Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 08/08/2024

Είμαι γυναίκα 20 ετών και τον τελευταίο χρόνο παρουσιάζω πολλά ψυχοσωματικά συμπτώματα λόγω αυξημένου άγχους. Τις τελευταίες μέρες αισθάνομαι τρέμουλο και αδυναμία στα χέρια και στα πόδια. Που πρέπει να απευθυνθώ?

7 ειδικοί απάντησαν

  • Μιλήστε με ψυχίατρο για να μην υποφέρετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Τα αισθήματα τρέμουλου και αδυναμίας στα χέρια και τα πόδια είναι συχνά αποτελέσματα του άγχους που προκαλεί σωματικές αντιδράσεις.
    Για να αντιμετωπίσετε αυτά τα θέματα, θα ήταν ωφέλιμο να επισκεφτείτε ψυχολόγο, ο οποίος θα σας προσφέρει την κατάλληλη ψυχολογική στήριξη ώστε να διαχειριστείτε το άγχος σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Τα συμπτώματα που περιγράφεις, όπως το τρέμουλο και η αδυναμία στα χέρια και τα πόδια, μπορούν να σχετίζονται με το άγχος, αλλά είναι σημαντικό να τα αξιολογήσει ένας επαγγελματίας υγείας για να αποκλείσει άλλες πιθανές αιτίες. Εφόσον έχεις παρατηρήσει και άλλα ψυχοσωματικά συμπτώματα στο παρελθόν, είναι πιθανό το άγχος σου να συμβάλλει σε αυτά τα προβλήματα. Εάν τα συμπτώματα σχετίζονται κυρίως με το άγχος και δεν υπάρχει οργανική αιτία, η επίσκεψη σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο θα μπορούσε να σε βοηθήσει στη διαχείριση του άγχους και των ψυχοσωματικών συμπτωμάτων.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα!
    Καταλαβαίνω ότι τα συμπτώματα που αντιμετωπίζετε, όπως το τρέμουλο και η αδυναμία, μπορεί να φαίνονται ιδιαίτερα ανησυχητικά. Είναι ιδιαίτερα πιθανό ωστόσο, να οφείλονται στο έντονο άγχος που βιώνετε. Θα πρότεινα για αρχή μια επαφή με τον ιατρό σας, προκειμένου να αποκλειστούν τυχόν οργανικά αίτια. Εάν τα συμπτώματα σχετίζονται με το άγχος, η συζήτηση με έναν ειδικό ψυχικής υγείας μπορεί να σας βοηθήσει να τα διαχειριστείτε καλύτερα. Η γνωστική συμπεριφορική θεραπεία, θεωρείται η αποτελεσματικότερη στην αντιμετώπιση αγχώδους συμπτωματολογίας. Θα χαρώ να σας βοηθήσω.
    Καλή συνέχεια.

    Αρχοντή Άννα

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Είναι σύνηθες το άγχος να συνοδεύεται από έντονα σωματικά συμπτώματα, γνωστά και ως ψυχοσωματικά συμπτώματα. Πολλές φορές τα μέρη του σώματος που επηρεάζονται μπορούν και να μας δείξουν που συσσωρεύεται ενέργεια και πίεση σε μια προσπάθεια που κάνει το σώμα για να ανταπεξέλθει σε αγχώδεις συνθήκες της ζωής. Σε κάποιες περιπτώσεις αυτά τα συμπτώματα μπορούν και να υποδείξουν που και με ποιόν τρόπο έχουν εγκωβιστεί μικρά ή μεγάλα ψυχικά τραύματα από την παιδική ηλικία ή και αργότερα, ή ακόμα και τρόποι προσαρμογής που έχουν αναπτυχθεί για την προστασία του εαυτού από αυτά τα τράυματα και τις συνέπειες τους, για παράδειγμα η καταναγκαστικά σκληρ... Διάβασε περισσότερα

    Μονοχρήστου Δημήτρης

    Ψυχολόγος

    Βόλος

  • Καλησπέρα σας. Είναι πολύ συνηθισμένο το αυξημένο άγχος να εκδηλώνεται με ψυχοσωματικά συμπτώματα, όπως το τρέμουλο και η αδυναμία στα χέρια και στα πόδια. Αυτά τα συμπτώματα μπορεί να είναι εξαντλητικά και να σας προκαλούν ανησυχία. Είναι σημαντικό να απευθυνθείτε σε έναν ψυχολόγο. Ένας ψυχολόγος μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε και να διαχειριστείτε το άγχος σας μέσω ψυχοθεραπείας. Η ψυχοθεραπεία, και ειδικότερα η γνωστική-συμπεριφορική θεραπεία (CBT), είναι πολύ αποτελεσματική στην αντιμετώπιση του άγχους και των ψυχοσωματικών συμπτωμάτων. Μέσω της θεραπείας, θα μπορέσετε να μάθετε τεχνικές για τη διαχείριση του άγχους σας και την αντ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Γεια σας. Τον τελευταίο χρόνο ο οργανισμός σας για κάποιο λόγο επιλέγει να συμπεριφέρεται μέσα από συμπτώματα, με έναν τρόπο κιόλας που να μην μπορείτε να το ελέγξετε. Μοιάζει να είναι ξεκάθαρο για εσάς ότι αυτή η κατάσταση οφείλεται στο αυξημένο άγχος. Λυπάμαι για όλο αυτό, ακούγεται στρεσογόνο, κουραστικό, και περιοριστικό. Απευθυνθείτε σε ψυχολόγο για να σας βοηθήσει να νοηματοδοτήσετε το άγχος σας, να έρθετε σε πληρέστερη επαφή με τον εαυτό σας και τα συναισθήματά σας, ώστε να μην χρειάζεται το σώμα σας να εκτονώνεται με αυτόν τον δυσάρεστο τρόπο. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.