• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 11/06/2024

Παίρνω αντικαταθλιπτικά και έχω σκέψεις ότι η ζωή δεν έχει αξία - τι να κάνω;

Γεια σας εδώ και 5 μήνες περίπου παίρνω αντικαταθλιπτικά και πριν δυο μέρες παρατήρησα κάτι περίεργο που δεν μου έχει ξανα γίνει την ώρα που ήμουν ξαπλωμένη και έβλεπα στο κινητό μου ήρθε μια άσχετη σκέψη ότι η ζωή δεν έχει κανένα μέλλον και καμία αξία.. τι πρέπει να κάνω;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Θα ήταν καλό να μιλήσετε με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για να εκφράσετε αυτά τα αισθήματα αναξιότητας και έλλειψης μέλλοντος και προοπτικής.

    Μπάμπουλη Αλεξάνδρα

    Κλινική Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Να μιλήσετε με τον γιατρό που σας τα έγραψα ίσως χρειάζεται να αλλάξετε αγωγή ή να μπείτε σε θεραπεία που είναι πάντα η καλύτερη οδός με ειδικό ψυχικής υγείας ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Ενώ λαμβάνετε αντικαταθλιπτική αγωγή του τελευταίους 5 μήνες περίπου, ξαφνικά ήρθε μία σκέψη ότι η ζωή δεν έχει μέλλον ούτε αξία. Αυτή τη σκέψη την χαρακτηρίζετε "άσχετη" και "περίεργη", και μοιάζει να σας έχει ξαφνιάσει και να εχει δημιουργήσει ανησυχία και ερωτηματικά. Θα θέλατε να προσπαθήσετε να επικοινωνήσετε με τη σκέψη αυτή; Για ποιο λόγο μπορεί να ήρθε; Υπάρχει κάτι που θα ήθελε ενδεχομένως να σας πει; Πώς νιώθετε εσείς όταν την ακούτε;

    Αυτά και άλλα πολλά ερωτήματα θα έχουν την ευκαιρία να απαντηθούν στη ψυχοθεραπεία. Αν δεν επισκέπεστε κάποιον ψυχολόγο, θα σας ενθάρρυνα να το κάνετε. Η φαρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας. Τα αντικαταθλιπτικά μπορεί μόνο προσωρινά να μειώσουν τα αρνητικά συναισθήματα που έχετε. Θα σας βοηθήσει πάρα πολύ να απευθυνθείτε σε έναν ψυχοθεραπευτή για να μιλήσετε και να επεξεργαστείτε όλα αυτά που σας στεναχωρούν ώστε να δώσετε νέες λύσεις στα θέματα σας.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Κοινωνική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Γεια σας,
    Το γεγονός ότι περίπου για πέντε μήνες λαμβάνετε αντικαταθλιπτικά φάρμακα υποδηλώνει ότι αντιμετωπίζετε κάποια μορφή κατάθλιψης ή σχετική διαταραχή για την οποία ήταν αναγκαία η φαρμακευτική παρέμβαση.
    Είναι σημαντικό να αξιολογηθεί η πορεία και η τρέχουσα κατάσταση της θεραπείας σας, καθώς αυτό μπορεί να αποκαλύψει χρήσιμες πληροφορίες για την αποτελεσματικότητα των φαρμάκων και την ψυχική σας υγεία συνολικά.
    Αναφέρατε ένα πρόσφατο περιστατικό όπου, ενώ ήσασταν ξαπλωμένη και κοιτούσατε το κινητό σας, σκεφτήκατε αναπάντεχα ότι η ζωή δεν έχει μέλλον και αξία. Αυτές οι σκέψεις, παρόλο που μπορεί να φαίνονται ανησυχητικές,
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.