• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 11/07/2024

Τα αμύγδαλα έχουν λιγότερες θερμίδες από τα καρύδια για απώλεια βάρους;

Καλημερα! Μπορειτε να μου απαντησετε καποιες ερωτησεις; Τα αμυγδαλα εχουν λιγοτερες θερμιδες απο τα καρυδια; Ειναι ενταξει να τρωμε 6 αμυγδαλα καθε μερα αν θελουμε να προσεξουμε το βαρος μας; Τα 4 καρυδια(ψιχες) εχουν παραπανω θερμιδες απο 6 αμυγδαλα; Για απωλεια βαρους ποιο ξηρο καρπο να επιλεξουμε; Σας ευχαριστω!

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα, οι 4 ψίχες καρυδιού έχουν περισσότερες θερμίδες (104) σε σχέση με τα 6 αμύγδαλα (42). Είναι μια καλή επιλογή τα 6 αμύγδαλα την ημέρα.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΥ

    Κυριάκος Στεφανίδης

    Γενικός Γιατρός

    Νέα Μηχανιώνα

  • έχουν παραπανω ναι! να επιλεξετε όποιο θελετε

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • 6 αμύγδαλα ωμά και ανάλατα έχουν περίπου τις ίδιες θερμίδες με 6 καρύδια. Γενικότερα για την απώλεια του σωματικού σας βάρους 1 μικρή χούφτα ξηρούς καρπούς ώμους και αναλατους είναι μια καλή διατροφική επιλογή.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα!
    Τα αμύγδαλα έχουν λιγότερες θερμίδες από τα καρύδια, τα 28 γραμμάρια περιέχουν περίπου 160-170 θερμίδες έναντι των 185-190 θερμίδων των καρυδιών. Τρώγοντας 6 αμύγδαλα καθημερινά, που έχουν περίπου 40-50 θερμίδες, είναι εντάξει αν θέλετε να προσέξετε το βάρος σας, καθώς 4 καρύδια περιέχουν περίπου 100-120 θερμίδες. Για την απώλεια βάρους, τα αμύγδαλα μπορεί να είναι καλύτερη επιλογή λόγω των λιγότερων θερμίδων και της υψηλής περιεκτικότητάς τους σε πρωτεΐνες και φυτικές ίνες, που βοηθούν στην αίσθηση κορεσμού.

    Ντάτσιου Χρύσα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • Γεια σας,
    Οι διαφορές που έχουν τα αμύγδαλα από τα καρύδια είναι αρκετά μικρές, αλλά πράγματι τα 4 μισά καρύδια έχουν λίγο περισσότερες θερμίδες από τα 6 αμύγδαλα. Μπορείτε να έχετε ξηρούς καρπούς καθημερινά στη διατροφή σας και σε μικρές ποσότητες.

    Ανάμεσα στους 2 ξηρούς καρπούς (αμλυγδαλα-καρύδια) μπορείτε να τους επιλέγετε εναλλάξ, ώστε να παίρνετε μικρόθρεπτικά συστατικά και από τους δυο καρπούς. Το σημαντικό είναι να υπάρχει έλεγχος στην ποσότητα, εάν θέλετε να έχετε απώλεια βάρους.

    Παπαβασιλείου Γεωργία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Επιλέξτε κ τους δύο. Είναι μια χαρά.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Αμύγδαλα vs Καρύδια για Απώλεια Βάρους:

    Θερμίδες:
    Αμύγδαλα: 160 θερμίδες ανά 28 γραμμάρια (περίπου 25 αμύγδαλα)
    Καρύδια: 190 θερμίδες ανά 28 γραμμάρια (περίπου 14 καρύδια ψίχα)
    Συνεπώς, τα αμύγδαλα έχουν όντως λιγότερες θερμίδες από τα καρύδια.

    6 Αμύγδαλα την Ημέρα:
    Η κατανάλωση 6 αμυγδάλων (περίπου 96 θερμίδες) την ημέρα, ως μέρος μιας υγιεινής διατροφής, μπορεί να είναι ωφέλιμη για την απώλεια βάρους.
    Προσφέρουν υγιεινά λιπαρά, φυτικές ίνες και πρωτεΐνες, που προάγουν το αίσθημα κορεσμού και βοηθούν στον έλεγχο της όρεξης.

    4 Καρύδια (Ψίχα) vs 6 Αμύγδαλα:
    4 καρύδια ψίχα (περίπου 76 θερμίδες)
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παυλίδου Ελένη

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Δράμα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.