• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 28/07/2024

Καλημέρα σας , από τον Ιανουάριο νιώθω αδυναμία και ασπρίζω και όταν κάθομαι λίγο ηρεμώ. Τις τελευταίες 2 εβδομάδες ,συμβαίνει πάλι το ίδιο με μια περίεργη καταβολή που προκαλεί δυσφορία και ναυτια και καταλήγει σε διάρροια. Προηγείται όμως έντονος πονος στην κοιλιά σε όλη την κοιλιακή χώρα και νιώθω και πίεση αριστερά και δεξιά της μέσης. Και αυτό που με ανησυχεί είναι ότι δεν ξέρω γιατί ασπρίζω και έχω καταβολή. Είναι απλά το υπερβολικό στρες και άγχος; οι γενικές πρόσφατες εξετάσεις αίματος ήταν καλές. Τι θα με συμβουλευατε να κάνω; ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

4 ειδικοί απάντησαν

  • Εφόσον δεν υπάρχει κάποια παθολογική αιτία, θα σας βοηθήσει σημαντικά να επισκεφθείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Καλημέρα σας. Τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως η αδυναμία, η ασπρίλα του δέρματος, η καταβολή, η ναυτία, η διάρροια και οι πόνοι στην κοιλιακή χώρα, μπορούν να προκληθούν από πολλές αιτίες. Το άγχος μπορεί σίγουρα να προκαλέσει ή να επιδεινώσει τέτοιου είδους συμπτώματα, αλλά είναι σημαντικό να εξετάσετε και άλλες πιθανές αιτίες. Είναι χρήσιμο να επισκεφθείτε έναν γιατρό για μια πλήρη αξιολόγηση, ειδικά αν τα συμπτώματα επιμένουν ή επιδεινώνονται. Ο γιατρός σας μπορεί να χρειαστεί να σας προτείνει πιο εξειδικευμένες εξετάσεις ή να σας παραπέμψει σε γαστρεντερολόγο αν τα γαστρεντερικά συμπτώματα είναι κυρίαρχα. Εν τω μεταξύ, σημειώστε τις η... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλημέρα,
    Συνήθως, αυτά τα σημάδια οφείλονται σε διάφορους παράγοντες, όπως το υπερβολικό άγχος και το στρες, που προκαλούν σωματικές και ψυχολογικές αντιδράσεις
    Εάν συνεχιστούν τα συμπτώματα θα ήταν καλό να αναζητήσετε τη γνώμη ενός ψυχολόγου. Η διαχείριση του άγχους, μέσω ψυχοθεραπείας, θα συμβάλει στη μείωση των συμπτωμάτων και στη βελτίωση της ποιότητας ζωής σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Φαίνεται να έχετε πολύ άγχος, μιλήστε με ψυχίατρο.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.