Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes.

  • Panic attacks
  • Submitted on 01/08/2024

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΕΙΧΑ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΞΕΠΕΡΝΟΥΣΑ ΑΡΧΙΖΕ ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ ΖΑΛΙΖΟΜΟΥΝ ΜΟΥΔΙΑΖΑ ΚΑΙ ΝΟΜΑΖΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ!!! ΥΠΟΤΙΘΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΑ!!! ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΗΛΑΔΗ Τ ΡΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΜΙΛΑΩ ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΑΘΑ ΜΙΑ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ !! ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΑΠΟΤΟΜΑ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΕ ΤΑΡΑΚΟΥΝΗΣΕ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΝΑΣΑΝΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΤΕΤΑΡΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΑΛΑΡΩΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΣΑΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΝΥΣΤΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ!!! ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ!!!

5 specialists answered

  • Οι κρίσεις πανικού είναι ειδοποιήσεις που μας στέλνει το σώμα μας ότι κάτι χρειάζεται. Μπορούμε με το καιρό και με διάφορα τεχνάσματα να τις ξεπερνάμε πιο γρήγορα αλλά αν δε βρεθεί και δουλευτεί ο λόγος που δημιουργούνται (και τι θέλει το σώμα μας να μας πει) θα επανέρχονται με κάποια ερεθίσματα.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Chania

  • Καλησπέρα σας. Τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως η ταχυκαρδία, η ζάλη και η αίσθηση ότι δεν μπορείτε να αναπνεύσετε, είναι κοινά σε κρίσεις πανικού. Αυτές οι κρίσεις μπορούν να προκαλέσουν μεγάλο άγχος και να σας κάνουν να νιώθετε ότι χάνετε τον έλεγχο. Το γεγονός ότι νιώσατε κουρασμένος/η και θέλατε να κοιμηθείτε μετά την κρίση μπορεί να είναι φυσιολογικό καθώς το σώμα σας προσπαθεί να επανέλθει στην ηρεμία μετά από την μεγάλη ένταση που δέχθηκε. Είναι σημαντικό να κατανοήσετε ότι, αν και οι κρίσεις πανικού είναι εξαιρετικά δυσάρεστες, δεν αποτελούν άμεση απειλή για τη ζωή σας. Συνήθως, τα συμπτώματα της κρίσης πανικού φθίνουν με την εφαρμ... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Καλησπέρα,
    Οι κρίσεις πανικού είναι ένα σύνθετο φαινόμενο που μπορεί να επηρεάζει τη ζωή ενός ατόμου σε πολλαπλά επίπεδα. Σε προσωπικό επίπεδο, οι κρίσεις αυτές εκδηλώνονται με συμπτώματα όπως ταχυκαρδία, ζάλη και μουδιάσματα, τα οποία προκαλούν έντονο φόβο και αίσθηση απώλειας ελέγχου.
    Θα σας συμβούλευα να αναζητήσετε βοήθεια από ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή ώστε να μπορέσετε να βρείτε ποιες ασυνείδητες διεργασίες δημιουργούν άγχος ώστε να μπορέσετε να το διαχειριστείτε.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο και αγχωτικό μπορεί να είναι να βιώνετε κρίσεις πανικού. Το γεγονός ότι είχατε ξανά μια κρίση πανικού, ακόμη και μετά από χρόνια που νομίζατε ότι τις είχατε ξεπεράσει, είναι κάτι που συμβαίνει σε πολλούς ανθρώπους. Θυμηθείτε, δεν είστε μόνοι και είναι σημαντικό να αναζητήσετε βοήθεια όταν τη χρειάζεστε. Οι κρίσεις πανικού μπορούν να αντιμετωπιστούν αποτελεσματικά με την κατάλληλη υποστήριξη και τεχνικές.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας. Ακούγεστε ταραγμένη. Ενώ υπάρχει ιστορικό κρίσεων πανικού, νομίζατε ότι το είχατε ξεπεράσει. Μέχρι που τώρα κάτι από εκείνη τη περίοδο σαν να επέστρεψε. Ακούγεται πραγματικά τρομακτικό και ίσως απογοητευικό να αναβιώνετε κάτι το οποίο είχατε αφήσει πίσω σας. Σαν να επιστρέφει ένας εφιάλτης.

    Ζητάτε κάποια λύση, ένα τρόπο διαχείρησης. Στις κρίσεις πανικού βοηθάει να βάζετε το σώμα σε κίνηση, ακόμα και λίγο περπάτημα μέσα στο σπίτι, αλλά και να κάνετε διαφραγματικές αναπνοές (εισπνοή από τη μύτη στο στομάχι και αργή εκπνοή από το στόμα). Βοηθάει επίσης πολύ να γνωρίζετε ότι υπάρχει ανά πάσα στιγμή κάποιος άνθρωπος που μπ
    ... Read more

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.