• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 26/06/2024

Είμαι 16 χρόνον και νοιοθω ότι δν έχω αρκετό αέρα και δυσκολεύομαι πχ νοιοθω ότι δν Μ φτάνει

6 ειδικοί απάντησαν

  • Το αίσθημα ότι δεν έχετε αρκετό αέρα και δυσκολεύεστε στην αναπνοή μπορεί να είναι ανησυχητικό, ειδικά όταν συνδυάζεται με άγχος. Αυτή η κατάσταση είναι συχνά γνωστή ως υπεραερισμός ή ταχυπνοία και είναι κοινή σε άτομα που βιώνουν άγχος ή πανικό. Το άγχος μπορεί να επηρεάσει τον τρόπο που αναπνέουμε, οδηγώντας σε γρήγορη και ρηχή αναπνοή, που μπορεί να προκαλέσει αίσθημα έλλειψης αέρα.
    Είναι σημαντικό να διασφαλίσετε ότι δεν υπάρχει κάποιος υποκείμενος ιατρικός λόγος για τα συμπτώματά σας, όπως άσθμα ή άλλη αναπνευστική πάθηση. Μια επίσκεψη στον γιατρό σας μπορεί να σε βοηθήσει να αποκλείσετε τέτοια ενδεχόμενα.
    Αν τα συμπτώματα σχετίζ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Χαίρετε,
    Καταλαβαίνω πως η αίσθηση του ότι ο αέρας δεν είναι επαρκής, μπορεί να δημιουργήσει μια γενικότερη δυσφορία. Αυτό (τις περισσότερες φορές) αποτελεί βασικό δείγμα άγχους. Δοκιμάστε να παίρνετε ελεγχόμενες διαφραγματικές αναπνοές και αν συνεχίσετε να δυσκολεύεστε, ενδεχομένως να σας βοηθούσε και η διαχείριση άγχους με έναν ειδικό ψυχικής υγείας.
    Καλό απόγευμα!

    Αρχοντή Άννα

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Φαίνεται να είναι συμπτώματα κρίσεων πανικού. Θα σας βοηθήσει να επισκεφθείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας,

    Μήπως βιώνετε μια περίοδο άγχους και σύγχυσης και οι μηχανισμοί που χρειάζεστε για να διαχειριστείτε το άγχος και την αγωνία δεν έχουν καλλιεργηθεί με τρόπο που να είναι διευκολυντικος προς εσάς; Έχετε δοκιμάσει να κάνετε ψυχοθεραπεία ώστε να δείτε τι είναι αυτό που προσπαθεί να σας εκφράσει η ψυχή σας μέσω των σωματικών αυτών εκδηλώσεων; Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου στο 6984606261 σε περίπτωση που επιθυμείτε να κάνετε συνεδρίες για να αναγνωρίσετε την πηγή της δυσφορίας σας.

    Λάλος Θεόδωρος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Σαλαμίνα

  • Πιθανόν να έχετε πολύ άγχος, μιλήστε με ψυχίατρο εφήβων γισ να μην υποφέρετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η αίσθηση έλλειψης αέρα που περιγράφετε είναι ανησυχητική και επηρεάζει σημαντικά την καθημερινότητα σας.
    Είναι σημαντικό να εξετάσουμε πιθανά αίτια αυτής της κατάστασης, που μπορεί να περιλαμβάνουν άγχος, πανικό ή ακόμα και σωματικές παθήσεις όπως προβλήματα με το αναπνευστικό σύστημα.
    Αυτή η αίσθηση μπορεί να περιορίσει τη λειτουργικότητά σας, επηρεάζοντας δραστηριότητες όπως η σωματική άσκηση ή οι κοινωνικές επαφές. Για τη διαχείριση και βελτίωση αυτής της κατάστασης, είναι κρίσιμο να επικοινωνήσετε με επαγγελματίες υγείας για περαιτέρω αξιολόγηση και βοήθεια.
    Οι συζητήσεις με έναν ψυχολόγο μπορούν να βοηθήσουν στην αναγνώριση
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής