• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 05/06/2024

Απώλεια συναισθημάτων σε σχέση: Ψάχνω ειδικό για βοήθεια και συνεδρίες

Καλησπέρα ενώ είμαι σε μια σχέση ενώ στην αρχή έχω ενθουσιασμό και χαρά ξαφνικά νιώθω ότι δεν νιωθω τίποτα για αυτόν τον άνθρωπο ενώ πριν μια ευδομαδα να έλεγα δεν μπορώ χωρίς εκείνον μετά πλα νιωθω ότι δεν νιωθω κάτι για εκείνον σε όλες τις σχέσης μου! Θέλω κάποιον ειδικό να κάνουμε κάποια συνέδρια να με βοηθήσει

15 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα! Αυτό που περιγράφεις, δηλαδή να νιώθεις αρχικά ενθουσιασμό και χαρά σε μια σχέση και ξαφνικά να μην αισθάνεσαι τίποτα, είναι κάτι που συμβαίνει σε πολλούς ανθρώπους. Οι αλλαγές στα συναισθήματα μπορεί να οφείλονται σε διάφορους λόγους, όπως ανασφάλειες ή φόβος δέσμευσης, εξιδανίκευση του συντρόφου στην αρχή της σχέσης, έλλειψη συμβατότητας ή επηρεασμός από προηγούμενες αρνητικές εμπειρίες. Η αναζήτηση βοήθειας από μία ειδικό είναι εξαιρετική ιδέα, καθώς μία ψυχολόγος μπορεί να σε βοηθήσει να κατανοήσεις τα συναισθήματά σου και να εξετάσεις τυχόν βαθύτερα ζητήματα που επηρεάζουν τις σχέσεις σου. Μέσα από συνεδρίες, μπορείς να ανακαλ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Σεξολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Άμεσα αποτελέσματα
    Σχεδιασμένο από επιστήμονες
    Πιστοποιημένη μέθοδος

    Trusted Care with MindTime - 360º φροντίδα για την ψυχική υγεία

    Κάνε δωρεάν το πιστοποιημένο Τεστ Κατάθλιψης (PHQ-9) και δες αν έχεις συμπτώματα, απαντώντας σε 9 απλές ερωτήσεις

    Κάνε το τεστ Μάθε περισσότερα
  • Δεν λύνεται με μία συνεδρία, δεν λειτουργεί έτσι η θεραπεία. Δοκιμάστε γνωστική συμπεριφορική θεραπεία.

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Φαίνεται οι σχέσεις να σας δημιουργούν πολλά και αντιφατικά συναισθήματα και αυτό μοιάζει κάπως να σας μπερδεύει ως προς το τι πραγματικά νιώθετε αλλά και θέλετε μέσα από μία σχέση. Μέσα από μια ψυχοθεραπευτική διεργασία θα μπορούσατε να κατανοήσετε καλύτερα τους τρόπους που σχετίζεσθε με τους άλλους προκειμένου να δημιουργήσετε σχέσεις που σας εμπνέουν αλλά και για να σκεφτούμε πώς μπορείτε να διαχειριστείτε αυτές τις έντονες εναλλαγές των συναισθημάτων σας.

    Σαββοπούλου Νικολία

    Ψυχολόγος

    Κάτω Αχαΐα

  • Ναι είναι καλή ιδέα γιατί περίπτωση σας χρειάζεται διερεύνηση για ποιο λόγο συμβαίνει όλο αυτό ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coach

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλημέρα, ναι σίγουρα χρειάζεται μια διερεύνηση στο πώς σχετίζεστε και γιατί εξιδανικεύετε και αποδομείτε τόσο γρήγορα.

    Καραμπατέας Σωκράτης

    Ψυχολόγος

    Βουλιαγμένη

  • Καλημέρα σας. Υπάρχει ένα σταθερό μοτίβο στην αντιμετώπισή ερωτικών συντρόφων από ότι καταλαβαίνω. Θα πρέπει να εντοπιστεί αυτό το μοτίβο και να δούμε από που πηγάζει. Μετά το μεταβάλουμε σε ένα πιο λειτουργικό μοτίβο συμπεριφοράς και συναισθημάτων. Έτσι θα μπορέσετε και να εξηγήσετε την υπάρχον συμπεριφορά, και να την αναπτύξετε

