Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 16/08/2024

Καλησπέρα, εδώ και αρκετό καιρό υποφέρω από κρίσεις πανικού. 'Έντονη απώλεια συνείδησης, αίσθημα ταχυκαρδίας, μούδιασμα στο πρόσωπο κυρίως στη μύτη, στα χέρια και στα πόδια. Η ποιότητα του ύπνου έχει μειωθεί κατά πολύ, χθες μάλιστα πετάχτηκα με ταχυκαρδία και αίσθηση ότι θα σβήσω. Λοιπά συναισθήματα καθημερινότητας (απαισιοξοξία, δε χαίρομαι καμία στιγμή, αντίθετα προσποιούμαι, κάθε μέρα που έρχεται η ώρα του βραδινού ύπνου με πιάνει φοβία, αγοραφοβία, αρρωστοφοβία, κ.α). Επίσης κάποιες στιγμές ξεσπά σε κλάμματα και νιώθω ότι μου φεύγει ένα βάρος. Γνωρίζω ότι πρέπει να συμβουλευτώ κάποιον ειδικό, αλλά δε το έχω κάνει ακόμη. Ζητάω τη βοήθεια σας και τη συμβουλή σας γιατί οι τελευταίοι μήνες που διανύω είναι αρκετά δύσκολοι, οι φόβοι μεγαλώνουν και οι κρίσεις αυξάνονται και τόσο στη συχνότητα όσο και στη διάρκεια. Σας ευχαριστώ!

10 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Η περιγραφή σας υποδηλώνει ότι βιώνετε εντονότατο άγχος και κρίσεις πανικού, με σοβαρές επιπτώσεις στην ποιότητα της ζωής σας και την καθημερινή σας λειτουργικότητα. Η ένταση και η συχνότητα των συμπτωμάτων σας, όπως η απώλεια συνείδησης, η ταχυκαρδία, το μούδιασμα και η διαταραχή του ύπνου, υποδηλώνουν ότι τα συμπτώματα έχουν σοβαρό αντίκτυπο στην ψυχική και σωματική σας ευημερία. Το αρχικό και κρίσιμο βήμα είναι να αναζητήσετε βοήθεια από έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας, όπως ψυχολόγο. Αυτός ο ειδικός μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε τα αίτια των κρίσεων πανικού και να αναπτύξετε στρατηγικές για την αντιμετώπιση τους. Η... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας. Είναι απόλυτα κατανοητό πόσο δύσκολη και εξαντλητική μπορεί να είναι η εμπειρία που περιγράφετε. Οι κρίσεις πανικού και τα συναισθήματα άγχους που περιγράφετε επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό την ποιότητα ζωής σας, και το γεγονός ότι αναγνωρίζετε την ανάγκη για βοήθεια είναι το πρώτο και πολύ σημαντικό βήμα προς την ανάρρωση.

    Οι κρίσεις πανικού είναι ξαφνικά και έντονα επεισόδια φόβου ή τρόμου, που συχνά συνοδεύονται από σωματικά συμπτώματα όπως ταχυκαρδία, μούδιασμα και αίσθημα απώλειας συνείδησης. Αυτά τα επεισόδια μπορεί να είναι πολύ τρομακτικά, αλλά δεν είναι επικίνδυνα για τη ζωή σας.

    Τα συναισθήματα απαισιοδ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα σας,
    Λυπάμαι πολύ για την εμπειρία που βιώνετε...Ακούγεται ιδιαίτερα πιεστική, ειδικά εφόσον έχει αρχίσει να επιδρά σε αρκετούς τομείς της ζωής σας.
    Οι κρίσεις πανικού συνήθως πυροδοτούνται όταν παρερμηνεύσει κανείς ένα αρχικό, αθώο (κατά κύριο λόγο) σωματικό σύμπτωμα, και το θεωρήσει απειλητικό και επικίνδυνο για την υγεία. Το άγχος που προκαλείται, δημιουργεί επιπλέον συμπτώματα και ενισχύει την άποψη του ατόμου πως κάτι δεν πάει καλά με την υγεία του, μπαίνοντας έτσι σε ένα φαύλο κύκλο.
    Στη γνωστική-συμπεριφορική θεραπεία, δίνουμε εξαιρετική βάση στο ρόλο των σκέψεων, τις οποίες είναι σημαντικό να αμφισβητείτε. Οι σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αρχοντή Άννα

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα, καταλαβαίνω πόσο δύσκολη είναι η κατάσταση που περιγράφετε και είναι πολύ σημαντικό που αναγνωρίζετε την ανάγκη για βοήθεια. Τα συμπτώματα που βιώνετε, όπως οι κρίσεις πανικού, οι ταχυκαρδίες, το μούδιασμα, η ανησυχία και η γενική επιδείνωση της ψυχικής σας κατάστασης, είναι σοβαρά και δείχνουν ότι χρειάζεστε άμεση υποστήριξη.

