Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 21/08/2024

Γεια σας είμαι 16 χρονών και θα ήθελα να χρησιμοποιήσω κάποια χάπια αδυνατίσματος που λέγονται quick fat burn , όμως δεν γνωρίζω αν είναι κατάλληλα σε εφήβους. Είμαι 63 κιλά και 1,60 υψος.

14 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα! Μακριά από τέτοια σκευάσματα

    Χριστοπούλου Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Σύνταγμα

  • Δεν υπάρχει κανένας λόγος να χρησιμοποιήσεις χάπια για να αδυνατίσεις.
    Μπορείς να προσέξεις λίγο τη διατροφή σου, να κάνεις συχνά γεύματα και ποιοτικά, ίσως και να επισκεφτείς έναν διαιτολόγο/διατροφολόγο. Έτσι θα μάθεις κάποια πράγματα πάνω στη διατροφή και θα μπορείς να κάνεις καλυτερες διατροφικές επιλογές στη καθημερινοτητα σου!!

    Τσιώλης Θανάσης

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Τρίπολη

  • Καλησπέρα,
    Ο δείκτης μάζας σώματος σας με βάση τα ανθρωπομετρικά που δώσατε είναι 24.6 kg/m2, εντός στα ανώτερα όρια του φυσιολογικού εύρους 18.5-24.9 kg/m2. Ωστόσο είναι ένας δείκτης που δείχνει τη σχέση βάρους ύψους και μόνο. Μια μέτρηση σύστασης σώματος θα ήταν πολύ βοηθητική για να μας κατευθύνει περαιτέρω. Γενικότερα τα σκευάσματα αδυνατίσματος δεν συνιστούνται, ειδικότερα χωρίς καθοδήγηση/σύσταση ειδικού.

    Μπάστα Χριστίνα

    Κλινική Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Ακολουθήστε ισορροπημένη διατροφή σύμφωνα με τίς ανάγκες του οργανισμού σάς ώστε να χάσετε βάρος και να υιοθετήσετε έναν Πίο υγιεινό τρόπο διατροφής

    Βάσση Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευθέριο - Κορδελιό

  • Δεν συστήνεται ειδικά στις ηλικίες αυτές τέτοια σκευάσματα για απώλεια βάρους

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Αθήνα

  • Καταλαβαίνω ότι μπορεί να αισθάνεσαι την ανάγκη να χάσεις βάρος, όμως θέλω να σου πω ότι η χρήση χαπιών αδυνατίσματος, όπως τα “quick fat burn”, δεν είναι ασφαλής επιλογή, ειδικά στην ηλικία σου. Αυτά τα χάπια μπορεί να κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό στον οργανισμό σου, καθώς το σώμα σου βρίσκεται ακόμα σε ανάπτυξη και χρειάζεται σωστή διατροφή και φροντίδα. Πρέπει οπωσδήποτε να συζητήσεις τις ανησυχίες σου και τις επιλογές σου με έναν διατροφολόγο ή έναν ενδοκρινολόγο. Αυτοί οι ειδικοί μπορούν να σου προσφέρουν τις σωστές συμβουλές και καθοδήγηση για το πώς να διαχειριστείς το βάρος σου με ασφαλή και υγιεινό τρόπο. Είμαι πολύ αρνητική απέ... Διάβασε περισσότερα

    Μαρία Βουβουνίκου

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα,
    Τα χάπια αδυνατίσματος δεν προτείνονται. Καλύτερα να συμβουλευτείτε κάποιον ειδήμων Διατροφολόγο, για να σας βοηθήσει. Ό,τι χρειαστείτε παραμένω διαθέσιμη.

    Μαυρουδάκη Ζωάννα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα. Ποτέ φάρμακα που δεν τα έχει γράψει κάποιος γιατρός, ειδικά σε αυτές τις ηλικίες.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλημέρα σας. Όχι σε καμία περίπτωση δεν θα συνιστούσα να λάβετε κάποιο τέτοιο συμπλήρωμα..ο πρώτος λόγος είναι πως είστε ακόμα σε φάση ανάπτυξης/εφηβείας και ένα τέτοιο συμπλήρωμα θα άλλαζε την πορεία του σώματος..και ο δεύτερος λόγος είναι πως το βάρος σας δεν φαίνεται να είναι υψηλό...Θα σας πρότεινα να περπατήσετε περισσότερο και να υιοθετήσετε μια πιο υγιεινή διατροφή !

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Καλό θα είναι να μην λαμβάνετε καμία φαρμακευτική αγωγή χωρίς τη συμβουλή του γιατρού σας. Ένας κλινικός διαιτολόγος μπορεί να σας βοηθήσει όσον αφορά το διατροφικό κομμάτι και το ξεμπλοκαρισμα του μεταβολισμού σας. Θα σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις και θα σας βοηθήσει σε αυτό που ζητάτε. Θα σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας. Όσον αφορά κάτι περαιτέρω με φάρμακα ή άλλα χάπια αδυνατίσματος θα πρέπει να συμβουλευτείτε το γιατρό σας που γνωρίζει το ατομικό σας ιατρικό ιστορικό.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Είναι πολύ σημαντικό να είσαι προσεκτικός/ή με το σώμα σου και την υγεία σου, ιδιαίτερα στην ηλικία σου. Τα χάπια αδυνατίσματος, όπως τα "Quick Fat Burn", δεν είναι συνήθως κατάλληλα για εφήβους, καθώς μπορεί να έχουν σοβαρές παρενέργειες και να επηρεάσουν την ανάπτυξή σου.
    Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να ακολουθήσεις έναν υγιεινό τρόπο ζωής με σωστή διατροφή και τακτική άσκηση. Εάν αισθάνεσαι ότι χρειάζεσαι βοήθεια για να διαχειριστείς το βάρος σου, είναι καλό να συμβουλευτείς έναν διατροφολόγο ή έναν γιατρό, ο οποίος μπορεί να σου προσφέρει εξειδικευμένες συμβουλές κατάλληλες για την ηλικία σου.
    Η υγεία σου είνα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιναρδάκη Εύα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Γεια σου και ευχαριστώ που μοιράζεσαι τις ανησυχίες σου.

    Η αλήθεια είναι ότι δεν κατάφερα να βρω συγκεκριμένες πληροφορίες για τα χάπια αδυνατίσματος που αναφέρεις, ωστόσο, θα ήθελα να σταθώ στα εξής:

    Είσαι ένα πολύ νεαρό άτομο, στην εφηβεία, που σημαίνει ότι βρίσκεσαι ακόμα σε φάση ανάπτυξης και αλλαγών, επομένως είναι πολύ σημαντικό να ενισχύσεις τον οργανισμό σου με μια υγιεινή και ισορροπημένη διατροφή, καθώς και να εντάξεις τη σωματική άσκηση στην καθημερινότητά σου (ή όσο πιο συχνά μπορείς). Αυτές είναι οι πιο απλές, φυσικές και ανέξοδες λύσεις που θα σε βοηθήσουν σημαντικά στη βελτίωση της υγείας σου (ψυχικής και σωμα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαδοπούλου Κυριακή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αθήνα

  • Καλησπέρα σας. Καλό είναι να αποφεύγετε τέτοιες λύσεις. Είναι ή αναποτελεσματικές (το πιο σύνηθες) ή επικίνδυνες (στην περίπτωση που φανούν αποτελεσματικές)

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Ειναι ανωφελο να χρησιμοποιησεις χαπια που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΔΡΑΣΗ στην απωλεια βαρους. Περιορισε το φαγητο εκτος σπιτιου και τα γλυκα, κινησου παραπανω στα διαλείμματα και στον ελευθερο σου χρονο και θα δεις διαφορά.

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.