• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 12/08/2024

Γεια σας μήπως μπορείτε να μου πείτε τα οφέλη του aqua aerobic στο σώμα μας; Είναι όντως η καλύτερη (όπως λένε) γυμναστική για να χάσεις κιλά;;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι η καλύτερη άσκηση μαζί με το πιλάτες που μπορείτε να κάνετε

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Αθήνα

  • Γεια σας. Είναι όντως πολύ καλή άσκηση γιατί περιλαμβάνει και αερόβια άσκηση, αλλά έχει και την αντίσταση του νερού. Η άποψη μου είναι να κάνετε αυτό που σας ταιριάζει και σας ευχαριστεί.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Δεν υπαρχει καλυτερη και χειροτερη γυμναστικη. Σημασια για απωλεια κιλων εχει να τρωμε λιγοτερες θερμιδες αποτι καταναλωνουμε και να ειμαστε γενικα πιο δραστηριοι

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Μελέτες αναφέρουν πως η αερόβια προπόνηση στο νερό μπορεί να προσφέρει βελτίωση της πρόσληψης οξυγόνου, της μυϊκής δύναμης και της σύστασης του σώματος, εφόσον ακολουθείται συγκεκριμένο πρόγραμμα και για εύλογο χρονικό διάστημα. Ωστόσο, μελέτη μικρής διάρκειας και με προπόνηση χαμηλότερης έντασης (ακόμη και σε έμπειρους ασκούμενους) έδειξε αντίθετα αποτελέσματα.

    Για κάποιον που επιθυμεί να αυξήσει τη φυσική του δραστηριότητα με σκοπό την απώλεια βάρους, η καλύτερη γυμναστική είναι εκείνη που θα μπορέσει να ακολουθήσει σε βάθος χρόνου, χωρίς να καταπονεί το σώμα του και παράλληλα θα του προσφέρει ευεξία και θα του αρέσει.

    Οπο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαδοπούλου Κυριακή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αθήνα

  • Καλησπέρα σας. Η γυμναστική είναι πάντα κάτι καλό και βοηθά πάντα στην υπόθεση της απώλειας βάρους. Υπάρχουν πολλά διαφορετικά είδη γυμναστικής που μπορούν να βοηθήσουν στην απώλεια των κιλών. Η αερόβια άσκηση είναι η καλύτερη. Υπάρχουν διάφορα είδη αερόβιας άσκησης και μπορείτε μέσα σε αυτά να δείτε πιο ταιριάζει καλύτερα στην δικιά σας περίπτωση.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Γειά σας!
    Το aqua aerobic είναι μια εξαιρετική μορφή άσκησης που προσφέρει πολλά οφέλη στον οργανισμό μας. Ας τα δούμε αναλυτικά:
    Εύκολο στις αρθρώσεις: Η άνωση του νερού μειώνει την επιβάρυνση στις αρθρώσεις, καθιστώντας το ιδανικό για άτομα με προβλήματα στις αρθρώσεις ή κατά την αποκατάσταση τραυματισμών.
    Βελτίωση της καρδιοαναπνευστικής λειτουργίας: Όπως και κάθε αερόβια άσκηση, το aqua aerobic ενισχύει την καρδιά και τους πνεύμονες.
    Τόνωση των μυών: Η αντίσταση του νερού βοηθά στη σύσφιξη και τον τόνο των μυών σε όλο το σώμα.
    Βελτίωση της ισορροπίας και της ευλυγισίας: Οι ασκήσεις στο νερό απαιτούν συνεχή προσαρμογή κ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παυλίδου Ελένη

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Δράμα

  • Κάθε μορφή άσκησης είναι σημαντική όσον αφορά την απώλεια του σωματικού σας βάρους. Καλό θα είναι να επιλέξετε αυτό που σας αρέσει και ταιριάζει και στο σώμα σας και να το ακολουθείτε πιστά και συστηματικά. Το aqua aerobics είναι μια μορφή άσκησης και αερόβια και αναερόβια, γυμνάζει όλο το σώμα χωρίς να επιβαρύνονται οι αρθρώσεις. Αλλά ότι και να επιλέξετε από μορφή άσκησης ειναι σημαντικό να σας αρέσει και να το κάνετε ευχάριστα χωρίς να βαριεστε.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.