Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 06/08/2024

Καλημέρα. Πριν ένα χρόνο έτσι ξαφνικά ενώ οδηγούσα με έπιασε ρίγος ζαλάδα τρέμουλο. Για ένα μήνα ήμουνα κάθε βράδυ στα επείγοντα νομίζοντας ότι πεθαίνω. Επισκέφτηκα ψυχίατρο άρχισα αγωγή με αντικαταθλιπτικά (εσιταλοπραμη) και πήγαινα αρκετά καλύτερα αν εξαιρέσεις την οδήγηση που πάντα με ταράζει ειδικά αν φεύγω μακριά απ' τον αστικό ιστό. Μετά από ένα χρόνο και μια εβδομάδα τώρα ξαναγύρισα στο μηδέν όλα όπως ήταν στην αρχή. Ο ψυχίατρος μου είπε να αλλάξουμε αγωγη. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο να με βοηθήσω; Δεν αντέχετε αυτό το πράγμα

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό θα ήταν να δοκιμάσετε ένα άλλο σχήμα φαρμακευτικής αγωγής όπως σας πρότεινε ο ψυχίατρος. Παράλληλα θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Ψυχοθεραπεία μαζί με την φαρμακευτική αγωγή μπορεί να βοηθήσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Γειά σας!
    Φαίνεται πως εκείνη η πρώτη εμπειρία που περιγράψατε, ήταν ιδιαίτερα δυσφορική για εσάς. Οι κρίσεις πανικού τείνουν να είναι αρκετά δύσκολες...
    Αναγνωρίζω ότι το να επανέρχονται τα συμπτώματα που αντιμετωπίζατε, μετά από μια περίοδο βελτίωσης μπορεί να είναι ιδιαίτερα εξουθενωτικό.
    Αρχικά, είναι σημαντικό να συζητήσετε εκ νέου με τον ψυχίατρο σας για να αξιολογήσετε την ανάγκη για αλλαγή της αγωγής ή να εξετάσετε άλλες θεραπευτικές επιλογές, όπως η ψυχοθεραπεία. Η γνωστική συμπεριφορική θεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει να διαχειριστείτε το άγχος και τα συμπτώματά σας, καθώς είναι η αποτελεσματικότερη θεραπεία για αυτές τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αρχοντή Άννα

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Το να ξαναβιώσετε τα συμπτώματα που είχατε αρχικά είναι εξαιρετικά απογοητευτικό και ανησυχητικό, ιδιαίτερα όταν έχετε κάνει βήματα προς τη βελτίωση στο παρελθόν. Κατανοώ ότι η αίσθηση του να γυρίζετε πίσω μπορεί να είναι πολύ δύσκολη και κουραστική. Η αλλαγή της αγωγής που προτείνει ο ψυχίατρος σας μπορεί να είναι ένα σημαντικό βήμα για να βρείτε μια θεραπεία που θα ανταποκριθεί καλύτερα στις τρέχουσες ανάγκες σας. Μερικές φορές, τα φάρμακα μπορεί να χάνουν την αποτελεσματικότητά τους ή να μην είναι πια κατάλληλα για την κατάσταση σας καθώς εξελίσσεται. Είναι πολύ σημαντικό να ακολουθήσετε τη συμβουλή του ψυχίατρου σας και να ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας. Παρατηρείτε να υπάρχει αυτό το ρίγος, το τρέμουλο, η ζαλάδα, το οποίο μάλιστα πριν ένα χρόνο συνοδευόταν από μία καθημερινή αίσθηση επικείμενου θανάτου, η οποία ομολογουμένως ακούγεται τρομακτική. Έκτοτε η φαρμακευτική αγωγή βλέπετε να σας έχει βοηθήσει σημαντικά, με τις στιγμές οδήγησης να είναι εκείνες που σας ζορίζουν περισσότερο, ωστόσο για κάποιο λόγο τη τελευταία βδομάδα υπάρχει έντοντα η αίσθηση ότι τα συμπτώματα αυτά έχουν επιστρέψει στην αρχική τους κατάσταση. Συνεχίζετε πολύ σωστά την επικοινωνία με τον ψυχίατρό σας, ο οποίος προτείνει εκ νέου ρύθμιση της αγωγής, ωστόσο κάτι μέσα σας σαν να σας λέει ότι ίσως να χρειάζ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.