Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 14/10/2024

Ενδέχεται κρίση πανικού να ξεκινά από έκτακτη συστολή;

Γεια σας ! νιωθω σπασμο στο στομαχι μετα αμεσως ναυτία ζαλη και εντονη ανησυχία φοβο και ολα τα συμπτωματα πανικου ειναι μηπως εκτακτη; Έβαλα χολτερ 3 φορες αλλα και τις 3 δεν ένιωθα αυτο το συναίσθημα. Εκανα ολες τις καρδιολογικες εξετασεις μεχρι και μαγνητική καρδιας. Το θεμα ειναι οτι πρωτα νιωθω αυτο το σπασμο-εκτακτη και μετα με πιανει η κριση πανικου. Εαν δεν νιωσω αυτο το σπασμο δεν παθαινω κριση πανικου. Υπαρχει περιπτωση μια κριση πανικου να αρχιζει με εκτακτη συστολη;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα,

    Από τα συμπτώματα που περιγράφετε, φαίνεται πως οι κρίσεις πανικού σας συνδέονται με το αίσθημα σπασμού στο στομάχι, που ερμηνεύετε ως έκτακτη συστολή. Είναι κατανοητό ότι αυτό το συναίσθημα μπορεί να είναι ιδιαίτερα ανησυχητικό, ιδίως όταν ακολουθείται από ναυτία, ζάλη και φόβο.

    Έχετε κάνει ήδη εκτενείς καρδιολογικές εξετάσεις, κάτι που είναι πολύ θετικό, καθώς αποκλείει σοβαρά καρδιακά προβλήματα. Είναι αρκετά συνηθισμένο στις κρίσεις πανικού να υπάρχουν σωματικά συμπτώματα που προκαλούν ανησυχία και ενδέχεται να επιδεινώνονται από την αντίληψη του κινδύνου. Το αίσθημα σπασμού μπορεί να είναι αποτέλεσμα της έντα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Γεια σας,
    Αυτές οι σωματικές αντιδράσεις συχνά σχετίζονται με κρίσης πανικού, καθώς είναι γνωστό ότι το άγχος μπορεί να δημιουργήσει τέτοια σωματικά συμπτώματα.
    Το σώμα και ο νους είναι αλληλένδετα, και οι σωματικές αισθήσεις, μπορούν να πυροδοτήσουν άγχη και φόβους.
    Θα σας συνιστούσα να αναζητήσετε βοήθεια από ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή ώστε να μπορέσετε να ανακαλύψετε ποιες ασυνείδητες διεργασίες προκαλούν αυτά τα συμπτώματα ώστε να μπορέσετε να διαχειριστείτε το άγχος σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Μια κρίση πανικού ξεκινάει με ένα απροσδόκητο αίσθημα έντονου φόβου είτε με κάποιο ερέθισμα το οποίο έχει συνδεθεί με φοβική κατάσταση. Προφανώς οι έκτακτες συστολές πυροδοτούν το άγχος αλλά θα μπορούσαν να είναι και σωματικό σύμπτωμα μιας περιόδου γενικευμένου άγχους με κρίσεις πανικού. Εφόσον έχετε κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις ώστε να αποκλειστεί παθολογική κατάσταση, μιλήστε με κάποιο Ψυχίατρο ή Ψυχοθεραπευτή.

    Κουλούβαρδη Στέλλα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πετράλωνα

  • Μιλήστε με ψυχίατρο για το άγχος σας, αν οι καρδιολόγοι δεν βρίσκουν τίποτα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Αγαπητε/'η δεν είναι ούτε σωστό ούτε εύκολο να ψάχνετε και να λάβετε απαντήσεις εδώ. Επισκεφτείτε ένα ψυχίατρο και κάντε αυτές τις ερωτήσεις. Θα μπορέσει να αξιολογήσει αν αυτό που σας συμβαίνει είναι κρίσεις πανικού ή χρειάζεται να δείτε άλλον γιατρό για να το ψάξετε καλύτερα.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.