• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 19/05/2024

Δυσπνία, πονοκέφαλος και πόνος στο λαιμό μετά από κρίσεις πανικού - τι να κάνω;

Καλησπέρα σας εγώ πριν 2 μήνες άρχισα να έχω δυσπνια με πήγαν στο νοσοκομείο μου έκαναν της εξέτασης αιματολογικα όλα καλά δεύτερη μέρα πάλι τα ειδια και χειρότερα άρχισε και ο πονοκέφαλος ξανά πάλι νοσοκομείο πάλι εξέτασης όλα καλά για να μην πολύ λέω αυτό εγειναι άλλες δύο φορές την τελευταία φορά μου είπαν ότι είναι κρίσεις πανικού έκανα αξονική στο κεφάλι έκανα θυρεοειδή όλα καλά μου λένε είναι και μου είπαν να πάω σε ψυχολόγο ξεκίνησα πήγα έκανα δύο συνεδρίες και μετά μου είπε να πάω και σε έναν ψυχολόγο και πήγα μου έδωσε χάπια τα σεροξαντ και τα ζαναξ τα παίρνω τώρα ενάμιση μήνα έχουν όλα τα συπταματα έχουν φύγει το μόνο που μου έμεινε είναι ένας σαν πονος να το πο κόμπος να το πω στο λαιμο και με ανησυχεί πάρα πολύ ότι είναι κάτι άλλο σε όριλα δεν πήγα να πω την αλήθεια αλλά μου είπαν ότι είναι καθαρά από το άγχος και δεν ξέρω τι να κάνω Ευχαριστώ πολυ

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα,
    Η αρχική σας εμπειρία με δύσπνοια σας οδήγησε στο νοσοκομείο, όπου υποβληθήκατε σε μια σειρά αιματολογικών εξετάσεων που δεν αποκάλυψαν κάποιο πρόβλημα. Κατά τη διάρκεια της δεύτερης επίσκεψης, τα συμπτώματα επιδεινώθηκαν και προστέθηκε και πονοκέφαλος, ωστόσο οι εξετάσεις παρέμεναν φυσιολογικές.
    Αυτό επαναλήφθηκε άλλες δύο φορές, μέχρι την τελική διάγνωση των κρίσεων πανικού και την πρόταση να συμβουλευτείτε ψυχολόγο. Έπειτα από δύο συνεδρίες, ο ψυχολόγος σας παρέπεμψε σε ψυχίατρο που σας συνταγογράφησε τα χάπια σεροξάτ και ζάναξ, τα οποία λαμβάνετε εδώ και ενάμιση μήνα με θετικά αποτελέσματα όσον αφορά τη μείωση των συμπτ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Είναι όντως από το άγχος, και εφόσον έγινε και εξέταση από ειδικούς που στο επιβεβαίωσαν! Θέλει λίγο τον χρόνο του αλλά θα υποχωρήσει και αυτό!

    Παπαδάκη Κατερίνα

    Νευροψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Φαίνεται πως είχατε πολύ άγχος και τα φάρμακα σας βοήθησαν, μιλήστε με τους ειδικούς που σας παρακολουθούν να σας καθοδηγήσουν

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Από τη στιγμή που επισκέφτηκα τε τον ψυχίατρο και λαμβάνεται κανονικά την αγωγή σας, ωφέλιμο θα ήταν να συνεχίσετε τις συνεδρίες με τον ψυχολόγο για να μπορέσετε να μάθετε να διαχειρίζεστε τα συμπτώματα που σας ταλαιπωρούν

    Γεωργοπούλου Παναγιώτα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Εξάρχεια

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.