• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 24/06/2024

Καλησπερα σας,ειμαι 32 ετων ανδρας με 1,78 υψοσ και 63 κιλα αρκετα αδυνατος και θελω να βαλω κιλα,βεβαια επειδη ζω μονος κ με αρκετες ωρες εργασιας αυτο το καθε 3 ωρες φαγητο δν γινεται υπαρχει καποιος αλλος τροπος με καποιο συμπληρωμα κ γυμναστικη τλχστν μετα τς 8 τ βραδυ επισης φοραω σιδερακια στα δοντια οποτε δν μπορω να φαω τα παντα..εχω τσεκαρει θυροειδη ειναι φυσιολογικος κ εξετασεις αιματων μια χαρα μονο το φυλλικο οξυ ηταν λιγο κατεβασμενο ευχαριστω

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα! Για να αυξήσετε το βάρος σας με υγιή τρόπο, θα χρειαστεί να επικεντρωθείτε σε μια στρατηγική που περιλαμβάνει τόσο διατροφή όσο και άσκηση. Ακολουθούν μερικές συμβουλές που μπορεί να σας βοηθήσουν:
    Διατροφή

    Αυξήστε την πρόσληψη θερμίδων:
    Καταναλώστε περισσότερες θερμίδες από όσες καίτε καθημερινά. Μπορείτε να το πετύχετε τρώγοντας πιο πλούσια γεύματα ή αυξάνοντας τις μερίδες.
    Προτιμήστε τροφές με υψηλή ενεργειακή πυκνότητα, όπως ξηρούς καρπούς, σπόρους, αβοκάντο, ελαιόλαδο, πλήρη γαλακτοκομικά προϊόντα και τυρί.

    Συμπληρώματα διατροφής:
    Πρωτεΐνη σε σκόνη: Μπορείτε να φτιάξετε πρωτεϊνικά ροφήματ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Καλησπέρα! Για την αύξηση βάρους, υπάρχουν μερικές στρατηγικές που μπορείς να ακολουθήσεις, ακόμα και με τον περιορισμένο χρόνο και τα σιδεράκια. Ακολουθούν μερικές συμβουλές που μπορούν να σε βοηθήσουν:

    Διατροφή

    1)Συμπληρώματα Διατροφής:
    -Πρωτεΐνες σε σκόνη: Μπορείς να χρησιμοποιήσεις πρωτεΐνες σε σκόνη (όπως whey protein) για να φτιάξεις εύκολα και γρήγορα πρωτεϊνικά ροφήματα.

    -Weight Gainers: Αυτά τα συμπληρώματα είναι ειδικά σχεδιασμένα για την αύξηση βάρους και περιέχουν υψηλές ποσότητες θερμίδων, πρωτεϊνών και υδατανθράκων.

    2)Υψηλής Θερμιδικής Αξίας Τρόφιμα:
    -Ξηροί καρποί και σπόροι: Αμύγδαλα,
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Θα πρέπει να επισκεφθείτε κάποιον διατροφολόγο προκειμένου να εξετάσει τις διάφορες παραμέτρους και να σας συντάξει μία εξατομικευμένη διατροφή για να πετύχετε αυτό που θέλετε.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Γεια σας. Να θυμάστε ότι για να αυξήσουμε το σωματικό μας βάρος, θα πρέπει ουσιαστικά να αυξήσουμε την ενέργεια που καταναλώνουμε μέσω της τροφής.

    Επιπλέον, δεν υπάρχει κάποιος απαράβατος κανόνας που να ορίζει ότι πρέπει τα γεύματα μας να γίνονται κάθε 3 ώρες. Το σημαντικότερο είναι να κάνουμε 3 κυρία γεύματα (πρωινό, μεσημεριανο βραδινό) για τα υπόλοιπα αφήνουμε καλύτερα το στομάχι μας να αποφασίσει.

    Σίγουρα μπορείτε να εντάξετε πιο πυκνά θερμιδικά τρόφιμα τα οποία να είναι μαλακά και χωρίς ίνες (για τα σιδεράκια), όπως για παράδειγμα αβοκάντο, βούτυρο καρπών για να αυξήσετε την θερμιδική πρόσληψη.

    Προτείνω να προ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Χαμορούσου Παναγιώτα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα! Καταλαβαίνω την πρόκληση που αντιμετωπίζετε για να βάλετε κιλά, λαμβάνοντας υπόψη τον τρόπο ζωής και τις διατροφικές σας περιορισμούς.
    Διατροφή:

    Ενισχύστε τα γεύματά σας: Αντί για πολλά μικρά γεύματα, εστιάστε σε 3-4 κύρια γεύματα Προσθέστε θερμίδες και θρεπτικά συστατικά στα γεύματά σας με υγιεινά τρόφιμα όπως:
    Πρωτεΐνες: Κρέας, πουλερικά, ψάρι, αυγά, ξηροί καρποί, όσπρια, γαλακτοκομικά.
    Υγιεινά λίπη: Ελαιόλαδο, αβοκάντο, ξηροί καρποί, σπόροι.
    Σύνθετοι υδατάνθρακες: Ολικής αλέσεως δημητριακά, γλυκοπατάτες, φρούτα, λαχανικά.
    Σνακ υψηλής θερμιδικής αξίας: Επιλέξτε σνακ πλούσια σε θρεπτικά συστατικά και θ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παυλίδου Ελένη

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Δράμα

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας, να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις και θα έχετε το επιθυμητό αποτέλεσμα μακροπρόθεσμα.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι