• Βουλιμία - νευρική ανορεξία
  • Υποβλήθηκε 04/07/2024

Δυσκολία στο φαγητό και απώλεια όρεξης μετά από αποτυχία σε εξετάσεις προφισιενσι

Γεια σας,πριν 2 μήνες έδωσα εξετάσεις για προφισιενσι και πριν μια εβδομάδα έμαθα ότι δεν το πήρα και από τότε δυσκολεύομαι να φάω και δεν έχω καθόλου όρεξη να φάω και δεν είναι η πρώτη φορα που μου συμβαίνει αυτό,όταν παίρνω αποτελέσματα και βλέπω ότι δεν τα πηγαίνω καλά απογοητεύομαι και κάθομαι όλη μέρα στο κρεβάτι χωρίς να τρωω παρά μόνο να πίνω νερό.Σε κάτι εξετάσεις που είχα κάνει στον γιατρό μου είχε πει κιόλας ότι τα κιλά μου δεν είναι καλά για το ύψος μου γιατί είμαι 1.78 και είμαι 53 κιλά ξέρετε τι μπορώ να κανω

8 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας. Θα ήταν καλό να μιλήσετε με έναν διαιτολόγο για να δείτε μαζί τις ανάγκες του οργανισμού σας και να κάνετε αλλαγές στη διατροφή σας.

    Δρ Καραμπόλα Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα!!! Στη δική σας την περίπτωση καλό θα ήταν να επισκεφθείτε κάποιον ειδικό από κοντά γιατί ότι κ να σας πως εγώ από εδώ δεν θα σας καλύπτει.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Θα μπορούσατε να να δοκιμάσετε έναν κύκλο θεραπειών βραχείας και ολιστικής παρέμβασης, που να περιλαμβάνει Σωματική θεραπεία του άγχους, σε συνδυασμό με NLP και κλινική υπνοθεραπεία.

    Η νευροσωματική θεραπεία αναγνωρίζει τη σύνδεση σώματος-μυαλού, απελευθερώνοντας τα σωματικά συμπτώματα, ενώ το NLP ανιχνεύει και ενισχύει την αυτογνωσία, τα πρότυπα σκέψης και συμπεριφοράς, καθώς και τη συναισθηματική ρύθμιση, ενώ η Κλινική Υπνοθεραπεία προκαλεί χαλάρωση και ηρεμεί το νευρικό σύστημα. Αυτή η ολοκληρωμένη προσέγγιση δίνει τη δυνατότητα στα άτομα να επαναπρογραμματίσουν τον εγκέφαλο και το νευρικό τους σύστημα, μειώνοντας τα συμπτώματα άγ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Νικολαΐδου Ελισάβετ

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Εξάρχεια

  • Να πας σε εναν ψυχολογο για το θεμα της απογοητευσης και σε εναν διαιτολογο για να βαλεις βαρος αφου εισαι σε πολυ χαμηλα κιλα και το σωμα σου δυσλειτουργει

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Φαίνεται ότι η απογοήτευση από τα αποτελέσματα των εξετάσεών σας έχει επηρεάσει βαθιά την ψυχολογική σας κατάσταση και τη γενικότερη ευεξία σας. Η κατάσταση αυτή, όπου η αποτυχία σε έναν τομέα της ζωής σας προκαλεί σημαντική απώλεια όρεξης και ενέργειας, είναι πολύ κοινή και αφορά πολλούς ανθρώπους, ιδιαίτερα σε νεαρές ηλικίες, όπου οι πιέσεις και οι προσδοκίες μπορεί να είναι πολύ έντονες. Αρχικά, είναι σημαντικό να κατανοήσουμε ότι η απογοήτευση και τα αρνητικά συναισθήματα που νιώθετε είναι απόλυτα φυσιολογικά. Η επιθυμία σας να πετύχετε και η απογοήτευση από τη μη επίτευξη του στόχου δείχνουν την αφοσίωση και τη σημασία που... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Θα υπάρχουν κι άλλες ευκαιρίες μην στενοχωριέστε, μιλήστε με ψυχίατρο να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Χρειάζεται να μπεις σε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας να μάθεις τον εαυτό σου να αποκτήσεις ανοχής στην αποτυχία να συνεχίζεις τις προσπάθειες χωρίς να πέφτεις ψυχολογικά και να μην τιμωρείς τον εαυτό σου με αφαγία ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.