Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 10/09/2024

Καλημέρα σας Αντιμετωπίζω κρίσεις πανικού με ταχυκαρδίες που φτάνουν τους 135 παλμούς και συνήθως με ξυπνάνε το βράδυ όπως κοιμάμαι συγκεκριμένη ώρα 3 με 4 το πρωί. Έχω κάνει ψυχοθεραπεία στο παρελθόν 1,5 χρόνο σχεδόν είχαν βοηθήσει. Μετά από το θάνατο 3 πολύ στενών συγγενικών προσώπων μου και απώλεια εισοδήματος στην πόλη που έμενα , αναγκάστηκα να μετακομίσω Αθήνα και να δουλέψω χωρίς την κοπέλα μου και κανέναν γνωστό. Όπως και πριν την ψυχοθεραπεία και μετά έτσι και τώρα ξανάρχισαν οι κρίσεις πανικού μια με δύο την εβδομάδα. Ξυπνάω μέσα στον ύπνο μου και έπειτα από τους 108 πχ παλμούς πάει στους 138 , όταν μιλήσω με έναν άμεσο συγγενή ή την κοπέλα μου στο τηλέφωνο πέφτει σταδιακά. Έχω σκεφτεί και έχω πάρει xanax για να βοηθήσω την κατάσταση αλλά πιστεύω ότι είναι βαθύτερο το πρόβλημα. Ξέρω ότι θα μου πείτε για ψυχοθεραπεία αλλά δυστυχώς το πορτοφόλι μου δεν αντέχει και φροντίζω με τα λεφτά που παίρνω τους λογαριασμούς πίσω στην πόλη που έμενα 2 οικογενειών. Προσπαθώ να το ξεπεράσω έχω κόψει σχεδόν τους καφέδες και θα προσπαθήσω να βάλω ξανά την γυμναστική διατροφή στην ζωή μου. Είναι ότι πιο εφιαλτικό και σου διαλύει όλη την ζωή..

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας. Λυπάμαι πολύ που περνάτε αυτήν τη δύσκολη περίοδο. Οι κρίσεις πανικού, ειδικά όταν συνδυάζονται με ταχυκαρδία και άλλες σωματικές αντιδράσεις, μπορούν να είναι εξαιρετικά εξαντλητικές και ανησυχητικές. Η επικοινωνία με τους αγαπημένους σας, όπως η συζήτηση με την κοπέλα σας ή τους συγγενείς σας, μπορεί να βοηθήσει στη μείωση του άγχους. Μην διστάσετε να ζητήσετε στήριξη όταν τη χρειάζεστε. Ρώτησε την εργοδοσία σας αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ευημερίας ή υποστήριξης εργαζομένων που μπορεί να σας προσφέρει βοήθεια ή κάνετε εσείς ο ίδιος μια έρευνα αναφορικά με τα κόστη που έχετε κατα νου.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Αρχικά δεν έχω καταλάβει αν κάνετε ερώτηση ή τοποθέτηση. Πάντως η δική μου σκέψη από το κείμενο σας, είναι αν γενικά ασχολείστε κυρίως με τη κάλυψη των αναγκών που έχουν οι άλλοι και όχι των δικών σας.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Καλημέρα σας. Είναι κατανοητό ότι η κατάσταση που βιώνετε είναι εξαιρετικά δύσκολη και επηρεάζει σημαντικά τη ζωή σας. Οι κρίσεις πανικού, ειδικά όταν εμφανίζονται με ταχυκαρδίες και έντονα σωματικά συμπτώματα, μπορούν να είναι πολύ ανησυχητικές και να προκαλέσουν συναισθηματική και σωματική καταπόνηση. Το γεγονός ότι αυτές οι κρίσεις σας ξυπνούν τη νύχτα και σας επηρεάζουν σε καθημερινή βάση επιβεβαιώνει την ανάγκη για στήριξη και στρατηγικές διαχείρισης. Η ψυχοθεραπεία είναι πράγματι ένα πολύτιμο εργαλείο για την αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού, αλλά κατανοώ πλήρως ότι οι οικονομικές σας συνθήκες μπορεί να περιορίζουν την πρόσβαση σας σε ε... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλημέρα,
    Αυτές οι κρίσεις, που περιγράφετε, δεν είναι μόνο εκφράσεις άγχους αλλά και συμπτώματα βαθύτερων συναισθηματικών τραυμάτων, που χρειάζονται προσοχή και στήριξη από ψυχολόγο για να μπορέσετε να αντιμετωπίσετε την κατάσταση.
    Υπάρχουν δημόσιες ή δημοτικές δομές ψυχικής υγείας που προσφέρουν δωρεάν ψυχοθεραπεία. Αναζητήστε τες στην περιοχή σας ώστε μέσα από τα προγράμματα που προσφέρουν να βοηθηθείτε

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Από τα λόγια σας καταλαβαίνω πόσο πολύ σας ταλαιπωρούν και σας έχουν ταλαιπωρήσει οι κρίσεις πανικού που βιώνετε και είναι τόσο ανθρώπινο. Μέσα σε αυτό το δύσκολο τοπίο δεν μπορώ να παραβλέψω την ενεργητική στάση που κρατάτε απέναντι σ αυτή τη δυσκολία και τις άλλες που αναφέρετε αναζητώντας μια λύση. Είναι πολύ όμορφη προσέγγιση σε δύσκολους καιρούς. Για να μπορέσετε να υποστηρίξετε τον εαυτό σας, κρατήστε για αρχή υπόψη αυτή τη φράση «δύσκολοι καιροί». Οι δύσκολες περίοδοι της ζωής που περιέχουν τόσες πολλές αλλαγές όσες αυτές που αναφέρετε δημιουργούν μέσα μας, έστω και χωρίς να το συνειδητοποιούμε με λόγια, μια αίσθηση ότι το πε... Διάβασε περισσότερα

    Γιαγκίνη Μέμα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Φιλαδέλφεια

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.