• Diet and nutrition
  • Submitted on 11/07/2024

Τα αμύγδαλα έχουν λιγότερες θερμίδες από τα καρύδια για απώλεια βάρους;

Καλημερα! Μπορειτε να μου απαντησετε καποιες ερωτησεις; Τα αμυγδαλα εχουν λιγοτερες θερμιδες απο τα καρυδια; Ειναι ενταξει να τρωμε 6 αμυγδαλα καθε μερα αν θελουμε να προσεξουμε το βαρος μας; Τα 4 καρυδια(ψιχες) εχουν παραπανω θερμιδες απο 6 αμυγδαλα; Για απωλεια βαρους ποιο ξηρο καρπο να επιλεξουμε; Σας ευχαριστω!

8 specialists answered

  • Καλησπέρα, οι 4 ψίχες καρυδιού έχουν περισσότερες θερμίδες (104) σε σχέση με τα 6 αμύγδαλα (42). Είναι μια καλή επιλογή τα 6 αμύγδαλα την ημέρα.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi

  • ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΥ

    Στεφανίδης Κυριάκος

    General practitioner (GP)

    Nea Michaniona

  • έχουν παραπανω ναι! να επιλεξετε όποιο θελετε

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Dietitian - Nutritionist

    Nea Smirni

  • 6 αμύγδαλα ωμά και ανάλατα έχουν περίπου τις ίδιες θερμίδες με 6 καρύδια. Γενικότερα για την απώλεια του σωματικού σας βάρους 1 μικρή χούφτα ξηρούς καρπούς ώμους και αναλατους είναι μια καλή διατροφική επιλογή.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

  • Καλησπέρα!
    Τα αμύγδαλα έχουν λιγότερες θερμίδες από τα καρύδια, τα 28 γραμμάρια περιέχουν περίπου 160-170 θερμίδες έναντι των 185-190 θερμίδων των καρυδιών. Τρώγοντας 6 αμύγδαλα καθημερινά, που έχουν περίπου 40-50 θερμίδες, είναι εντάξει αν θέλετε να προσέξετε το βάρος σας, καθώς 4 καρύδια περιέχουν περίπου 100-120 θερμίδες. Για την απώλεια βάρους, τα αμύγδαλα μπορεί να είναι καλύτερη επιλογή λόγω των λιγότερων θερμίδων και της υψηλής περιεκτικότητάς τους σε πρωτεΐνες και φυτικές ίνες, που βοηθούν στην αίσθηση κορεσμού.

    Ντάτσιου Χρύσα

    Dietitian - Nutritionist

    Alimos

  • Γεια σας,
    Οι διαφορές που έχουν τα αμύγδαλα από τα καρύδια είναι αρκετά μικρές, αλλά πράγματι τα 4 μισά καρύδια έχουν λίγο περισσότερες θερμίδες από τα 6 αμύγδαλα. Μπορείτε να έχετε ξηρούς καρπούς καθημερινά στη διατροφή σας και σε μικρές ποσότητες.

    Ανάμεσα στους 2 ξηρούς καρπούς (αμλυγδαλα-καρύδια) μπορείτε να τους επιλέγετε εναλλάξ, ώστε να παίρνετε μικρόθρεπτικά συστατικά και από τους δυο καρπούς. Το σημαντικό είναι να υπάρχει έλεγχος στην ποσότητα, εάν θέλετε να έχετε απώλεια βάρους.

    Papavasiliou Georgia

    Dietitian - Nutritionist

    Platia Mavili

  • Επιλέξτε κ τους δύο. Είναι μια χαρά.

    Konstantinou Krini

    Dietitian - Nutritionist

    Voula

  • Αμύγδαλα vs Καρύδια για Απώλεια Βάρους:

    Θερμίδες:
    Αμύγδαλα: 160 θερμίδες ανά 28 γραμμάρια (περίπου 25 αμύγδαλα)
    Καρύδια: 190 θερμίδες ανά 28 γραμμάρια (περίπου 14 καρύδια ψίχα)
    Συνεπώς, τα αμύγδαλα έχουν όντως λιγότερες θερμίδες από τα καρύδια.

    6 Αμύγδαλα την Ημέρα:
    Η κατανάλωση 6 αμυγδάλων (περίπου 96 θερμίδες) την ημέρα, ως μέρος μιας υγιεινής διατροφής, μπορεί να είναι ωφέλιμη για την απώλεια βάρους.
    Προσφέρουν υγιεινά λιπαρά, φυτικές ίνες και πρωτεΐνες, που προάγουν το αίσθημα κορεσμού και βοηθούν στον έλεγχο της όρεξης.

    4 Καρύδια (Ψίχα) vs 6 Αμύγδαλα:
    4 καρύδια ψίχα (περίπου 76 θερμίδες)
    ... Read more

    Παυλίδου Ελένη

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Drama

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.