Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 05/09/2024

Η καταθλιψη εχει ως χαρακτηριστικο της κ τα νευρα κ ευερεθιστικοτητα,εναλλαγες της διαθεσης κ μεταπτωσεις; Επισης μπορει οταν ειναι βαρια να μετατραπει σε διπολικη διαταραχη η σχιζοφρενεια; Ευχαριστω@

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας.
    Ναι τα συμπτώματα που περιγράψατε θα μπορούσαν να είναι καταθλιπτικά.

    Σε βάθος χρόνου, όταν ένας καταθλιπτικός δεν θεραπεύσει την κατάθλιψη και η νόσος υποτροπιάζει ξανά και ξανά, υπάρχει η πιθανότητα να υπάρξει ένα μανιακό ή υπομανιακό επεισόδιο το οποίο και θα αλλάξει τη διάγνωση από μονοπολική κατάθλιψη σε διπολική Δχη τύπου 1 ή 2. Επαναλαμβάνω όμως σε βάθος χρόνων.

    Η σχιζοφρένεια είναι λιγότερο πιθανό σενάριο. Ειδικά εάν ο/η ασθενής είναι άνω των 30 ετών και αν δεν υπάρχει συγγενής πολύ κοντινού βαθμού με την ίδια νόσο, οι πιθανότητες είναι μηδαμινές.

    Παππά Βαΐα
    Ψυχολόγος

    Παππά Βαΐα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Η κατάθλιψη μπορεί να εκδηλωθεί με ευερεθιστότητα και ευαισθησία. Η κατάθλιψη μπορώ να εμφανιστεί και με ψυχωτικα συμπτώματα σύντονα με τη διάθεση. Η διπολική διαταραχή περιλαμβάνει διαστήματα όπου το άτομο είναι καταθλιπτικό και αυτό εναλλάσσεται σε αυξημένη ενέργεια. Η σχιζοφρένεια μπορεί να συνοδεύεται με κατάθλιψη ειδικά αν το άτομο έχει υψηλή επίγνωση της κατάστασης του.

    Μπάμπουλη Αλεξάνδρα

    Κλινική Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Η διπολική διαταραχή και η σχιζοφρένεια είναι σοβαρές ψυχοπαθολογίες. Δεν έχουν ως πηγή έναρξης την κατάθλιψη. Είναι συνοσηρότητα με αυτές η κατάθλιψη. Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε ψυχίατρο, ώστε να κάνει μια διάγνωση της πιθανής κατάθλιψης, των μεταπτώσεων και αν συνδέονται με κάποια ψυχοπαθολογία

    Τελιορίδου Βαλασία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Προσωποκεντρική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κηφισιά

  • Όντως παραθέσατε κάποια από τα συμπτώματα της κατάθλιψης. Ωστόσο, παρομοια συμπτώματα υπάρχουν και στην αγχώδη διαταραχή. Μπορείτε ν το διερευνήσετε βλέποντας έναν συνάδελφο.
    Ευχαριστώ!

    Χατζηευφραιμίδου Δέσποινα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Άλιμος

  • Καλησπέρα σας.
    Τα νεύρα και η ευερεθιστότητα δεν συνάδουν με τα τυπικά συμπτώματα της κατάθλιψης, όπως κάτωθι:
    Συνεχώς κακή διάθεση
    Απώλεια ενδιαφερόντων
    Απώλεια ευχαρίστησης
    Το άτομο αισθάνεται αβοήθητο
    Το άτομο αισθάνεται άχρηστο
    Ενοχές
    Αρνητική στάση απέναντι στον εαυτό του
    Μειωμένη ικανότητα συγκέντρωσης
    Κακή μνήμη
    Σκέψεις θανάτου ή αυτοκτονίας
    Επιβράδυνση
    Κούραση/ έλλειψη ενεργητικότητας
    Προβλήματα ύπνου
    Διαταραγμένη όρεξη (Απώλεια/αύξηση βάρους).

    H κατάθλιψη εμπεριέχεται ενίοτε σε ειδικό τύπο της διπολικής διαταραχής και δεν μετατρέπεται σε σχιζοφρένεια.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Μιλήστε με ψυχίατρο για συγκεκριμένο ιστορικό, οι γενικότητες δεν βοηθάνε, δεν παρπυσιάζονται όλα τα συμπτώματα σε όλους τους ασθενείς

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η κατάθλιψη είναι μια σύνθετη ψυχική κατάσταση που συχνά συνοδεύεται από χαρακτηριστικά όπως τα νεύρα και η ευερεθιστικότητα. Αυτά τα χαρακτηριστικά επηρεάζουν όχι μόνο την καθημερινή ζωή του ατόμου, αλλά και τη συνολική του υγεία.
    Ένα σημαντικό στοιχείο της κατάθλιψης είναι οι εναλλαγές της διάθεσης και οι συναισθηματικές μεταπτώσεις, οι οποίες μπορεί να προκαλέσουν σύγχυση και αναστάτωση στον πάσχοντα.
    Στη διάρκεια σοβαρών επεισοδίων κατάθλιψης, υπάρχει κίνδυνος μετάβασης σε διπολική διαταραχή, όπου οι συναισθηματικές καταστάσεις εναλλάσσονται μεταξύ κατάθλιψης και μανίας.
    Αυτή η κατάσταση υπογραμμίζει τη σημασία της έγκαιρης δι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.