Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 01/08/2024

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΕΙΧΑ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΞΕΠΕΡΝΟΥΣΑ ΑΡΧΙΖΕ ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ ΖΑΛΙΖΟΜΟΥΝ ΜΟΥΔΙΑΖΑ ΚΑΙ ΝΟΜΑΖΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ!!! ΥΠΟΤΙΘΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΑ!!! ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΗΛΑΔΗ Τ ΡΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΜΙΛΑΩ ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΑΘΑ ΜΙΑ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ !! ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΑΠΟΤΟΜΑ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΕ ΤΑΡΑΚΟΥΝΗΣΕ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΝΑΣΑΝΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΤΕΤΑΡΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΑΛΑΡΩΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΣΑΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΝΥΣΤΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ!!! ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ!!!

5 ειδικοί απάντησαν

  • Οι κρίσεις πανικού είναι ειδοποιήσεις που μας στέλνει το σώμα μας ότι κάτι χρειάζεται. Μπορούμε με το καιρό και με διάφορα τεχνάσματα να τις ξεπερνάμε πιο γρήγορα αλλά αν δε βρεθεί και δουλευτεί ο λόγος που δημιουργούνται (και τι θέλει το σώμα μας να μας πει) θα επανέρχονται με κάποια ερεθίσματα.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Καλησπέρα σας. Τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως η ταχυκαρδία, η ζάλη και η αίσθηση ότι δεν μπορείτε να αναπνεύσετε, είναι κοινά σε κρίσεις πανικού. Αυτές οι κρίσεις μπορούν να προκαλέσουν μεγάλο άγχος και να σας κάνουν να νιώθετε ότι χάνετε τον έλεγχο. Το γεγονός ότι νιώσατε κουρασμένος/η και θέλατε να κοιμηθείτε μετά την κρίση μπορεί να είναι φυσιολογικό καθώς το σώμα σας προσπαθεί να επανέλθει στην ηρεμία μετά από την μεγάλη ένταση που δέχθηκε. Είναι σημαντικό να κατανοήσετε ότι, αν και οι κρίσεις πανικού είναι εξαιρετικά δυσάρεστες, δεν αποτελούν άμεση απειλή για τη ζωή σας. Συνήθως, τα συμπτώματα της κρίσης πανικού φθίνουν με την εφαρμ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα,
    Οι κρίσεις πανικού είναι ένα σύνθετο φαινόμενο που μπορεί να επηρεάζει τη ζωή ενός ατόμου σε πολλαπλά επίπεδα. Σε προσωπικό επίπεδο, οι κρίσεις αυτές εκδηλώνονται με συμπτώματα όπως ταχυκαρδία, ζάλη και μουδιάσματα, τα οποία προκαλούν έντονο φόβο και αίσθηση απώλειας ελέγχου.
    Θα σας συμβούλευα να αναζητήσετε βοήθεια από ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή ώστε να μπορέσετε να βρείτε ποιες ασυνείδητες διεργασίες δημιουργούν άγχος ώστε να μπορέσετε να το διαχειριστείτε.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο και αγχωτικό μπορεί να είναι να βιώνετε κρίσεις πανικού. Το γεγονός ότι είχατε ξανά μια κρίση πανικού, ακόμη και μετά από χρόνια που νομίζατε ότι τις είχατε ξεπεράσει, είναι κάτι που συμβαίνει σε πολλούς ανθρώπους. Θυμηθείτε, δεν είστε μόνοι και είναι σημαντικό να αναζητήσετε βοήθεια όταν τη χρειάζεστε. Οι κρίσεις πανικού μπορούν να αντιμετωπιστούν αποτελεσματικά με την κατάλληλη υποστήριξη και τεχνικές.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Ακούγεστε ταραγμένη. Ενώ υπάρχει ιστορικό κρίσεων πανικού, νομίζατε ότι το είχατε ξεπεράσει. Μέχρι που τώρα κάτι από εκείνη τη περίοδο σαν να επέστρεψε. Ακούγεται πραγματικά τρομακτικό και ίσως απογοητευικό να αναβιώνετε κάτι το οποίο είχατε αφήσει πίσω σας. Σαν να επιστρέφει ένας εφιάλτης.

    Ζητάτε κάποια λύση, ένα τρόπο διαχείρησης. Στις κρίσεις πανικού βοηθάει να βάζετε το σώμα σε κίνηση, ακόμα και λίγο περπάτημα μέσα στο σπίτι, αλλά και να κάνετε διαφραγματικές αναπνοές (εισπνοή από τη μύτη στο στομάχι και αργή εκπνοή από το στόμα). Βοηθάει επίσης πολύ να γνωρίζετε ότι υπάρχει ανά πάσα στιγμή κάποιος άνθρωπος που μπ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.