• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 03/07/2024

Καλησπέρα σας, Ενώ από τον Νοέμβριο και μετά τα πράγματα πηγαίνουν τέλεια στην ζωή μου(δουλειά(αύξηση),οικονομικά,νέα σύντροφος,συγκατοίκηση) νιώθω μια βαριά θλίψη μέσα μου που περνάει μόνο όταν είμαι μαζί με την κοπέλα μου. Γενικά έχω την τάση καταστροφοποίησης,άγχος,στρες κι ότι δεν κάνω κάτι καλά. Πως μπορώ να επανέλθω;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας,

    Ακούγεται ότι βιώνετε μια σειρά από θετικές αλλαγές στη ζωή σας, όμως η βαριά θλίψη που περιγράφετε είναι κάτι που δεν πρέπει να αγνοήσετε. Είναι απολύτως φυσιολογικό να χρειάζεστε βοήθεια για να αντιμετωπίσετε τα συναισθήματά σας, ειδικά όταν αυτά επιμένουν παρά τις θετικές εξελίξεις.

    Η ψυχοθεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε τις ρίζες αυτών των συναισθημάτων και να αναπτύξετε στρατηγικές για να τα διαχειρίζεστε καλύτερα. Ένας ψυχολόγος ή ψυχοθεραπευτής μπορεί να σας υποστηρίξει στο να βρείτε την αιτία της θλίψης και του άγχους σας, και να σας δώσει τα εργαλεία που χρειάζεστε για να αισθανθείτε πιο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αντωνιάδης Δημήτριος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • ίσως δεν είναι ολα τόσο καλά όσο φαίνονται στην επιφάνεια. Προφανώς υπάρχει κάπου ένα βαθύτερο αίσθημα ανικανοποίητου, που έχει τον λόγο του και σας συμβαίνει. Θα μπορούσατε να ζητήσετε να συναντήσετε ψυχοθεραπευτή για να το συζητήσετε

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα,
    Παρά τις θετικές εξελίξεις στη ζωή σας, όπως η επαγγελματική αύξηση, η βελτίωση των οικονομικών σας, η νέα σας σχέση και η συγκατοίκηση, νιώθετε μια βαριά θλίψη που φεύγει μόνο όταν βρίσκεστε με την συντροφό σας.
    Η συντροφικότητα φαίνεται να είναι η μοναδική σας ανακούφιση, υποδεικνύοντας την σημασία της κοινωνικής υποστήριξης και της στοργής στη ζωή σας.
    Για να βελτιώσετε την ψυχολογία σας, είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε αυτά τα συναισθήματα και να αναζητήσετε τρόπους διαχείρισης τους, όπως η ψυχοθεραπεία, η άσκηση, η δημιουργική ενασχόληση και η κοινωνικοποίηση. Αυτές οι πρακτικές μπορεί να σας βοηθήσουν να κατανοήσε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Γειά σας, φαίνεται όπως λέτε ότι ενώ όλα πάνε καλά στην καθημερινότητα σας, κάποιες εσωτερικές συγκρούσεις σας προκαλούν ένταση και ανησυχία. Η ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία θα μπορούσε να σας δώσει το χώρο και το χρόνο να διερευνήσετε και να αναγνωρίσετε τα βαθύτερα αίτια αυτής της "αντίθεσης" όπως περιγράφετε.

    Πρωτόγηρος Δούκας

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα! Κατανοώ ότι, παρόλο που οι εξωτερικές συνθήκες στη ζωή σας έχουν βελτιωθεί σημαντικά, νιώθετε μια βαριά θλίψη και άγχος. Η καταστροφολογία, το άγχος και το στρες είναι συχνά συμπτώματα που μπορεί να επηρεάζουν τη γενική ευεξία, ακόμα κι όταν όλα φαίνονται να πηγαίνουν καλά. Η προσέγγιση της Γνωστικής Συμπεριφορικής Θεραπείας (CBT) μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε και να αντιμετωπίσετε αυτά τα συναισθήματα. Σκεφτείτε το ενδεχόμενο να μιλήσετε με έναν επαγγελματία ψυχολόγο. Ένας επαγγελματίας μπορεί να σας βοηθήσει να αναπτύξετε περαιτέρω στρατηγικές για την αντιμετώπιση του άγχους και της θλίψης.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι