• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 07/06/2024

Κρίση πανικού και τάσεις αυτοκτονίας κατά την οδήγηση λόγω εξετάσεων και κατάθλιψης

Πριν από 6 χρόνια που έδινα πανελλήνιες μέχρι σήμερα που έδωσα εξέταση για το δίπλωμα οδήγησης, έχω φτάσει σε σημείο όχι μόνο στην κατάθλιψη, αλλά ότι όλο αυτό το φάσμα των εξετάσεων με κάνει να θεωρώ πως είμαι άχρηστος, ότι μου μεταδίδει η κοινωνία το μήνυμα πως δεν αξίζω στη ζωή, και ότι δεν θα έχω μέλλον. Καταλήγοντας στο σημερινό, έπαθα κρίση πανικού, σε συνδυασμό κατάθλιψης, κατά τη διάρκεια της οδήγησης, που δεν διήρκησε ούτε 5 λεπτά και όταν γύρισα στο σπίτι με έπιασαν οι τάσεις αυτοκτονίας, πράγμα που έχασα πλήρως τον έλεγχο μου και εξακολουθώ να βιώνω αυτό το σοκ. Οι τάσεις αυτοκτονίας προέκυπταν από την καταδίωξη αρνητικών επαναλαμβανόμενων στιγμιότυπων του παρελθόντος, ασχέτως που πηγαίνω πολλά χρόνια σε ψυχολόγο. Έχω σκεφτεί να φύγω από τη χώρα , αλλά στην πράξη δεν μου είναι εύκολο.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Κατανοώ πόσο δύσκολα είναι αυτά που περνάς. Η πίεση από τις εξετάσεις και οι κρίσεις πανικού, σε συνδυασμό με την κατάθλιψη και τις τάσεις αυτοκτονίας, είναι πολύ σοβαρά θέματα. Είναι κρίσιμο να λάβεις άμεση βοήθεια. Συστήνω να επικοινωνήσεις άμεσα με τον ψυχολόγο σου και να συζητήσεις την ανάγκη για πιθανή φαρμακευτική αγωγή με έναν ψυχίατρο. Είναι σημαντικό να έχεις υποστήριξη από επαγγελματίες που μπορούν να σε βοηθήσουν να διαχειριστείς αυτά τα συναισθήματα και να σου προσφέρουν την απαραίτητη βοήθεια. Αν οι τάσεις αυτοκτονίας επιμένουν, παρακαλώ απευθύνσου άμεσα σε ένα νοσοκομείο ή κέντρο κρίσης. Δεν είσαι μόνος και υπάρχει βοήθεια διαθέ... Διάβασε περισσότερα

    Πισκοντάκης Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ελληνικό

  • Άμεσα αποτελέσματα
    Σχεδιασμένο από επιστήμονες
    Πιστοποιημένη μέθοδος

    Trusted Care with MindTime - 360º φροντίδα για την ψυχική υγεία

    Κάνε δωρεάν το πιστοποιημένο Τεστ Κατάθλιψης (PHQ-9) και δες αν έχεις συμπτώματα, απαντώντας σε 9 απλές ερωτήσεις

    Κάνε το τεστ Μάθε περισσότερα
  • Καλησπέρα σας. Αυτό που περιγράφετε ακούγεται ομολογουμένως πολύ δύσκολο. Μάλλον τα λόγια δεν αρκούν για να το περιγράψουν. Θα σας ενθάρρυνα να απευθύνετε όλους αυτούς τους προβληματισμούς στον ψυχολόγο σας, εφόσον συνεχίζετε ακόμα. Το γεγονός όμως ότι μπήκατε στον κόπο να γράψετε εδώ, με κάνει να αναρωτιεμαι για το πόσο τελικά καλύπτεστε από αυτή σας τη θεραπευτική σχέση. Αναγνωρίζω πως είναι εξαιρετικά δύσκολο για μία θεραπεία να λάβει τέλος και να ξεκινήσει μία νέα, όμως στη θέση θα εξέταζα το ενδεχομενο αυτό.

    Παράλληλα, και δεδομένης της κατάστασης στην οποία τώρα φαίνεται να βρίσκεστε, θεωρώ ότι επείγει η επίσκεψη σε ψυχίατρο π
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Το σύστημα εξετάσεων και η ψυχολογική πίεση που επιφέρει μπορεί να έχει σημαντικές επιπτώσεις στην ψυχική υγεία ενός ατόμου. Σε πολλές περιπτώσεις, δημιουργεί αισθήματα αποτυχίας και αρνητικής αυτοεικόνας.
    Είναι σημαντικό να κατανοήσετε ότι οι αντιδράσεις, όπως αυτές που βιώσατε κατά τη διάρκεια της οδήγησης, είναι συχνά η κορυφή του παγόβουνου της συσσωρευμένης συναισθηματικής πίεσης.
    Θα σας συνιστούσα να συνεχίσετε να δέχεστε επαγγελματική βοήθεια ώστε να εξερευνήσετε τρόπους για την ενίσχυση της αυτοεκτίμησής σας και την καλύτερη διαχείριση του άγχους.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Η ζωή είναι δύσκολη για όλους μας πηγαίνετε καιρό σε ψυχολόγο ξέρετε λοιπόν πως δεν υπάρχει κανένας να ζει εύκολη ζωή ακόμα και αυτοί που μοιάζει έτσι μέσα τους παλεύουν με χίλια προβλήματα! Η ζωή όμως είναι μια αυτή που μας δόθηκε σαν νεφαλο δώρο και έχουμε υποχρέωση να την ζήσουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για εμάς και μόνο!! Μιλήστε άμεσα με τον ψυχολογο σας ή με άλλον ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coach

    Άγιος Νικόλαος

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.