• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 20/08/2024

Καλημερα σας.Υποφερω εδω κ καιρο απο κρισεις πανικου.Χθες βραδυ ομως βιωσα κατι πολυ χειροτερο απ οτι συνηθως. Δεν μπορουσα να παρω αναπνοη με αποτελεσμα να στραβωσει το στομα μου,κνα μην μπορω να μιλησω τραυλιζα για ωρα.Επισης ειχα φοβερη δυσπνοια για μιση ωρα περιπου. Συνηθως οταν το παθαινω κραταει λιγα λεπτα. Χθες ομως τρομοκρατηθηκα γιατι δεν εχω ξαναβιωσει κατι τετοιο και κρατησε αρκετη ωρα. Θα ηθελα την συμβουλη σας. Χρειαζομαι νευρολογο;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Γειά σας. Για αρχή θα ήταν επείγουσα η εξέταση από νευρολόγο

    Νικολαΐδου Ελισάβετ

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Η έντονη δύσπνοια και η αδυναμία να πάρετε αναπνοή που βιώσατε μπορεί να είναι τρομακτική και να φαίνεται διαφορετική από τις συνηθισμένες κρίσεις πανικού σας. Εντούτοις, είναι συχνό για τις κρίσεις πανικού να έχουν έντονα σωματικά συμπτώματα, που περιλαμβάνουν δυσκολία στην αναπνοή και αίσθηση σφίξιμου. Είναι σημαντικό να αναφέρετε αυτά τα νέα και έντονα συμπτώματα στον ψυχίατρο σας ή στον θεραπευτή σας, ειδικά αν είναι πιο επίμονα και διαρκούν περισσότερο από ότι συνήθως. Η ενδεχόμενη ανάγκη για νευρολογική εκτίμηση εξαρτάται από την αξιολόγηση του επαγγελματία υγείας σας. Ωστόσο, πριν από την επίσκεψη σε νευρολόγο, συνιστάτα... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε μπορεί να υποδεικνύουν κάτι περισσότερο από μια κρίση πανικού. Αν και οι κρίσεις πανικού μπορούν να είναι εξαιρετικά δυσάρεστες και να προκαλούν έντονα σωματικά συμπτώματα, όπως δυσκολία στην αναπνοή και τραυλισμό, το γεγονός ότι είχατε παρατεταμένη δυσπνοία και στραβό στόμα θα πρέπει να το εξετάσετε άμεσα.

    Σε ορισμένες περιπτώσεις, οι κρίσεις πανικού μπορεί να διαρκέσουν περισσότερο και να προκαλέσουν έντονα σωματικά συμπτώματα, όπως το στραβό στόμα, που μπορεί να οφείλεται σε ένταση των μυών.

    Τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως η παράλυση ή η αλλαγή στην ομιλία, μπορεί επίσης να σχετίζονται μ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Νευρολόγο ή Ψυχίατρο

    Τερλής Απόστολος

    Νευρολόγος

    Πειραιάς

  • Καλημέρα σας. Αυτό που περιγράφετε φαίνεται να είναι μια πολύ έντονη και ανησυχητική εμπειρία. Όταν οι κρίσεις πανικού περιλαμβάνουν σοβαρά συμπτώματα όπως έντονη δυσπνοία, δυσκολία στην ομιλία και μακροχρόνια διάρκεια, είναι κατανοητό να ανησυχείτε περισσότερο.Η διάρκεια και η ένταση των συμπτωμάτων σας, καθώς και η αίσθηση τρόμου που βιώσατε, είναι σημαντικά στοιχεία που πρέπει να εξεταστούν από έναν επαγγελματία υγείας. Επισκεφτείτε πρώτα έναν γενικό γιατρό ή έναν ψυχίατρο που μπορεί να αξιολογήσει τα συμπτώματά σας και να προτείνει την κατάλληλη πορεία δράσης. Ενδέχεται να σας προτείνουν να κάνετε κάποιες εξετάσεις ή να σας παραπέμψουν σε... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα,
    Οι κρίσεις πανικού είναι μια ιδιαίτερα έντονη και δυσάρεστη εμπειρία που μπορεί να επηρεάσει τις καθημερινές μας δραστηριότητες και την ποιότητα της ζωής μας.
    Με βάση τα λεγόμενα σας θα σας συνιστούσα να επικοινωνήσετε με ψυχολόγο και εάν χρειαστεί με νευρολόγο, ώστε να αναζητήσετε βοήθεια για την κατάσταση που αντιμετωπίζετε, καθώς η κατανόηση αυτών των συμβάντων θα σας βοηθήσει να νιώσετε πιο ήρεμοι και ασφαλείς.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.