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα,
    Η αρχική φάση μιας σχέσης χαρακτηρίζεται συχνά από έντονο ενθουσιασμό και μεγάλη χαρά. Παρόλα αυτά, μπορεί να παρατηρήσετε μια ξαφνική αλλαγή στα συναισθήματά σας, όπου από την απόλυτη αφοσίωση και τον έρωτα μεταπηδάτε σε μια αίσθηση συναισθηματικής αποσύνδεσης.
    Ενώ την προηγούμενη εβδομάδα δεν μπορούσατε να φανταστείτε τη ζωή σας χωρίς τον σύντροφό σας, τώρα μπορεί να αισθάνεστε ότι δεν νιώθετε τίποτα γι' αυτόν. Αυτό το μοτίβο μπορεί να εμφανίζεται σε όλες τις σχέσεις σας, δημιουργώντας μια αίσθηση απογοήτευσης και απορίας.
    Η αντιμετώπιση αυτής της κατάστασης απαιτεί επαγγελματική βοήθεια και θα σας συνιστούσα να α
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Θα σε συμβούλευα να ξεκαθαρίσεις μέσα σου τι ακριβώς αναζητάς σε ένα σύντροφο και να έχεις διάκριση ποιες είναι οι ανάγκες σου .

    Ιασωνίδου Μαρίζα

    Κλινική Ψυχολόγος - Παιδοψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Ναι, χρειάζεται να αναζητήσετε κάποιον ειδικό και να μπείτε σε μια θεραευτική δουλειά.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα, είναι σημαντικό να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία σε σχέση με αυτό το ζήτημα που σας απασχολεί αφού πρώτα σκεφτείτε ποιος είναι ο στόχος που θέλετε να πετύχετε για τον εαυτό σας, δηλαδή πως θέλετε να συμπεριφέρεστε στις σχέσεις.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Μιλήστε με κάποιον ψυχοθεραπευτή ειδικό ψυχίατρο ή ψυχολόγο για να ξεκαθαρίσετε τα όσα νιώθετε και να μην υποφέρετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Γεια σας. Ακούγεται πως κάτι μέσα σας άλλαξε αρκετά ξαφνικά. Θα χαρω να σας βοηθήσω να το κατανοήσουμε. Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου μέσω της εφαρμογής.

    Γεωργιάδης Αντώνης

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αθήνα

  • Στη συγκεκριμένη πλατφόρμα μπορείτε να βρείτε αξιόλογους επαγγελματίες ψυχικής υγείας για να σας βοηθήσουν, είτε θέλετε να κάνετε συνεδρία δια ζώσης είτε διαδικτυακά.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Όπως λέτε σας προβληματίζει έντονα η ακραία συναισθηματική μετάπτωση που βιώνετε σε όλες τις ερωτικές σας σχέσεις. Είναι αναγκαίο να διερευνήσετε πώς μπαίνετε σε μια σχέση, τί ζητάτε από αυτήν αλλά και την γενική συναισθηματική και ψυχολογική σας κατάσταση. Επίσης αν υπάρχουν κάποιες εμπειρίες στο ιστορικό σας που σχετίζονται με αυτή την συμπεριφορά. Πρόκειται για ένα αίτημα που χρειάζεται διερεύνηση σε βάθος για να βρείτε τις απαντήσεις.

    Τσίρμπα Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Σταδιοδρομίας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας.
    Σας στέλνω ένα άρθρο μου που θεωρώ ότι ίσως σας βοηθήσει να κατανοήσετε καλύτερα την συπεριφορά σας.

    Εν αρχή ην ο έρωτας, όλα είναι ρόδινα, τα ελαττώματα του είναι ελάχιστα και ασήμαντα, ίσως μάλιστα να μας φαίνονται και χαριτωμένα, εν πάσει περιπτώσει εστιάζουμε πολύ περισσότερο στα θετικά. Νιώθουμε πως επί τέλους βρήκαμε τον άνθρωπο με τον οποίο φαίνεται να ταιριάζουμε απόλυτα, που μας καταλαβαίνει, τον θαυμάζουμε και μας κάνει να νιώθουμε ξεχωριστοί, σημαντικοί, ευτυχισμένοι. «Αυτήν τη φορά» λέμε «δεν θα κάνω τα ίδια λάθη, θα παλέψω ώστε η σχέση να προχωρήσει και να ανθίσει».

    Όταν ο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γκαντίνας Θεόδωρος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.