• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 04/06/2024

Προβλήματα αναπνοής και άγχος μετά το εμβόλιο COVID-19, τι να κάνω;

Καλησπέρα θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τα προβλήματα μου της τελευταίες μέρες όταν ξαπλωμένω αισθάνομαι ότι μου κόβεται η ανασα ίδρωνω νομίζω ότι θα πεθάνω μετά από λίγα δευτερόλεπτα σταματάει έχω πάει πάει σε γιατρούς έχουν αποκλείσει τα παθολογικά αιτία που έδωσαν lexotanil παίρνω μισό κάθε πρωί ούτε να φάω έχω όρεξη γτ αισθάνομαι ότι δν μπορώ να πάρω ανασα και τρώω ελάχιστα έχω ένα αυτοανοσο από 8 χρόνον και είμαι 24 ελκωδη κολίτιδα κάνω ενέσεις κάθε 15 μέρες και καθημερινά πίνω χάπια υπάρχει περίπτωση να είναι μετατραυτικο στρες η γτ άλλη μου λένε επειδή έκανα το εμβόλιο για τον covid ότι οφείλεται σε αυτό και θα πάθω ανακοπή δν βγαίνω έξω από το φόβο δν κοιμάμαι καλά έχω συνέχεια συμπτώματα όπως σας ανάφερα ποιο πάνω σας παρακαλώ βοήθηστε με θα πεθάνω?😔

10 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν θα πεθάνετε έχετε αγχώδη διαταραχή την οποία έχετε σώματο ποίηση χρειάζεστε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας μόνο τα φάρμακα δεν φτάνουν ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Οι κρίσεις πανικού είναι αντιμετωπίσημες και σαφώς δεν πεθαίνει κάποιος από αυτές. Προφανώς το σώμα σας είναι ταλαιπωρημένο και σας ενημερώνει ή προστατεύει μέσω αυτών των κρίσεων. Μια στοχευμένη ψυχοθεραπευτική προσέγγιση πιθανώς να σας βοηθούσε πολύ.

    Καραμπατέας Σωκράτης

    Ψυχολόγος

    Βουλιαγμένη

  • Ακούγεται πολύ δύσκολο όλο αυτό που περνάτε. Καταλαβαίνω γιατί υπάρχει αυτό το υψηλό άγχος.
    Ακούγεται σαν κρίση πανικού αυτό που περιγράφεται.
    Έχετε σκεφτεί να βρείτε κάποιον ειδικό για ψυχολογική υποστήριξη? Αυτό θα βοηθούσε στον εντοπισμο και στην επίλυση του άγχους σας.
    Ή τουλάχιστον θα έδινε μια σιγουριά ότι δεν θα πάθετε ανακοπή από την συγκεκριμένη αίσθηση.
    Ακούγεται σαν μια ανακούφιση και αυτό πιστεύω

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Πρέπει να δουλέψεις με έναν ψυχολόγο τις κρίσεις άγχους με αναπνοές . Είσαι καλά μην δημιουργείς αρνητικές σκέψεις που δεν είναι η ύψιστη αλήθεια .

    Ιασωνίδου Μαρίζα

    Κλινική Ψυχολόγος - Παιδοψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Από αυτά τα συμπτώματα χρειάζεται να επισκεφτείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας. Το lexotanil είναι καλό να μην το χρησιμοποιείτε συνέχεια γιατί εθιζει.

    Λιοτήρη Σοφία

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κατερίνη

  • Χρειάζεστε άμεσα θεραπεία για να ανοιξετε τα θέματα που σας απασχολούν και που πυροδοτούν τα συμπτώματά σας.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας.
    Το άγχος είναι ένας βιολογικός μηχανισμός γνωστός και ως αντίδραση φυγής/πάλης που βοηθά έναν οργανισμό να αντιμετωπίσει θανάσιμους κινδύνους. Στο προϊστορικό παρελθόν της ανθρωπότητας αυτός ο μηχανισμός ήταν η λεπτή γραμμή ανάμεσα στο θάνατο και την επιβίωση. Αντιμέτωπος με ένα άγριο θηρίο θα είχατε δύο επιλογές, να παλέψετε ή να φύγετε, όμως ό,τι από τα δύο και αν επιλέγατε θα έπρεπε να γίνετε πιο δυνατός, πιο ανθεκτικός και πιο γρήγορος.

    Για να επιτευχθεί αυτό, το σύστημα πάλης/φυγής ανεβάζει τους ρυθμούς της αναπνοής και της καρδιάς ώστε να εισέρχεται περισσότερο οξυγόνο στον οργανισμό και να πηγαίνει περισσότε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γκαντίνας Θεόδωρος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα,
    Οι αναπνευστικές δυσκολίες και η εφίδρωση όταν ξαπλώνετε μπορεί να είναι ανησυχητικές, ειδικά αφού οι γιατροί έχουν αποκλείσει παθολογικές αιτίες και σας χορήγησαν Lexotanil που σας έχει προσφέρει κάποια βελτίωση.
    Η έλλειψη όρεξης και η περιορισμένη διατροφή επηρεάζουν την καθημερινή σας ζωή, ιδίως όταν συνυπάρχουν με ένα αυτοάνοσο νόσημα και καθημερινή φαρμακευτική αγωγή για ελκώδη κολίτιδα.
    Με την κατάλληλη ψυχολογική βοήθεια, θα μπορέσετε να διαχειριστείτε τα συμπτώματά σας που σας επιβαρύνουν ώστε να βελτιώσετε την ψυχική σας κατάσταση.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Από όσα περιγράφετε, φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε άγχος ή πανικό, ειδικά εφόσον οι ιατροί έχουν αποκλείσει παθολογικά αίτια για τα συμπτώματά σας.
    Η εμπειρία του άγχους και των κρίσεων πανικού μπορεί να είναι εξαιρετικά τρομακτική, καθώς μπορεί να νιώθετε ότι χάνετε την αναπνοή σας, να έχετε ιδρώτα και αίσθημα επικείμενου θανάτου. Τα συμπτώματα αυτά μπορεί να συνδέονται με το μετατραυματικό στρες (PTSD) ή με άλλες διαταραχές άγχους.
    Το Lexotanil που παίρνετε μπορεί να βοηθήσει προσωρινά στη μείωση του άγχους, αλλά δεν είναι μακροχρόνια λύση. Είναι σημαντικό να εξετάσετε την ανάγκη για μια ολοκληρωμένη προσέγγιση στη διαχ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Είστε τόσο νέος ή νέα! Έχετε τόσα πολλά να ζήσετε. Αλήθεια γιατί σκέπτεστε τόσο πολύ ότι θα πεθάνετε; Έχετε πολύ άγχος... και σίγουρα το lexotanil δεν είναι παρά μια πρόσκαιρη λύση. Σας το έχει δώσει ψυχίατρος; Ακούω ότι έχετε πάρα πολύ άγχος αλλά και έχετε ταλαιπωρηθεί αρκετά. Θα πρότεινα να δείτε πώς μπορείτε να μετα βολίσετε αυτό το άγχος αλλά και την εμπειρία του αυτοάνοσου, καθώς δεν είναι απλό σίγουρα, αλλά ίσως η θεραπεία δια της ομιλίάς βοηθήσει να επεξεργαστείτε αυτή την εμπειρία αλλα΄και άλλες στη ζωή σας και ο φόβος αυτός υποχωρήσει , ίσως δείτε τις αιτίες γιατί φοβάστε τόσο..
    ΚΑλή δυναμη!

    Με εκτίμηση,
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αβραμίδου Θένια

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχαναλύτρια

    Αργυρούπολη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.