    Το πρώτο και πιο σημαντικό βήμα είναι να επικοινωνήσετε με έναν ψυχίατρο για να σας βοηθήσει να κατανοήσετε τι προκαλεί αυτά τα συμπτώματα και να αναπτύξετε μαζί στρατηγικές για τη διαχείρισή τους.
    Η αναζήτηση βοήθειας από έναν ειδικό είναι ένα πολύ σημαντικό βήμα που πρέπει να γίνει όσο πιο σύν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ζολώτα Κατερίνα

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέος Κόσμος

  • Καλησπέρα! Λυπάμαι πολύ που περνάς αυτή τη δύσκολη περίοδο. Τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι αρκετά σοβαρά και καταλαβαίνω ότι επηρεάζουν την ποιότητα της ζωής σου. Είναι σημαντικό που αναγνωρίζεις ότι χρειάζεται να ζητήσεις βοήθεια. Η αναγνώριση αυτού του προβλήματος είναι ένα σημαντικό πρώτο βήμα. Είναι φυσιολογικό να αισθάνεσαι ανήσυχος ή φοβισμένος όταν αντιμετωπίζεις κρίσεις πανικού, αλλά είναι σημαντικό να γνωρίζεις ότι με την κατάλληλη βοήθεια μπορείς να βελτιώσεις την κατάστασή σου. Μην αναβάλλεις την επικοινωνία με έναν ειδικό. Η ψυχική υγεία είναι εξίσου σημαντική με τη σωματική, και υπάρχουν πολλοί τρόποι για να την υποστηρίξεις... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει να αποφασίσετε να συμβουλευθείτε ψυχίατρο για να μην υποφέρετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας,

    Λυπάμαι για αυτό που βιώνετε, οι κρίσεις πανικού είναι πράγματι ταλαιπωρία και βασανιστικές.
    Όντως, όπως γράψατε και εσείς, είναι καλή ιδέα να συμβουλευτείτε κάποιον ειδικό, καθώς και κάποιον ψυχίατρο αν επιθυμείτε να λάβετε κάποια φαρμακευτική αγωγή για τις κρίσεις πανικού. Πολύ καλό, θα ήταν να επισκεφτείτε κάποιον άλλο γιατρό (ίσως και παθολόγο), να κάνετε κάποιες γενικές εξετάσεις ώστε να αποκλείσετε εντελώς την πιθανότητα να είναι κάτι παθολογικό αυτό που περιγράφετε.

    Καταλαβαίνω πως δεν είναι μικρό βήμα να αναζητήσετε και να συζητήσετε με κάποιον ειδικό για τις κρίσεις πανικού, όπως και ότι δεν είναι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα

  • Σε αυτά που γράφεται βλέπω τη δυσκολία στην καθημερινότητά σας. Η επίσκεψη σε έναν ψυχίατρο θα σας βοηθήσει να αντιμετωπίσει τα συμπτώματα που μας περιγράφετε. Αρχικά θα γίνει ένας διάλογος σε ένα πλαίσιο κατανόησης, ασφαλειας και αποδοχής. Θα γίνει διαφοροδιαγνωση , θα συζητηθούν σκέψεις και καταστάσεις της καθημερινότητας καθώς και του κοινωνικού και επαγγελματικου περιβάλλοντος. Θα παρθεί παράλληλα και οργανικό ιστορικό και αν χρειαστεί θα γραφτούν εξετάσεις αίματος ( εφόσον θέλεις φυσικά). Μετά θα γίνει συζήτηση για τη θεραπεία που είτε είναι ψυχοθεραπεία κατά προτίμηση γνωστική συμπεριφορική ψυχοθεραπεία είτε φαρμακευτική είτε συνδιασμός... Διάβασε περισσότερα

    Μυλωνάς Γεώργιος

    Ψυχίατρος

    Τρίκαλα

  • Θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας. Καλό θα είναι να μην αναβάλλετε την επίσκεψη σε ειδικό δεδομένου κιόλας ότι τα συμπτώματα αυξάνονται.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα,
    Το να βιώνει ένα άτομο κρίσεις πανικού για μεγάλο χρονικό διάστημα έχει σημαντικές επιπτώσεις στη ζωή του, επηρεάζοντας τόσο τη συναισθηματική του ευημερία όσο και την καθημερινή του λειτουργία.
    Συχνά, τα συμπτώματα όπως η ταχυκαρδία, η έντονη απώλεια συνείδησης, και το μούδιασμα που περιγράφετε, συνυπάρχουν με αισθήματα απαισιοδοξίας και κοινωνικής απομάκρυνσης, ενισχύοντας τη δυσκολία στην αντιμετώπιση των καθημερινών προκλήσεων.
    Επιπλέον, οι συνέπειες στην ποιότητα του ύπνου σας, οι οποίες μπορούν να οδηγήσουν σε αυξημένη κούραση και κυρίως σε επιδείνωση των συναισθημάτων του άγχους, καταδεικνύουν την ανάγκη να αναζη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.