, καθώς οι φόβοι για το μετά σας κρατούν μακριά από την χαρά που θα μπορούσατε να βιώσετε εδώ και τώρα.
    Θα σας συμβούλευα να αναζητήσετε βοήθεια από ψυχολόγο και μέσο της ψυχοθεραπείας να ανακαλύψετε ποιες είναι οι ασυνείδητες διεργασίες που σας δημιουργούν αυτήν την κατάσταση.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Φαίνεται πως βιώνετε μια δύσκολη συναισθηματική κατάσταση, και είναι απολύτως κατανοητό να νιώθετε έτσι, ειδικά αν ζείτε μακριά από τους γονείς σας για τόσο μεγάλο διάστημα. Αυτό που περιγράφετε, αυτή η αίσθηση ότι δεν μπορείτε να νιώσετε πραγματικά χαρούμενη και ότι σκέφτεστε συνεχώς το μέλλον, είναι κάτι που πολλοί άνθρωποι αντιμετωπίζουν όταν ζουν σε άλλη χώρα και επιστρέφουν για να δουν την οικογένεια τους. Η αίσθηση του να βλέπετε τους γονείς σας να μεγαλώνουν, ειδικά όταν δεν τους βλέπετε καθημερινά, μπορεί να είναι ένα σοκ. Συχνά, το γεγονός ότι παρατηρείτε τις αλλαγές στη ζωή τους, στην εμφάνισή τους ή ακόμα και στη δυναμική της σχέση... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Χαίρετε,
    Φαίνεται πως βρίσκεστε σε μια δύσκολη συναισθηματική κατάσταση, και αυτό είναι φυσιολογικό όταν βιώνετε αλλαγές στη ζωή σας, όπως η απομάκρυνση από την οικογένειά σας και η εγκατάσταση σε μια ξένη χώρα. Το γεγονός ότι βλέπετε τους γονείς σας να μεγαλώνουν μπορεί να σας φέρνει αντιμέτωπη με έντονες σκέψεις γύρω από το χρόνο και το μέλλον, κάτι που ενισχύει το άγχος και την ανησυχία για το "μετά". Το άγχος για το μέλλον μπορεί συχνά να σας αποσπά από το "τώρα", κάνοντάς σας να νιώθετε ότι δεν απολαμβάνετε τις στιγμές που περνάτε μαζί τους.
    Προσπαθήστε να αποδεχτείτε ότι το μέλλον είναι αβέβαιο και πως οι σκ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αρχοντή Άννα

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας να σας βοηθήσει με τις όποιες αποφάσεις σας, όταν λείπουμε είμαστε μακριά από τους δικούς μας και συναισθηματικά αυτό είναι δύσκολο.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Το να βλέπεις τους γονείς σου να μεγαλώνουν γνωρίζοντας ότι έχεις φτιάξει μια ζωή χιλιόμετρα μακριά, είναι πολύ δύσκολο ειδικά αν υπάρχουν πράγματα που δεν συζητιούνται μεταξύ σας.

    Μπάμπουλη Αλεξάνδρα

    Κλινική Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.